Supla <=> ZigBee

Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Jako że nie ma podkategorii odnośnie integracji urządzeń ZigBee z Suplą to piszę temat w podkategorii MQTT.

Ja ostatnio kupiłem prawie czujników otwarcia/zamknięcia, miałem gniazdko z Lidla, do tego dwa gniazdka Tuya z pomiarem obciążenia i dwa dopuszkowe przekaźniki pojedyncze. Razem zrobiło się tego 32 urządzenia :)
Zarządzam nimi z poziomu AISpeaker (HA) mając Conbee II i zigbee2mqtt, ale chciałbym mieć je także w Supli, żeby w razie potrzeby nie skakać pomiędzy apkami w telefonie.

Przemknęło mi na forum, że mając zigbee2mqtt można skorzystać z funkcjonalności Supla Virtual Device ale to trochę klepania w konfiguracji SVD, a dodatkowo to SVD jest urządzeniem, w którym tworzy się tylko kanały. To rozwiązanie oprócz klepania konfiguracji ma jeszcze wadę z zarządzaniem na jednym urządzeniu kilkudziesięcioma kanałami. Niech się coś tylko zmieni w kanałach trzeba usuwać urządzenie z clouda (całą jego konfigurację i jego kanałów) a potem od nowa dodać SVD i bawić się konfigurowaniem kanałów.

Mam więc pytanie do użytkowników urządzeń ZigBee czy i jak integrują je z Suplą?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Ja na razie używam svd. Ale posłucham innych bo konfiguracja svd po Mqtt jest skomplikowana.
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

dogu18 pisze: pn sie 30, 2021 7:18 am Ja na razie używam svd. Ale posłucham innych bo konfiguracja svd po Mqtt jest skomplikowana.
Ale masz gdzieś odpalone zigbee2mqtt?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Goral64 pisze: pn sie 30, 2021 7:20 am
dogu18 pisze: pn sie 30, 2021 7:18 am Ja na razie używam svd. Ale posłucham innych bo konfiguracja svd po Mqtt jest skomplikowana.
Ale masz gdzieś odpalone zigbee2mqtt?
Tak na rbpi0w razem z svd
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

dogu18 pisze: pn sie 30, 2021 7:23 am Tak na rbpi0w razem z svd
A ile urządzeń obsługujesz w ten sposób i ile z nich masz kanałów i jakiego typu?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Obecnie skonfigurowany tylko czujnik temp zewnętrznej.
Chciałem przyciski Ikea ale poległem na konfiguracji svd.
Z2m widzi to wszystko super.
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Aby miało to sens należałoby zbudować bramkę na esp32 zarządzaną z poziomu Suplowej aplikacji. Być może pomyślimy o czymś takim po wprowadzeniu nowej biblioteki opartej o RTOS.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: pn sie 30, 2021 7:38 am Aby miało to sens należałoby zbudować bramkę na esp32 zarządzaną z poziomu Suplowej aplikacji. Być może pomyślimy o czymś takim po wprowadzeniu nowej biblioteki opartej o RTOS.
Tak, ale pamiętasz jak rozmawialiśmy co lepsze? Jedno urządzenie plus kanały reprezentujące parametry urządzeń ZigBee (ograniczenie do liczby kanałów - 128, trudność w zarządzaniu kanałami) czy wiele urządzeń reprezentujących urządzenia ZigBee (biblioteka SuplaDevice umożliwia ogarniecie jednego urządzenia w ramach jednego ESP, czy nowa biblioteka RTOS nie będzie miała tego samego ograniczenia?).
Drugie rozwiązanie jest najlepsze, ale póki co nie widzę tego na ESP czy Arduino, bardziej RPi czy inna maszyna linuksowa.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

dogu18 pisze: pn sie 30, 2021 7:38 am Obecnie skonfigurowany tylko czujnik temp zewnętrznej.
No to można ogarnąć na SVD ;) Ale jak ja mam 32 urządzenia różnego typu, to już jest problem...
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Goral64 pisze: pn sie 30, 2021 7:44 am
pzygmunt pisze: pn sie 30, 2021 7:38 am Aby miało to sens należałoby zbudować bramkę na esp32 zarządzaną z poziomu Suplowej aplikacji. Być może pomyślimy o czymś takim po wprowadzeniu nowej biblioteki opartej o RTOS.
Tak, ale pamiętasz jak rozmawialiśmy co lepsze? Jedno urządzenie plus kanały reprezentujące parametry urządzeń ZigBee (ograniczenie do liczby kanałów - 128, trudność w zarządzaniu kanałami) czy wiele urządzeń reprezentujących urządzenia ZigBee (biblioteka SuplaDevice umożliwia ogarniecie jednego urządzenia w ramach jednego ESP, czy nowa biblioteka RTOS nie będzie miała tego samego ograniczenia?).
Drugie rozwiązanie jest najlepsze, ale póki co nie widzę tego na ESP czy Arduino, bardziej RPi czy inna maszyna linuksowa.
A nie wystarczyło by rozwinięcie trochę bardziej svd.
Na malinie z2m działa ok. Tylko trzeba to przepisać na sygnał zrozumiały dla Supli.
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
ODPOWIEDZ

Wróć do „MQTT”