Shelly 1PM - firmware urządzenia dla systemu SUPLA i ZABBIX

djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Shelly 1PM - firmware dla systemu SUPLA i ZABBIX

Pojedynczy wyłącznik mono lub bistabilny z pomiarem mocy i energii, z podwójnym zabezpieczeniem.

============================================================================
!!
!! UWAGA: nie podłączać interfejsu RS232 przy zasilaniu 230V. Tylko przy napięciu 3.3V !!
!!
============================================================================


Dopuszkowy, jednokanałowy sterownik z pomiarem mocy i zużytej energii dobowej i całkowitej.
UWAGI:
1. Sterownik nie mierzy napięcia ani natężenia pobieranego prądu.
2. Sterownik nie jest urządzeniem autonomicznym i do poprawnej pracy wymaga dostępu do Internetu i do serwera SUPLA.

WŁAŚCIWOŚCI STEROWNIKA:
- zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem sterownika (Overheating protection [°C]) - konfigurowane. Wartość default 73°C
- zabezpieczenie przed przeciążeniem sterownika - ogranicznik pobieranej mocy (Switch-OFF Threshold [W]) - konfigurowane. Wartość 0 oznacza wyłączenie zabezpieczenia.
- UWAGA: Po wyłączeniu sterownika wskutek zabezpieczenia należy go włączyć "ręcznie" (przełącznikiem, z aplikacji supli, z harmonogramu)

Przejście w tryb konfiguracji (adres: 192.168.4.1):
1. zwarcie GPI00 (na złączu zewnętrznym) do GND na ok. 5 sekund (!!!! PRZY ZASILANIU 3.3V !!!!)
2. lub przy pracy sterownika z wyłącznikiem monostabilnym - przytrzymanie włączonego zewnętrznego "przycisku dzwonkowego" przez ok. 5 sekund (przy zasilaniu 230V)
- współczynnik kalibracji mocy (100->x1, 103->x1.03, 089->x0.89, itd) - na ekranie konfiguracji
- opcja kasowania licznika energii (Zero Initial Energy)
- wybór typu przełącznika: monostabilny ("przycisk dzwonkowy") lub bistabilny dokonywany jest na ekranie konfiguracji (192.168.4.1)

- w sterowniku zastosowany został programowy filtr przeciwzakłóceniowy
- zaimplementowana obsługa SUPLA_CHANNEL_FLAG_CHANNELSTATE

- programowanie sterownika nie wymaga jego rozbierania ani lutowania -> złącze RS232 + GPIO0 do programowania jest wyprowadzone na obudowie
- załączony plik TEMPLATE SHELLY1PM dla systemu Zabbix w wersji 5, ze zdefiniowanym triggerem alarmu sterownika. odpowiednio skonfigurowany może wysyłać komunikaty push na smartfon

shelly2.png
shelly2.png (80.73 KiB) Przejrzano 2367 razy
Parametry konfiguracyjne sterownika:
shelly1pm_conf.png
shelly1pm_conf.png (51.86 KiB) Przejrzano 2229 razy
------------------------------
Parametry programowania:
------------------------------
BAUDRATE: 115200
Flash Size: 1MB
Flash speed: 40Mhz
SPI Mode: DIO

blank_1MB.bin ---------------------->0x00000
boot_v1.5.bin ------------------------>0x00000
esp_init_data_default.bin ------>0xFC000
shelly1pm.bin ------------------------>0x01000

------------------------------
Kalibracja urządzenia:
------------------------------
Do kalibracji mocy (przy braku watomierza) można użyć nowej żarówki 100W. Taka żarówka faktycznie pobiera 100W mocy.
Współczynnik kalibracji to jest mnożnik, przez który trzeba przemnożyć wskazanie sterownika, aby uzyskać rzeczywisty pomiar np.
Współczynnik kalibracji 100 oznacza mnożnik 1.0 , czyli pomiary są identyczne i nie trzeba nic zmieniać.
współczynnik kalibracji 103 oznacza mnożnik 1.03, 089 oznacza mnożnik 0.89, itd.

Firmware do pobrania dla urządzenia Shelly 1PM:
https://djack.com.pl/modules.php?name=D ... it&lid=344

Firmware do innych urządzeń:
https://djack.com.pl/modules.php?name=D ... oad&cid=54
Ostatnio zmieniony czw kwie 01, 2021 7:18 pm przez djack2017, łącznie zmieniany 2 razy.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Super, dzięki za soft. niebawem wgram u siebie.
A tak przy okazji to dzisiaj w końcu zaczęła mi się wyświetlać na dłużej niż pół sekundy ustawiona ikona dla Sonoff POW R2 z twoim firmware.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Bo została poprawiona aplikacja Supla w tym zakresie.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Tomasz21
Posty: 102
Rejestracja: ndz lut 14, 2021 6:34 pm

Dalej ten moduł nie ma pełnej funkcjonalności? Czy już zrobili te dwa dodatkowe połączenia?

https://github.com/arendst/Tasmota/issues/5716
djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Tomasz21 pisze: śr mar 17, 2021 11:17 am Dalej ten moduł nie ma pełnej funkcjonalności? Czy już zrobili te dwa dodatkowe połączenia?

https://github.com/arendst/Tasmota/issues/5716
Nie wiem czy zrobili te dodatkowe dwa połączenia. W moim egzemplarzu ich nie ma. A nie zamierzam go rozbierać (i myślę, że zdecydowana większość użytkowników też) i coś tam "leputać". W gruncie rzeczy to najważnieszy, jak dla mnie, jest pobór mocy przez odbiornik i koszty z tym związane. Napięcie w całej sieci w domu jest takie samo, a prąd jest w ogóle sprawą wtórną.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

Trochę odgrzeję temat. Jako, ze mROW-02 to na razie jednorożec a mam do zrobienia na instalacji dwa punkty, do których będę mial później utrudniony dostęp chciałbym kupić Shelly 1pm. Przegląd neta wskazuje na problem z kupnem S1PM z wgraną Supla. Czy ktoś się może orientuje czy ten moduł jest gdzieś dostępny do kupienia z Suplą?
djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

wary pisze: ndz lut 13, 2022 6:14 pm Trochę odgrzeję temat. Jako, ze mROW-02 to na razie jednorożec a mam do zrobienia na instalacji dwa punkty, do których będę mial później utrudniony dostęp chciałbym kupić Shelly 1pm. Przegląd neta wskazuje na problem z kupnem S1PM z wgraną Supla. Czy ktoś się może orientuje czy ten moduł jest gdzieś dostępny do kupienia z Suplą?
Zadzwoń do houseiq.pl. Może Ci wgrają.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

djack2017 pisze: pn lut 14, 2022 7:07 am Zadzwoń do houseiq.pl. Może Ci wgrają.
Niestety nie wgrywają softu stron trzecich ;/
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Też Wam się ten moduł strasznie grzeje? Pisze na nim max 3600W, tymczasem u mnie po kilkunastu minutach przy 2000W moduł się wyłączał i to przy zwiększonej już temperaturze zabezpieczenia do 80st. Zwiększyłem już do 85 i dalej średnio co pół godziny się wyłącza
djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

mareks6 pisze: pn lip 25, 2022 7:03 am Też Wam się ten moduł strasznie grzeje? Pisze na nim max 3600W, tymczasem u mnie po kilkunastu minutach przy 2000W moduł się wyłączał i to przy zwiększonej już temperaturze zabezpieczenia do 80st. Zwiększyłem już do 85 i dalej średnio co pół godziny się wyłącza
Termometr mierzy temperaturę wewnątrz modułu. Faktycznie takie są wskazania przy jego pracy jak jest włączony przekaźnik.
Zależy jeszcze gdzie go umieściłeś. Ja mam w puszkach otwartych. Puszki są za grzejnikami więc ich nie widać.
W tej chwili na przykład, gdy grzejniki są wyłączone temperatury mierzone wynoszą 43 i 38 st.C (w pomieszczeniu jest 20 st.C).
Ale zimą, jak grzejniki grzeją, wskazania dochodzą do 90 st.C, choć sam moduł "w dotyku" nie jest oczywiście aż tak gorący.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
ODPOWIEDZ

Wróć do „Shelly”