Natywne wsparcie dla MQTT

sdsi
Posty: 134
Rejestracja: wt lis 14, 2017 10:20 am

Dzień dobry,

Na moim Qnapie w dockerze (Container Station) zainstalowałem Suplę i zgłasza mi się SUPLA Cloud 2.3.30.

Ale czy ja mogę skorzystać z natywnego MQTT w tym zestawieniu? Proszę o pomoc - dziękuję.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Z doświadczenie Ci powiem, że MQTT zapewne nie zadziała, bynajmniej u mnie nie zadziałało. Coś jest nie tak z tą instancją w Container Station.
Możesz spróbować skonfigurować broker i obserwować Explorerem, czy się podłączy.
Jak zainstalowałem suple klonując gita w terminalu, to do brokera podłączyło się od razu.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
sdsi
Posty: 134
Rejestracja: wt lis 14, 2017 10:20 am

lesny8 pisze: śr cze 02, 2021 9:52 pm Z doświadczenie Ci powiem, że MQTT zapewne nie zadziała, bynajmniej u mnie nie zadziałało. Coś jest nie tak z tą instancją w Container Station.
Ale gdzie dokładnie w tej instancji CS na Qnapie wpisałeś ustawienia do brokera MQTT? Wiem gdzie to zrobić na RPI w .env a na Qnap nie wiem...

EDIT - już wiem:

Kod: Zaznacz cały

supla-cloud:
  environment:
    MQTT_BROKER_ENABLED: 'true'
    MQTT_BROKER_HOST:
    MQTT_BROKER_PORT:
    MQTT_BROKER_TLS: 'false'
    MQTT_BROKER_USERNAME:
    MQTT_BROKER_PASSWORD:
    MQTT_BROKER_CLIENT_ID: 'qnap'
 
I MQTT można włączyć w integracjach na koncie supli w cloud. Jak znajdę czas sprawdzę z jakimś urządzeniem czy działa
sdsi
Posty: 134
Rejestracja: wt lis 14, 2017 10:20 am

Jednak potrzebuję pomocy:

Supla działa na dockerze w qnap, urządzenie do testów dodałem, wprowadziłem w konfiguracji połączenie z brokerem MQTT (j.w.), włączyłem MQTT w ustawieniach ale serwer MQTT niestety nie widzi urządzenia.

Mam identycznie w dockerowej Supli na RPI i jest ok.

Będę wdzięczny za informacje jak połączyć się z borkerem MQTT za pomocą docekrowej Supli na QNAP. Dzięki :)
tomekk87
Posty: 185
Rejestracja: pt sie 02, 2019 12:19 pm

sdsi pisze: czw cze 03, 2021 12:40 pm Jednak potrzebuję pomocy:

Supla działa na dockerze w qnap, urządzenie do testów dodałem, wprowadziłem w konfiguracji połączenie z brokerem MQTT (j.w.), włączyłem MQTT w ustawieniach ale serwer MQTT niestety nie widzi urządzenia.

Mam identycznie w dockerowej Supli na RPI i jest ok.

Będę wdzięczny za informacje jak połączyć się z borkerem MQTT za pomocą docekrowej Supli na QNAP. Dzięki :)
Nie wprowadziłeś danych w supla-server- przykład na zdjęciach
Załączniki
supla01.JPG
supla01.JPG (76.98 KiB) Przejrzano 1228 razy
supla02.JPG
supla02.JPG (76.53 KiB) Przejrzano 1228 razy
sroka222
Posty: 36
Rejestracja: ndz wrz 25, 2016 10:45 am

Witam wszystkich, po aktualizacji Home assistanta dziś do wersji 2021.6.0 przestały działać rolety po mqtt. W załączniku dołączam szczegóły błędu. Jak rozwiązać ten problem?
Obrazek
Załączniki
Przechwytywanie1234.JPG
Przechwytywanie1234.JPG (258.54 KiB) Przejrzano 1223 razy
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

@tomekk87 u Ciebie to działa?
Ja po włączeniu miałem ciszę w logach szukając po haśle MQTT. Explorerem też nic nie widziałem na brokerze. Dla testów uruchomiłem na szybko VM z Ubuntu i tam odpaliłem instancję Supli. Podałem te same dane dostępowe do brokera i serwer zaczął publikować tematy od razu.
To co zauważyłem u siebie dziwnego to to, że jak instalacje miałem przez Container Station to żaden z kontenerów Supli nie był w sieci supla_default.
Drugi mankament tej instancji był taki, że apka na telefonie nie była w stanie pobrać wykresów z kanałów licznika energii, czy temperatury. Jak zdebugowałem apke, to okazało się, że dostaje w tokenie po kropce adres cloud.supla.org, zamiast mojego adresu IP/domeny.
Ostatecznie chciałem mieć instancję na tym qnapie, żeby nie konfigurować podłączonych urządzeń na nowo. Zainstalowałem z terminala klonując gita i odtworzyłem bazę. Tak zainstalowana Supla podłączyła się od strzału do brokera MQTT.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
tomekk87
Posty: 185
Rejestracja: pt sie 02, 2019 12:19 pm

@lesny8
Działa bez problemów, Home Assistanta mam zainstalowanego w VirtualizationStation i wszystko się ładnie ze sobą komunikuje. Nie posiadam licznika energii, więc nie powiem co z wykresami. Wykresy dla temperatur i wilgotności również działają - mam na myśli apkę pod androida.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

tomekk87 pisze: czw cze 03, 2021 2:36 pm @lesny8
Działa bez problemów, Home Assistanta mam zainstalowanego w VirtualizationStation i wszystko się ładnie ze sobą komunikuje. Nie posiadam licznika energii, więc nie powiem co z wykresami. Wykresy dla temperatur i wilgotności również działają - mam na myśli apkę pod androida.
Ooo... to już zgłupiałem. Też HA mam na wirtualce i za ciorta się ta instancja nie chciała podłączyć. Jeszcze sprawdzę to na drugim QNAPie.
A jak po SSH wejdziesz na swojego QNAPa i wykonasz

Kod: Zaznacz cały

docker inspect supla_default
to co masz za wynik?
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
tomekk87
Posty: 185
Rejestracja: pt sie 02, 2019 12:19 pm

Nie znam się za dobrze na tym, ale tak sobie kombinuję i szukam porad na forum. Po zalogowaniu przez SSH i wpisaniu polecenia:

Kod: Zaznacz cały

docker inspect supla_default
mam błąd:

Kod: Zaznacz cały

Error: No such object: supla_default
ODPOWIEDZ

Wróć do „MQTT”