Biblioteki SuplaDevice na Arduino IDE

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Zamieszczę tutaj mały przegląd dostępnych bibliotek na Arduino IDE. Postaram się aktualizować pierwszy post w tym wątku, tak, aby zawierał aktualne informacje.

Oficjalna biblioteka na Arduino IDE jest dostępna tutaj:
https://github.com/SUPLA/arduino/
Biblioteka była stworzona z myślą o płytkach Arduino Mega, ale na ESP8266 również działa po niewielkich modyfikacjach.

Oficjalna biblioteka posiada trochę błędów i ograniczeń, więc w międzyczasie powstało kilka forków, które są używane w różnych projektach:
  • ESP8266 Primary GUI by Espablo
    Biblioteka pojawia się jako archiwa rar dołączone do poszczególnych wątków w tym temacie. (czy jest to gdzieś na gihtub?)
  • ESP8266 Primary GUI v2 by krycha88
    Linki do githuba ze źródłami są w pierwszym poście. Jest to biblioteka zbudowana na bazie pierwotnej Primary GUI, a następnie rozwinięta o dodatkowe funkcjonalności. Primary GUI zawiera modyfikację biblioteki SuplaDevice oraz aplikację Primary GUI, która jest gotowym projektem do Arduino IDE.
Powyższe modyfikacje były robione pod kątem ESP8266 i na Arduino Mega się nie skompilują (choć pewnie niewielkie modyfikacje by wystarczyły).

Oficjalna biblioteka jest obecnie stopniowo przepisywana. Wersję "develop" można pobrać z:
https://github.com/SUPLA/arduino/tree/develop
Tutaj będzie pojawiać się najnowsza wersja, co do której mam 99% pewności, że bedzie się kompilować i działać ;) (przynajmniej na Arduino Mega i na ESP8266)

Zanim zmiany trafią do wersji "develop" na oficjalnym branchu, są one dodawane do mojego githuba:
https://github.com/klew/arduino/
Wraz z postępem prac aktualizuję też plik readme w biblitece oraz przykłady do załadowania w Arduino IDE.

Planuję dołożyć wszystkie funkcjonalności z bibliotek SuplaDevice zrobionych przez Espablo i krycha88 do oficjalnej biblioteki. Niektóre fragmenty samego projektu "Primary GUI" też będą dodane (np. zapis konfiguracji do EEPROM). Samego GUI nie planuję na chwilę obecną dodać do SuplaDevice. Może warto GUI dodać jako osobną bibliotekę, którą będzie można dodać do własnego projektu obok SuplaDevice?
Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się dołożyć te brakujące funkcjonalności, a następnie zaktualizować oba projekty Primary GUI i zamknąć forki biblioteki SuplaDevice - aby wszystkim żyło się łatwiej ;P

PS: dla zachowania porządku w wątku proszę tylko o komentarze dotyczące tego pierwszego posta. Wszelkie interesujące offtopy róbmy w nowych/innych wątkach na forum.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Na oficjalnym:

Kod: Zaznacz cały

exit status 1
'class SuplaDeviceClass' has no member named 'setDigitalReadFuncImpl'
Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Duch__ pisze: ndz sty 12, 2020 9:04 pm Na oficjalnym:

Kod: Zaznacz cały

exit status 1
'class SuplaDeviceClass' has no member named 'setDigitalReadFuncImpl'
Mówisz o wersji develop z oficjalnego gita?

Ten callback został już usunięty. Kompilujesz jakiś przykład, czy własny program?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Własny, dokładnie Supla RF Bridge, chcialem go rozbudować, a przy okazji iść na nowej bibliotece.
Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Duch__ pisze: ndz sty 12, 2020 11:07 pm Własny, dokładnie Supla RF Bridge, chcialem go rozbudować, a przy okazji iść na nowej bibliotece.
Na chwilę obecną bym jeszcze odradzał migrację własnych aplikacji na nową bibliotekę, bo jeszcze trochę zmian tam będzie (np. wyleci większość callbacków). Aktualna przebudowa biblioteki nie będzie kompatybilna wstecz - więc programy trzeba będzie przerabiać do nowej wersji.

Od czasu do czasu aktualizuję plik readme.md na https://github.com/SUPLA/arduino/tree/develop
Ostatnia sekcja to opis jak migrować stare programy. Spróbuj zastosować tą instrukcję. Jak gdzieś utkniesz, to pisz. Tylko podaj też link do kodu, albo mi go prześlij gdzieś, aby było łatwiej zgadywać w czym problem :)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
seebee
Posty: 12
Rejestracja: pt lip 24, 2020 5:40 am

Pany, która to biblioteka Supladevice umożliwia wyświetlanie w aplikacji info o RSSI i adresie IP itp.??

pozdrawiam
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Najnowsza z gałęzi develop.
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Chłopaki a jaka jest obecna stabilna wersja płytek esp8266 Arduino ?
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

QLQ pisze: ndz lut 07, 2021 3:50 pm Chłopaki a jaka jest obecna stabilna wersja płytek esp8266 Arduino ?
Działam na 2.7.4 i nie zauważyłem problemów.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

lukfud pisze: ndz lut 07, 2021 3:56 pm
QLQ pisze: ndz lut 07, 2021 3:50 pm Chłopaki a jaka jest obecna stabilna wersja płytek esp8266 Arduino ?
Działam na 2.7.4 i nie zauważyłem problemów.
ok. Dzięki za szybką odpowiedz - zaraz zaktualizuję.

Jeszcze jedną WAŻNĄ rzecz zauważyłem - do Sensorów w SuplaDevice trzeba by było dołączyć ich konkretne biblioteki bo jako laik w programowaniu właśnie odkryłem a męczę się od 4 godzin , że na moich BME280.h czy BH1750.h wywala masę błędów. A zmieniłem właśnie te biblioteki na inne i poszło. Taka niby pierdoła...
Czyli wraz z zip SuplaDevice warto by było podłączyć biblioteki czujników BH, BME ...etc z którymi SDev działa i które są z nią kompatybilne.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Arduino IDE”