Instalacja fotowoltaiczna na altanie

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Czy jest tu na forum spec od instalacji PV.

Właśnie buduję altanę w ogrodzie, a jej zadaszeniem mają być panele Longi LR5-72HBD-535 - 10 sztuk jeden string.
Jeśli chodzi o falownik to planuję Froniusa tylko zastanawiam się, który model będzie najbardziej optymalny 4kW, 4,5kW czy może 5kW.
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

Tylko moc falownika Cię zastanawia czy coś jeszcze ? To zależy od twojego zapotrzebowania, przyjmuje się żeby falownik był przeciążony o 20% czyli w tym wypadku 4,5 byłby idealny, zastanów się czy nie będzie rozbudowy o np 2-3 panele ?
Ostatnio zmieniony ndz paź 10, 2021 10:33 am przez miko1282, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dzikusk
Posty: 204
Rejestracja: wt maja 01, 2018 7:24 pm
Lokalizacja: Bolesławiec

chyba nie to forum
Mój czujnik pogodowy
https://krasnikgorny.aqi.eco/pl
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Dzięki @miko1282
Też obstawiałem tą wersję z wcześniej wymienionych mocy. Zresztą tak wynikało z solarconfigurator.
Ale czasem praktyka jest potrzebna ponieważ panele mają niewielkie pochylenie 7 stopni, co ma wpływ na uzysk energii.
Na forum forum Froniusa proponowano Symo 4,5-3-M albo Symo 5.0-3-M większy model do ewentualnej rozbudowy.

@dzikusk wiem, że to forum nie jest w tej kwestii specjalistyczne ale korzystają z niego różne osoby (zainteresowania, praca) więc uważałem, że warto również i tu zapytać.

Dzięki
piotrekk
Posty: 133
Rejestracja: czw wrz 19, 2019 7:12 am

zanim wybierzesz falownik 3f pomierz napięcia jakie masz w sieci, być może lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie 3szt jednofazowych falowników
ja mam froniusa 5kw od roku a dziś wybrał bym 3szt jednofazowe sofary
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A ja polecam zastosowanie mikroinwerterów.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Przed chwilą sprawdziłem na:
L1 - 245 V
L2 - 245 V
L3 - 243 V
piotrekk
Posty: 133
Rejestracja: czw wrz 19, 2019 7:12 am

dobo pisze: ndz paź 10, 2021 7:21 pm Przed chwilą sprawdziłem na:
L1 - 245 V
L2 - 245 V
L3 - 243 V
Sprawdź ( kilka razy na dzień ) w pogodny dzień bo teraz to wszystkie dookoła falowniki wyłączone :-),
ja zamontowałem PZEM004 i śledziłem kilka dni w aplikacji napięcie, co prawda później sąsiedzi pozakładali sobie fotowoltaikę i teraz w słoneczne dni mam problem z za wysokim napięciem
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Co miały by dać 3 osobne falowniki?
Słyszałem o mikroinwerterach i optymalizatorach ale do tak prostej instalacji sporo podnoszą koszty. Ponoć jedno i drugie dobre jest do problematycznych dachów.

Obecnie rozważam jak to wszystko połączyć i wpiąć się do licznika (40 m i 27 m to wymiary działki).

Panele będą zamontowane na altanie jako jej zadaszenie - 10 paneli w 2 rzędach po 5 sztuk jeden string nachylenie dachu 7 stopni.
Odległość paneli do skrzynki z licznikiem jest dość spora przy okazji tej inwestycji chcę przygotować zasilanie budynku gospodarczego, który planuję postawić w przyszłym roku. Dlatego Falownik na razie byłby umieszczony jak na dołączonym rysunku, a po wybudowaniu budynku został by do niego przeniesiony. W pobliżu falownika wbita by została szpilka aby mieć uziemienie dla tej części instalacji - budynek ma swoje uziemienie fundamentowe.
Z tym wszystkim wiąże się odpowiednie planowanie długości przewodów od licznika do falownika (około 42 m) jak i od falownika do paneli (około 35m), które będą musiały iść w ziemi tak by potem przenosząc falownik na budynek nie było potrzeby sztukowania i przedłużania przewodów.
Fotowoltaika Plan.png
Fotowoltaika Plan.png (224.01 KiB) Przejrzano 1625 razy





Inne rozwiązanie to falownik w garażu ale linia DC robi się dość długa.
.
.
Fotowoltaika Plan V2.png
Fotowoltaika Plan V2.png (225 KiB) Przejrzano 1625 razy
piotrekk
Posty: 133
Rejestracja: czw wrz 19, 2019 7:12 am

3 osobne falowniki dadzą Tobie to, że po przekroczeniu 253V na jednej fazie 2 pozostałe będą ci pracować, w przypadku 3 fazowego inwertera zrestartuje się całość. Skoro wieczorem wyszło ci 245V to co będzie w słoneczny dzień :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”