Natywne wsparcie dla MQTT

Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

pzygmunt pisze: czw sty 07, 2021 12:16 am
klew pisze: śr sty 06, 2021 7:44 pm Udało mi się jakimś MQTT explorerem dostać do Supli. Wyświetla się wszystko ładnie i stan też się aktualizuje.

Co trzeba wysłać/opublikować z zewnętrznego klienta, aby np. zmienić stan przekaźnika od światła?

Mam taki topic:
supla/mail@mail.com/devices/450/channels/1881/state/on
supla/mail@mail.com/devices/450/channels/1881/set/on
set/closing_percentage
set/opening_percentage
set/color_brightness
set/brightness
set/color

supla/mail@mail.com/devices/450/channels/1881/execute_action
i w message:
turn_on
turn_off
toggle
shut
reveal
stop
open_close
open
Gdzie można sprawdzić ID urządzenia żeby wstawić w topic?

supla/mail@mail.com/devices/449/channels/1879/set/on
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18278
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jak klikniesz w urządzenie to w pasku adresu masz id.
tgaweda
Posty: 91
Rejestracja: pn lis 13, 2017 9:21 pm

Przetestowałem jeszcze sterowanie ściemniaczem Varilight poprzez HA - włączanie / wyłączanie działa bezproblemowo. Ale ściemnianie / rozjaśnianie czyli przesuwanie wskaźnikiem po okręgu powoduje, że po każdej zmianie jasności następuje wyłączenie światła i chwilę później włączenie ze zmienioną jasnością. Nie wiem czy tak samo zachowuje się SLW-0x.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18278
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

To może być specyfika HA, który wysyła TurnOn/Off po każdej zmianie poziomu jasności. Muszę się temu przyjrzeć.
tgaweda
Posty: 91
Rejestracja: pn lis 13, 2017 9:21 pm

pzygmunt pisze: pt sty 08, 2021 9:34 pm To może być specyfika HA, który wysyła TurnOn/Off po każdej zmianie poziomu jasności. Muszę się temu przyjrzeć.
Raczej tak. Jeżeli wyślę topic z MQTT Explorer'a jasność jest regulowana bez wyłączenia i włączenia.
Awatar użytkownika
Jolka AI-Speaker
Posty: 19
Rejestracja: sob sty 09, 2021 11:49 am

Cześć Przemek :) W AI-Speaker uważamy, że to bardzo dobry ruch z SUPLA MQTT. Gratulacje!
Jeżeli jesteście nadal zainteresowani to teraz możemy wrócić do tematu łatwej integracji SUPLA <-> AI-Speaker :)

W ustawieniach MQTT w Asystencie domowym dodajemy konfigurację bridge.

Obrazek

a jak będziesz chciał, to możemy to zrobić jeszcze prościej, np. użytkownik kliknie "MQTT Bridge SUPLA", zaloguje się w Supla Cloud (oAuth), pobierzemy z API ustawienia do SUPLA MQTT i zapiszemy odpowiednią konfigurację bridge w brokerze MQTT w Asystencie domowym.


Obrazek

Pozdrowienia dla ekipy SUPLA i chłopaków z Zamel
AI-Speaker

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18278
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jestem bardzo za. Musielibyśmy przygotować endpoint, który włączał by MQTT z poziomu API z dedykowanym hasłem (inne niż użytkownik wygenerowałby w Web GUI). Taki endpoint zwracałby komplet informacji dla mqtt. Jeśli chodzi o OAuth zasadnicze pytanie brzmi czy wasza infrastruktura pozwala w procesie autoryzacji OAuth wskazać stały "redirect url" ?
Awatar użytkownika
Jolka AI-Speaker
Posty: 19
Rejestracja: sob sty 09, 2021 11:49 am

Jestem bardzo za.
To świetnie, w takim razie będzie łatwa integracja SUPLA <-> AIS :)
Musielibyśmy przygotować endpoint, który włączał by MQTT z poziomu API z dedykowanym hasłem (inne niż użytkownik wygenerowałby w Web GUI). Taki endpoint zwracałby komplet informacji dla mqtt.
Tak. Możecie generować jakiś token, dla użytkownika, który użyjemy do autentykacji na brokerze jako hasło (tak, żeby nie było zapisywane nigdzie hasło na bramce). Podczas autentykacji na brokerze MQTT username/password sprawdzicie czy token w password jest przypisany do usera X i ważny, jak OK to połączenie. Brokery MQTT pozwalają na różne metody autentykacji i izolacji, nie trzeba dodawać użytkowników do brokera.
Jak nam powiecie co mamy wywołać żeby pobrać token, po wykonaniu autentykacji, to zaimplementujemy i będzie się bridge sam składał po kliknięciu aplikacji web i zalogowaniu ;) . Mniej zaawansowani użytkownicy docenią brak konieczności wpisywania ustawień w konsoli.
Jeśli chodzi o OAuth zasadnicze pytanie brzmi czy wasza infrastruktura pozwala w procesie autoryzacji OAuth wskazać stały "redirect url" ?
Oczywiście, mamy do tego 4 domeny, w tym ai-speaker.com, paczka.pro i powiedz.co
Za pomocą OAuth2.0(redirect url) integrujemy się oficjalnie z Kalendarzami Google, Dyskami Google, Spotify itd..

My konfigurację MQTT bridge z aplikacji dodajemy właśnie na kanale beta i wypuścimy to na kanale stabilnym w pierwszym tygodniu lutego. Jak będziecie gotowi z endpointem to dajcie nam proszę znać. Ustalimy resztę przez email i dodamy to w ciągu kilku dni konfigurację "kliknięciem".

Zróbmy coś fajnego razem w 2021 :)
Milego weekendu!

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18278
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

OAuth będzie tylko służył do uzyskania dostępu do API, które z użyciem odpowiedniego endpointa umożliwi wygenerowanie danych dostępowych do MQTT brokera (dane bez terminu ważności). Nasz broker mqtt ma autorski moduł uwierzytelniający, który hermetyzuje między sobą poszczególnych użytkowników.

Postaramy się to szybko wprowadzić tak aby było gotowe jeszcze przed puszczeniem v2.3.26 na produkcję.
Awatar użytkownika
Jolka AI-Speaker
Posty: 19
Rejestracja: sob sty 09, 2021 11:49 am

Dzięki za odpowiedz Przemek.

Super, dla nas to wszystko jest bardzo dobry ruch z Waszej strony. Wg nas właśnie powstaje NEW SUPLA, którą my lubimy i z którą chcemy robić integracje i dostarczać IoT w Polsce.

Jak tylko będziecie komunikować się po MQTT, to dogadacie się z każdym systemem do sterowania automatyką, a nie tylko z nami - co chcieliśmy od początku naszych rozmów na temat integracji... bo to ma sens.

Zróbmy pierwszą integrację w przez MQTT bridge. Dzięki, że poszliście w tę stronę.

Zobaczmy jak to wszystko zadziała. Mamy nadzieję, że za jakiś czas poznamy się lepie, pomyślimy o lokalnym MQTT z urządzeniami i mostku tylko na potrzeby sterowania zdalnego j i mamy nadzieję, że wszyscy bardziej przekonamy się do tego, że SUPLA <-> AIS to jest wszytko co potrzeba do automatyki domowej.

Miłego weekendu.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „MQTT”