Integracja z AI Speaker

Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Możliwość integracji pojawiała się jakiś czas temu. Niestety po restarcie bramki AIS urządzenia Supli stają się niedostępne :(
Po wielu próbach ich przywrócenia okazuje się, że jedynym sposobem przywrócenia ich dostępności jest wyłączenie w Cloudzie brokera MQTT i po 5 minutach włączenie go ponownie. Wtedy od ręki urządzenia staja się ponownie dostępne. I tak za każdym razem :(

@pzygmunt i @Jolka AI-Speaker czy udało się ustalić co może być przyczyną takiego zachowania się integracji?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolka AI-Speaker
Posty: 19
Rejestracja: sob sty 09, 2021 11:49 am

Cześć,
wyłączenie w Cloudzie brokera MQTT i po 5 minutach włączenie go ponownie
Dzięki za wskazówkę - postaramy się sprawdzić co wtedy wysłane jest do bramki, pewnie komunikaty discovery które opisują urządzenia.


Otrzymaliśmy od SUPLA/Zamel urządzenia i testujemy:
https://ai-speaker.discourse.group/t/za ... zecie/1692


Od momentu podłączenie nie mieliśmy takich objawów - wszystko działa podłączone z bramką dom-demo (co każdy może sprawdzić):
https://dom-demo.paczka.pro/lovelace-demo/zamel

Tak jak opisywaliśmy na naszym forum i jak wielokrotnie deklarowaliśmy: zależy nam żeby ta integracja działała jak najlepiej - pracujemy nad tym..

Żeby coś poprawić musimy najpierw odtworzyć błąd i go zrozumieć, nie robimy "małpich ruchów".
Dlatego poprosimy o cierpliwość, cały czas rozwijamy i poprawiamy oprogramowanie na bramkach DEV.

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Jolka AI-Speaker pisze: wt kwie 27, 2021 7:10 am Od momentu podłączenie nie mieliśmy takich objawów - wszystko działa podłączone z bramką dom-demo (co każdy może sprawdzić):
https://dom-demo.paczka.pro/lovelace-demo/zamel
U mnie integracja, odkąd rozkminiłem jak ją ustawić, działa bardzo dobrze. Problem objawił się dopiero po restarcie bramki wymaganej przy włączeniu historii i dzienników i skierowaniu zdarzeń do zewnętrznej bazy SQL. Ważne, że jest na to rozwiązanie "ręczne".
Jolka AI-Speaker pisze: wt kwie 27, 2021 7:10 am Tak jak opisywaliśmy na naszym forum i jak wielokrotnie deklarowaliśmy: zależy nam żeby ta integracja działała jak najlepiej - pracujemy nad tym..
No więc cierpliwie czekam :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolka AI-Speaker
Posty: 19
Rejestracja: sob sty 09, 2021 11:49 am

U mnie integracja, odkąd rozkminiłem jak ją ustawić, działa bardzo dobrze.
Jeszcze pytanie, tak dla pewności... bo ciężko z tych rzeczy które robisz wszystkie na raz zrozumieć ;)
Czy łączysz się tylko za pomocą integracji "AIS SUPLA MQTT" czy może jeszcze jakoś inaczej (stawiasz most mqtt do supla, masz jakiś broker itd...)?

Obrazek

Wzięliśmy jeszcze raz tą integrację na debuger i wykonaliśmy kilka testów, z wszystkimi tymi urządzeniami połączonymi. U nas to działa OK, restarty bramki, zerwania sieci itd.. nie przeszkadzają w ponownym nawiązaniu połączenia.

Kontrolnie dodaliśmy do kodu sprawdzenie co 2 minuty czy jest połączenie z brokerem MQTT SUPLA, jak nie ma to próbujemy połączyć ponownie i w logach dodajemy komunikat:

Obrazek


Zobaczymy czy takie wpisy w logach będą się pojawiać po aktualizacji, może chodzi o problemy z połączeniem.


PS
W ramach offsetu za urządzenia wyślemy do @pzygmunt bramkę AIS DEV3 może w ten sposób łatwiej dojdziemy do tego czy jest w tej integracji błąd.

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Włączenie integracji AIS SUPLA MQTT u mnie nie spowodowało dodania jakiegokolwiek urządzenia zarejestrowanego w Supli.
Najpierw spróbowałem i przełączyłem AIS na broker MQTT, z którego korzysta Supla. W takim układzie pojawiły urządzenia zarejestrowane w Supli. Gdy próbowałem podłączyć gniazdko AIS korzystając z odpowiedniej integracji, to urządzenie się dodało, ale nie było połączenia, gdyż gniazdko próbowało się zarejestrować do MQTT AIS-a, z którego akurat nie korzystał. Przełączyłem się więc z powrotem na broker AIS. Urządzenia Supli przestały działać na AIS, ale zaczęły urządzenia AIS.
Wyczytałem więc podpowiedź aby ustawić most pomiędzy brokerem AIS a brokerem używanym przez Suplę (wpis o połączeniu w mosquitto.conf) i urządzenia Supli zaczęły działać.
Jednak z tym problemem przy restarcie bramki.

Może czegoś nie dokonfigurowałem?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Jolka AI-Speaker pisze: wt kwie 27, 2021 1:05 pm Jeszcze pytanie, tak dla pewności... bo ciężko z tych rzeczy które robisz wszystkie na raz zrozumieć ;)
Mnie niestety też :(
Wykonałem na bramce jeszcze jedną próbę. Wyłączyłem bridge do brokera Supli. Zrestartowałem broker AIS. Urządzenia Supli były nadal dostępne, ale nie było z nimi komunikacji. Sensory nie aktualizowały danych a włączniki niby załączały ale po chwili wracały do stanu wyłączonego (fizyczne urządzenia nie reagowały). Po przywróceniu bridge wszystko wróciło do normy.

Nie mam pojęcia, dlaczego u mnie nie działa sama integracja AIS SUPLA MQTT i potrzebny mi jest dodatkowo bridge. Pewnie jeszcze może się okazać że integracja Supli nie jest potrzebna a wystarczy tylko bridge?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Wyłączyłem integrację AIS SUPLA MQTT i komunikacja z urządzeniami odbywała się nadal. Zrestartowałem HA i wszystkie urządzenia Supli zrobiły się niedostępne, poza 1, własnym modułem na Wemosie.
Wyłączyłem MQTT w Supli i po 5 minutach włączyłem i komunikacja z urządzeniami Supli w AIS została przywrócona. Przy wyłączonym AIS SUPLA MQTT... WTF?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Jeden temat się rozwiązał.
Przy konfiguracji bridge do brokera Supli zasubskrybowałem tylko temat supla

Kod: Zaznacz cały

topic supla/# out 0
topic supla/# in 0
a powinienem także homeassistant

Kod: Zaznacz cały

topic supla/# out 0
topic supla/# in 0
topic homeassistant/# out 0
topic homeassistant/# in 0
Teraz restart bramki nie ma już wpływu na brak dostępności. Urządzenia są dostepnę od razu jak bramka wstanie.
Pozostaje więc pytanie dlaczego integracja AIS SUPLA MQTT nie chce działać tak jak bridge?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Kosmetyczna uwaga.

homeassistant/# bez out powinien być. Tam nic do serwera Supli nie opublikujesz.

Out w supla/# też powinieneś ograniczyć. W dokumencie na gdrive jest przykład
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: śr kwie 28, 2021 12:55 pm Kosmetyczna uwaga.

homeassistant/# bez out powinien być. Tam nic do serwera Supli nie opublikujesz.

Out w supla/# też powinieneś ograniczyć. W dokumencie na gdrive jest przykład
Dziękuję. A link jakiś do gdrive?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „MQTT”