RBpi 3 konfig GPIO

besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

Za radą kolegi OxFF zakupiłem Raspberry 3 wszystko super się uruchomiło, suplę przeniosłem ręcznie i działa, zmieniłem funkcje kanałów i wszystkie chodzą jak trzeba, oprócz termometrów -GPIO 23 i 24 ustawione na 3000 pokazują 0 stopni, trzeba jeszcze coś zmienić ? Z RBPI mam styczność od poniedziałku więc jeśli trzeba coś wklepać to bardzo bym prosił o listę poleceń krok po kroku z góry wielkie dzięki.
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Skrypt startowy supla-dev powinien sam dodać termometry do konfiguracji.

Uruchom

Kod: Zaznacz cały

raspi-config
i sprwdź czy jest włączona obsługa 1-Wire

EDIT:

Interfejs 1-Wire jest na GPIO4:

Obrazek
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

OxFF czy ja mam rozumieć że czujniki można podpiąć tylko pod 1-wire czyli GPIO 4 ? na innych GPIO nie zadziałają ?
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Domyślnie jest GPIO4. Ja tak podłączałem i zawsze działało.
Możesz mieć kila sensorów na jednym GPIO - tak jak na rysunku. System je poprawnie zidentyfikuje i pokaże na magistrali.

Można ustawić na inne GPIO, ale do tego musisz wiedzieć
co wpisać do

Kod: Zaznacz cały

/boot/config.txt

aby odpowiednio zainicjować device tree.

Tego nie robiłem, bo nie miałem takiej potrzeby.
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

Ok to jeśli dobrze Cię zrozumiałem to dodaję do konfiguracji supli GPIO 4, ustawiam je jako 3000 i jeśli mam 1-Wire włączone to mogę sobie kilka czujników podpiąć na tym GPIO i powinny być widziane w aplikacji i na supla cloud tak?
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Raczej nie musisz nic dodawać.
Nie mam możliwości przetestować tego teraz, ale to skrypt startowy supla-dev sam dodaje do konfiguracji kanały z wszystkimi czujnikami 1-wire jakie znajdzie na magistrali:
https://github.com/SUPLA/raspberry/blob ... la-dev#L34
funkcja w1_add()

Zacznij od tego czy widać czujniki w

Kod: Zaznacz cały

/sys/bus/w1/devices/
Tu jest dość przystępny opis:
http://osworld.pl/raspberry-pi-obsluga- ... w-ds18b20/
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

Dzięki Wielkie kolego OxFF jutro sobie to poćwiczę, a jak bardziej zatrybię RBpi to pomożesz mi postawić serwer supli na raspbery ?
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

besix pisze:Dzięki Wielkie kolego OxFF jutro sobie to poćwiczę, a jak bardziej zatrybię RBpi to pomożesz mi postawić serwer supli na raspbery ?
Też się piszę na serwer na RPi - na wirtualce już śmiga, ale docelowo chciałbym na malince - RPi 3 już czeka... na razie testuję jako dev...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
lento01
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 31, 2018 4:22 pm

Cześć, mam na imię Paweł i zacząłem przygodę z supla. Na pierwszy ogień poszły rolety. Rolety są sterowane centralnie i z przycisków za pomocą dwóch przekaźników DPDT 24v umieszczonych na płytce w każdej puszce, zabezpieczające dodatkowo przed jednoczesnym podaniem napięcia na podnoszenie i opuszczanie. Nadszedł czas na sterowanie wszystkiego za pomocą Supla na raspberry pi. Kupiłem translator stanów logicznych 3.3->24v, zainstalowałem Supla na armbianie i generalnie wszystko śmiga, ale mam pytanie, bo nie mogę znaleźć, a Ty napewno bedziesz wiedział. Jest gdzieś dokumentacja pliku supla.cfg supla-dev dla raspberry pi https://github.com/SUPLA/raspberry/blob ... /supla.cfg? Jeśli nie ma, to jak skonfigurować dla rolet urządzenie typu 2XRELAYG5LA1A, ktore jako jedyne podpowiada się w supla-cloud do sterowania roletami? Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Oprogramowanie dla RB PI nie obsługuje rolet.
Użyj Arduino albo ESP8266
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”