Start z arduino i ESP8266

kimuril
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 28, 2020 6:38 pm

Cześć wszystkim,

dopiero zaczynam przygodę z suplą i arduino i potrzebuje pomocy jak dla trzy latka. Z powodzeniem zrobilem maly projekt sterowania z supli diodami, silniczkiem i zczytywanie z czujnika teperatury, ale za nic nie moge sobie poradzić z odpaleniem tego samego przy wykorzystaniu modulu ESP8266. Korzystam dokladnie z tego: https://botland.com.pl/pl/content/125-s ... em-esp8266 , wszystko podlaczone jak w opisie. Komputer wykrywa mi siec z esp, ale nie wiem co dalej. Probowalem wgrywac przykladowe programy z tego forum, ale zawsze mi cos nie dziala, glownie jakies problemyz bibliotekami, ktore w teorii mam podciagniete - sa widoczne w arduino, ale wyrzuca, ze ich nie ma, albo jest ich kilka. Czytalem gdzies, ze powinienem w bashbordzie ze uzywac "Generic ESP8266 module", ale w tym trybie tez nie dziala.

Potrzebowalbym jakiegos przykladu programu z totalnie okrojnym wszystkim - tylko konieczne biblioteki + konfiguracja supli + jakies np zalaczenie pojedynczej diody.

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi,
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

kimuril pisze: pt lut 07, 2020 8:37 pm Cześć wszystkim,

dopiero zaczynam przygodę z suplą i arduino i potrzebuje pomocy jak dla trzy latka. Z powodzeniem zrobilem maly projekt sterowania z supli diodami, silniczkiem i zczytywanie z czujnika teperatury, ale za nic nie moge sobie poradzić z odpaleniem tego samego przy wykorzystaniu modulu ESP8266. Korzystam dokladnie z tego: https://botland.com.pl/pl/content/125-s ... em-esp8266 , wszystko podlaczone jak w opisie. Komputer wykrywa mi siec z esp, ale nie wiem co dalej. Probowalem wgrywac przykladowe programy z tego forum, ale zawsze mi cos nie dziala, glownie jakies problemyz bibliotekami, ktore w teorii mam podciagniete - sa widoczne w arduino, ale wyrzuca, ze ich nie ma, albo jest ich kilka. Czytalem gdzies, ze powinienem w bashbordzie ze uzywac "Generic ESP8266 module", ale w tym trybie tez nie dziala.

Potrzebowalbym jakiegos przykladu programu z totalnie okrojnym wszystkim - tylko konieczne biblioteki + konfiguracja supli + jakies np zalaczenie pojedynczej diody.

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi,
Pozdrawiam
To tak na świeżo po pierwsze czy dobrze podłączyleś: viewtopic.php?f=23&t=6104
Po drugie jak wykrywa sieć np SUpla czy ESP coś tam to łączysz się z tą siecią i wpisujesz w przeglądarce 192.168.4.1 pod tym adresem powinna pojawić się strona konfiguracji ESP o ile soft ma GUI (graficzny interfejs użytkownika) bo może nie mieć , ponieważ dane wpisujesz w kodzie np Arduino:

Kod: Zaznacz cały

Supla::ESPWifi wifi("SSID", "WiFi_PASSWORD");
const char* SERVER_SUPLA = "svrX.supla.org";
const char* Email_adres = "mail@maill.com";
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
kimuril
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 28, 2020 6:38 pm

Hej, tak - wszystko mam podpiete prawidlowo, natrafilem an Twoj poradnik juz wczesniej i zwarlem dodatkowo GPI0 do masy. Po podlaczeniu sie z siecia ESP niestety nic nie ma pod adresem: 192.168.4.1
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Jeżeli programujesz esp przez arduino to nie musisz wchodzić w stan konfiguracji bo on powinien się połączyć z cloud przez parametry które podałeś już w kodzie źródłowym .
kimuril
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 28, 2020 6:38 pm

A moglbys mi wkleic tutaj przykladowy kod zrodlowy, ktory pozwala tylko na to zeby supla wykryla moje arduino?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

kimuril pisze: sob lut 08, 2020 8:39 am A moglbys mi wkleic tutaj przykladowy kod zrodlowy, ktory pozwala tylko na to zeby supla wykryla moje arduino?
Pobierz sobie bibliotekę Supladevice z brancha develop. I uruchom sobie jakiś przykład z tej biblioteki. W kodzie są kontenerze, które dokładnie opisują co trzeba uzupełnić
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
kimuril
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 28, 2020 6:38 pm

Jak probuje wykorzystac jakikolwiek przyklad z tych wbudowanych to mam blad:

Znaleziono wiele bibliotek w "WiFiClient.h"
Wykorzystane: C:\Program
Niewykorzystane: C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\ESP8266WiFi
In file included from C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\SuplaDevice\examples\SuplaNodeMCU\SuplaNodeMCU.ino:20:0:

C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\ESP8266WiFi\src/ESP8266WiFiType.h:26:10: fatal error: queue.h: No such file or directory

#include <queue.h>

^~~~~~~~~

compilation terminated.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

kimuril pisze: sob lut 08, 2020 7:43 pm Jak probuje wykorzystac jakikolwiek przyklad z tych wbudowanych to mam blad:

Znaleziono wiele bibliotek w "WiFiClient.h"
Wykorzystane: C:\Program
Niewykorzystane: C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\ESP8266WiFi
In file included from C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\SuplaDevice\examples\SuplaNodeMCU\SuplaNodeMCU.ino:20:0:

C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\ESP8266WiFi\src/ESP8266WiFiType.h:26:10: fatal error: queue.h: No such file or directory

#include <queue.h>

^~~~~~~~~

compilation terminated.
To jest błąd kompilacji z bibliotek dla płytki ESP. Jaką masz wersję boarda? Ja działam obecnie na najnowszej 2.6.3

Przykład SuplaNodeMCU jest ze starej wersji biblioteki SuplaDevice. Wg mnie łatwiej będzie wystartować z najnowszej rozwojowej wersji:
https://github.com/SUPLA/arduino/tree/develop
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
kimuril
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 28, 2020 6:38 pm

Wlasnie zauwazylem, ze caly czas korzystalem z mastera. Po przejsciu na develop mam taki blad:

In file included from C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\ESP8266WiFi\src/ESP8266WiFi.h:33:0,

from C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\SuplaDevice/supla/network/esp_wifi.h:21,

from C:\Users\Admin\AppData\Local\Temp\arduino_modified_sketch_961445\Supla_RollerShutter.ino:27:

C:\Users\Admin\Documents\Arduino\libraries\ESP8266WiFi\src/ESP8266WiFiType.h:26:10: fatal error: queue.h: No such file or directory

#include <queue.h>

^~~~~~~~~

compilation terminated.

exit status 1
Błąd kompilacji dla płytki Arduino Mega or Mega 2560.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jaką masz wersję płytek? Na jaką płytkę kompilujesz?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Arduino IDE”