Natywne wsparcie dla MQTT

Raddii
Posty: 137
Rejestracja: pt sty 17, 2020 12:17 pm

Witam,

Potrzebuje pomocy, a mianowicie chodzie mi o licznik MEW-01 oraz LIW-01 do których w HA mam przypisane wartości liczników które były w momencie podłączenia. Niestety raz dziennie mój operator od internetu resetuje modemy najczęściej w nocy. Twierdzi że musi tak robi, ale przez to mi wyskakuje blednę wykresy. Czy idzie zrobi jakąś regułę że dla jakiejś różnicy żeby nie zmieniało wartości? Albo może macie jakieś inne pomysły?
Załączniki
Liczniki.png
Liczniki.png (33.22 KiB) Przejrzano 1111 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Reset sieci nie powinien mieć wpływu na wykresy.
Raddii
Posty: 137
Rejestracja: pt sty 17, 2020 12:17 pm

Na same urządzenia nie ma wpływu ale jeśli za pomocą template obliczam inne wartości to już tak

- platform: template
sensors:
woda_dom:
value_template: "{{ (states('sensor.water_meter_value_2')|float - states('sensor.water_meter_value')|float) | round(2) }}"
unit_of_measurement: 'm³'
icon_template: mdi:gauge

Mam tutaj dwie encje od dwóch liczników wody. Przez brak internetu wyskakuje różnica miedzy nimi od wartości które są podane w supla cloud.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Skąd się biorą dane do tej zmiennej sensor.water_meter_value_2 ?

MEW i LIW będą miały wkrótce MQTT na pokładzie więc będziesz mógł je podłączyć bezpośrednio pod HA (tylko Supla nie będzie w tedy działać)
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: pn maja 24, 2021 9:36 pm MEW i LIW będą miały wkrótce MQTT na pokładzie więc będziesz mógł je podłączyć bezpośrednio pod HA (tylko Supla nie będzie w tedy działać)
Ale tylko do czasu aż Supla zacznie obsługiwać urządzenia z MQTT ?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie. Suplowe urządzenia maja być łączone z Suplowym serwerem natywnym protokołem. Jeśli chcesz MQTT i Suplowy serwer to używasz obecnej integracji. Jeśli chcesz MQTT bezpośrednio z modułu to połączenie z serwerem Supli nie będzie realizowane. Jeśli się pojawi możliwość podłączenia do Suplowego serwera urządzeń po mqtt to nie będzie to zalecane dla sprzętu, które ma Suple na pokładzie.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

No i wszystko jasne ;)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Raddii
Posty: 137
Rejestracja: pt sty 17, 2020 12:17 pm

pzygmunt pisze: pn maja 24, 2021 9:36 pm Skąd się biorą dane do tej zmiennej sensor.water_meter_value_2 ?

MEW i LIW będą miały wkrótce MQTT na pokładzie więc będziesz mógł je podłączyć bezpośrednio pod HA (tylko Supla nie będzie w tedy działać)
Sensor.water_meter_value i Sensor.water_meter_value_2 biorą się z liczników LIW-01 które z czytują z impulsowych liczników wody.
Myślałem o jakiejś regule która będzie sprawdzać stan np. sensor.water_meter_value i jeśli będzie za duża różnica z poprzednim pomiarem to nowego pomiaru nie zaraportuje?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wcześniej zrozumiałem, że chodzi o reset sieci, który powoduje chwilową niedostępność. Teraz wychodzi na to, że piszesz o dłuższej niedostępności. My takie "dziury" w Supli interpolujemy. W HA nie wiem jak to wypłaszczyć.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

11 m3 wody to nie jest chwilowa przerwa, tymbardziej nie w nocy. To przynajmniej pół dnia lania wody ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „MQTT”