Obniżanie napięcia przy fotowoltaice

maao@o2.pl
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 12, 2021 6:21 am

Witam. Posiadam instalację fotowoltaiczną i w dni słoneczne wyłącza się z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci. Gdy obciążam fazę z podniesionym napięciem jest ok. W związku z tym chcę obciążyć instalację np. grzałką w buforze ciepłą. Pytanie. Czy z poziomu aplikacji, przy wykorzystaniu np. "Monitor energii elektrycznej MEW-01 z przekładnikami 100A ZAMEL MEW-01" będę miał możliwość uzależnienia uruchomienia na poszczególnej fazie urządzenia uzależniając od wysokości napięcia w sieci ??
zuchnet
Posty: 96
Rejestracja: wt lip 06, 2021 8:05 am
Lokalizacja: Lubartów

Zaopatrz się w inteligentne gniazdko w ustawieniach w aplikacji ustaw aby załączało np grzałkę jak napięcie na tej fazie będzie 250V oraz aby wyłączało jak spadnie do 247V i po problemie.
2 x SBW-02,
2 x MEW-01
2 x ROW-01
4 x PNW-01
bigthomas
Posty: 234
Rejestracja: pn sie 12, 2019 3:35 pm

Nawet jest promocja na te gniazdka. Ale ja bym jednak zastosował oddzielny przekaźnik, który załączany był by przez to gniazdko.
Pomimo że jest napisane że gniazdko jest do 3450W ja bałbym się podłączyć po to grzałkę 1500W.
Chyba że ktoś kto ma podłączoną grzałkę może potwierdzić że ta wtyczka rzeczywiście wytrzyma 3000W
zuchnet
Posty: 96
Rejestracja: wt lip 06, 2021 8:05 am
Lokalizacja: Lubartów

Korzystam z tych gniazdek tylko że na Supli (pralka, suszarka, zmywarka) i wszystko jest OK.
Wydaje mi się że jak gniazdko ma max obciążenie 3450W to tyle musi wytrzymać. Z drugiej strony pralka czy zmywarka też posiada grzałkę ;)
2 x SBW-02,
2 x MEW-01
2 x ROW-01
4 x PNW-01
maao@o2.pl
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 12, 2021 6:21 am

A w tych gniazdkach, można równocześnie uzależnić uruchamianie od pory dnia ?
zuchnet
Posty: 96
Rejestracja: wt lip 06, 2021 8:05 am
Lokalizacja: Lubartów

Możesz ustawiać sobie godziny o której gniazdko ma się włączyć-wyłączyć.
2 x SBW-02,
2 x MEW-01
2 x ROW-01
4 x PNW-01
maao@o2.pl
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 12, 2021 6:21 am

Poda mi kolega nazwę i kod takiego gniazdka ?
zuchnet
Posty: 96
Rejestracja: wt lip 06, 2021 8:05 am
Lokalizacja: Lubartów

Leży tego mnóstwo na portalach. Krok po kroku masz też pokazane jak zrobić aby takiego gniazdko załączało się przy 250V.
U mnie wszystkie są na sofcie supla choć problemu z wyłączającym się falownikiem nie doświadczyłem jeszcze ale sąsiad ma z tym problem notorycznie.
Soft supla chyba akurat nie ma takiej możliwości aby załączać gniazdko przy wybranym napięciu.
2 x SBW-02,
2 x MEW-01
2 x ROW-01
4 x PNW-01
rawa
Posty: 17
Rejestracja: czw paź 21, 2021 10:41 am

Dla mnie sprawa podwyższonego napięcia w sieci jest bardziej złożona.

1. trzeba wiedzieć czy podwyższenie powoduje twoja instalacja czy jest z innych powodów np. brak obciążenia zakładów w weekend ?
2. wiem z doświadczenia że jedna z faz ma prawie zawsze największe napięcie i wystarczy jej pilnować.
3. należy wiedzieć o ile zmniejszy nam napięcie konkretne obciążenie np. 2kW o 2 V i przy pomiarze napięcia od razu wiadomo czy jaki to przyniesie skutek
4. nie ma sensu włączenie grzałki jeśli w danej chwili jeżeli produkcja na 3 fazach jest mniejsza niż moc załączonego obciążenia.
5. przekroczenie napięcia o więcej niż +10% czyli więcej niż 253V spowoduje wyłączenie falownika po 10 minutach, więc nie wiem czy natychmiastowe włączenie obciążenia jest sensowne, zwłaszcza gdy napięcie "pływa" i samo wraca poniżej 253V.
maao@o2.pl
Posty: 8
Rejestracja: wt paź 12, 2021 6:21 am

rawa pisze: wt lis 02, 2021 2:07 pm Dla mnie sprawa podwyższonego napięcia w sieci jest bardziej złożona.

1. trzeba wiedzieć czy podwyższenie powoduje twoja instalacja czy jest z innych powodów np. brak obciążenia zakładów w weekend ?
2. wiem z doświadczenia że jedna z faz ma prawie zawsze największe napięcie i wystarczy jej pilnować.
3. należy wiedzieć o ile zmniejszy nam napięcie konkretne obciążenie np. 2kW o 2 V i przy pomiarze napięcia od razu wiadomo czy jaki to przyniesie skutek
4. nie ma sensu włączenie grzałki jeśli w danej chwili jeżeli produkcja na 3 fazach jest mniejsza niż moc załączonego obciążenia.
5. przekroczenie napięcia o więcej niż +10% czyli więcej niż 253V spowoduje wyłączenie falownika po 10 minutach, więc nie wiem czy natychmiastowe włączenie obciążenia jest sensowne, zwłaszcza gdy napięcie "pływa" i samo wraca poniżej 253V.
As 1 z sieci bo sprawdzałem również przy wyłączonej FV
Ad 2 Jedna najczęściej ale czasem druga
Ad. 3 Czajnik 1.8 kw obniżył 5 V
Ad 4 Sytuacja zdążą się tylko w słoneczne dni kiedy moja daje ok 5KW. Nawet gdyby całość poszła na ogrzewanie to zostaje mi ciepła wodą a nie luka w pracy, kiedy to ja pobieram z sieci
Ad 5 10 minut ciągłego przekroczenia, więc uruchamianie za każdym razem po przekroczeniu np na 15 min uchroni przed wyłączaniem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”