LIW-01 chwilowy pobór mocy

frizz
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2021 8:43 am

W ostatnim czasie nabyłem licznik impulsów LIW-01 w zastępstwie własnego urządzenia opartego o ESP8266 i oprogramowanie espeasy. W LIW-01 brakuje mi dość istotnej funkcjonalności w urządzeniu - udostępnienia informacji o chwilowym poborze mocy, tak jak to robi np. większość inteligentnych gniazdek - czyli ile watów w danym momencie jest pobierane z sieci. Sprawa wydaje się dość prosta - potrzebny jest czas pomiędzy impulsami (w milisekundach), na tej podstawie wiedząc ile jest imp/kwh bez problemu można określić pobieraną chwilowo moc. Obecnie obszedłem to poprzez integrację z MQTT, ale wiadomości z ilością zliczonych impulsów są publikowane z rozdzielczością 5sekund, co w tym przypadku powoduje mało dokładne pomiary. Czasem w danym okienku 5 sekundowym jest więcej impulsów, czasem mniej, przy równym w czasie chwilowym poborze prądu. Aby to miało jakikolwiek sens trzeba zastosować uśrednianie.

Czy jest szansa na wdrożenie takiej funkcjonalności?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie jest to dobry pomysł. Czas między impulsami będzie zmienny i momentami może wynosić kilkadziesiąt/kilkaset/kilka tysięcy sekund przy małym poborze.
Ponadto to co otrzymujesz to nie jest chwilowa moc tylko "Energia czynna pobrana" w krótkich okresach czasu (jeśli mówimy o licznikach energii).

W związku z powyższym nie planujemy takiej funkcjonalności.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pzygmunt pisze: śr lis 10, 2021 10:04 am Nie jest to dobry pomysł. Czas między impulsami będzie zmienny i momentami może wynosić kilkadziesiąt/kilkaset/kilka tysięcy sekund przy małym poborze.
Ponadto to co otrzymujesz to nie jest chwilowa moc tylko "Energia czynna pobrana" w krótkich okresach czasu (jeśli mówimy o licznikach energii).

W związku z powyższym nie planujemy takiej funkcjonalności.
Moc to nic innego jak ilość energii na jednostkę czasu. Bardziej dokładnie, moc to pochodna energii w czasie, a więc tzw. różniczka. Różniczka, to taka mała różnica, a więc ilość energii w czasie A minus ilość energii w czasie B ;). Także takie wyliczenia dają moc, tylko nie chwilową, a uśrednioną.
frizz pisze: śr lis 10, 2021 9:48 am W ostatnim czasie nabyłem licznik impulsów LIW-01 w zastępstwie własnego urządzenia opartego o ESP8266 i oprogramowanie espeasy. W LIW-01 brakuje mi dość istotnej funkcjonalności w urządzeniu - udostępnienia informacji o chwilowym poborze mocy, tak jak to robi np. większość inteligentnych gniazdek - czyli ile watów w danym momencie jest pobierane z sieci. Sprawa wydaje się dość prosta - potrzebny jest czas pomiędzy impulsami (w milisekundach), na tej podstawie wiedząc ile jest imp/kwh bez problemu można określić pobieraną chwilowo moc. Obecnie obszedłem to poprzez integrację z MQTT, ale wiadomości z ilością zliczonych impulsów są publikowane z rozdzielczością 5sekund, co w tym przypadku powoduje mało dokładne pomiary. Czasem w danym okienku 5 sekundowym jest więcej impulsów, czasem mniej, przy równym w czasie chwilowym poborze prądu. Aby to miało jakikolwiek sens trzeba zastosować uśrednianie.
Przy licznikach 1000 imp/kWh dokładność takich obliczeń jest niska, a czas reakcji długi. Przykładowo przy poborze 10 W, impuls pojawi się raz na 6 min. Przy jednym impulsie na s daje nam to moc na poziomie 3600 W. Pomiar czasu z dokładnością do ms raczej nie jest tutaj do niczego potrzebny.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
frizz
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2021 8:43 am

Zgadzam się że przy niskim poborze okres pomiędzy impulsami będzie spory, wtedy otrzymamy rzeczywiście uśredniony wynik i dość małą dokładność. Ale myślę że taka poglądowa informacja i tak była by przydatna, uśredniony wynik jaka w całym domu jest obecnie pobierana moc. W moim przypadku potrzebuję tej informacji aby nie przekroczyć przydzielonego przydziału mocy - steruję dwoma grzałkami bufora o łącznej mocy 13kW, mając przydział 14kW. Dlatego w momencie wykrycia przekroczenia (np. dodatkowo uruchomienie pralki, zmywarki, płyty indukcyjnej) odłączam jedną z grzałek. Ale rozumiem że większość użytkowników jednak przeżyje bez tej funkcjonalności, więc jakoś to sobie obejdę.

Przy okazji - czy jest jakakolwiek możliwość integracji urządzenia LIW-01 z systemem automatyki domowej (home assistant, domoticz, cokolwiek) po sieci lokalnej bez użycia chmury (lub równolegle)? Dość często zdarzają się awarie internetu, przez co w takiej sytuacji tracę dość kluczową funkcjonalność całego systemu.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

LIW jest podłączany również do liczników innych mediów (woda, gaz, ciepło). W Twoim przypadku prościej zakupić gniazdko z pomiarem energii i je osuplować.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

LIW będzie miał natywne wsparcie MQTT tylko nie wiem
jeszcze kiedy. W Twoim przypadku lepszy będzie MEW-01 lub PZEM.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

frizz pisze: śr lis 10, 2021 10:57 am Zgadzam się że przy niskim poborze okres pomiędzy impulsami będzie spory, wtedy otrzymamy rzeczywiście uśredniony wynik i dość małą dokładność. Ale myślę że taka poglądowa informacja i tak była by przydatna, uśredniony wynik jaka w całym domu jest obecnie pobierana moc. W moim przypadku potrzebuję tej informacji aby nie przekroczyć przydzielonego przydziału mocy - steruję dwoma grzałkami bufora o łącznej mocy 13kW, mając przydział 14kW. Dlatego w momencie wykrycia przekroczenia (np. dodatkowo uruchomienie pralki, zmywarki, płyty indukcyjnej) odłączam jedną z grzałek. Ale rozumiem że większość użytkowników jednak przeżyje bez tej funkcjonalności, więc jakoś to sobie obejdę.
Co do mocy - przy mocy przyłączeniowej 14 kW masz najprawdopodobniej zamontowane bezpieczniki nadprądowe na 25 A, więc spokojnie tam do 16 kW można na tym jechać ;P. Ale przynajmniej rozumiem do czego pomiar na poziomie ms ;)

U Ciebie pewnie lepiej by się sprawdził licznik energii, w stylu MEW-01.
Do czego podłączyłeś LIW? Do licznika energetyki?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
frizz
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2021 8:43 am

16kW może i bezpiecznik da radę, ale obawiam się o ewentualne kary z energetyki jakbym dłużej przekraczał moc umowną. Poza tym lepiej nie przekraczać, po coś ta moc została ustalona :).

LIW podpięty pod tani licznik energii trójfazowy z impulsowym wyjściem. Zdublowany w skrzynce w domu, bo od energetyki to w skrzynce na dworze stoi. Do tego właśnie miałem swój sprzęt podpięty na ESP8266 i espeasy bo jeszcze 3 lata temu nie dało się kupić takich rzeczy. Ale po tym czasie zaczął świrować, nie wiem czy mu się jakieś zapisy pamięci zużyły, czy co, ale przestał być stabilny. Dlatego poszedłem w stronę LIW, zdecydowanie taniej było na tym etapie i podobny do tego co sam realizowałem.

Bardzo mnie cieszy natywne wsparcie MQTT, bo LIW to pierwszy sprzęt SUPLA, jak będą działały wszystkie po lokalnej sieci to może ich się więcej pojawi :)
szym3k
Posty: 268
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:32 am

Postaw docker z supla i problem na tą chwilę będziesz miał rozwiązany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL LIW-01”