więcej typów wejść na SUPLA

PLF10T
Posty: 233
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

W konfiguracji urządzenia wejściowego na SUPLA mogę wybrać kilka predefiniowanych typów wejścia: furtka, brama garażowa, bram wjazdowa, itd. Każdy ma dedykowaną ikonę i możliwość przypisania własnego opisu/nazwy.

Przydałaby się możliwość skonfigurowania większej ilości typów wejścia:

* typ o nazwie "inny czujnik wejściowy"
* wybór ikony z jakiegoś zestawu predefiniowanych ikon lub jeszcze lepiej z możliwością załadowania własnej ikony

lub przynajmniej

* typ o nazwie "inny czujnik wejściowy"
* standardowa ikona "otwarty/zamknięty"

A może jest coś takiego, tylko nie umiem znaleźć?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Czujnik zawsze po coś musi być i musi być odpowiednio oprogramowany. Dodanie ikon do wyboru nie wiem czy coś daje. No może w przypadku np kanału który służy do włączania zasilania (o czym już myślałem). Wtedy można by wybrać np. ikonę symbolizującą urządzenie, które pod np. gniazdko jest podłączone.
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Myślę, że pomysł na taki "custom switch" z doborem ikonki byłby dobry.

Albo bardziej ogólnie - rozdzielenie fizycznej warstwy (włącznik: monostabily, bistabilny, czujnik on/off, analogowy) i warstwy wizualizacji (ikonki urządzeń).
Ludzie różne rzeczy podpinać będą pod włącznik np. typu socket. Jeden lampkę, drugi wentylatorek (ja), trzeci podajnik jedzenia dla swojego zwierzaka ...

Dla jednego przycisk generujący impuls 3s będzie miał funkcję "otwórz domofon", dla kogoś innego "uruchom straszaka na szpaka".

Wiem, że to komplikuje bardzo projekt dla programisty, trochę komplikuje konfigurację użytkownikowi (instalatorowi) , ale jest raczej nie do uniknięcia, bo końcowy użytkownik chce "klikać i mieć efekt"...
Trudno będzie wytłumaczyć, że włączenie jacuzzi wymaga kliknięcia ikonki "otwórz bramę" ;-)
PLF10T
Posty: 233
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Dokładnie o to mi chodziło. Super byłaby pełna swoboda w wyborze typu i ikony, ale zdaję sobie sprawę, że to wymaga większych prac programistycznych. Dlatego proponuje po jednym typie o nieokreślonym przeznaczeniu (jeden dla wejścia i jeden dla wyjścia) - uniwersalna ikona, użytkownik doprecyzuje znaczenie przez odpowiedni opis wejścia lub wyjścia.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Chodzi o to, że nie możemy tu mówić o nieokreślonym przeznaczeniu. Program się nie domyśli co z tym dalej zrobić.
PLF10T
Posty: 233
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Ale z drugiej strony, jeśli do obsługi czegoś nietypowego wystarczy taki sam sposób obsługi, jak np. czujnik drzwi, tylko, że jest to np. czujnik zamknięcia okna, to wszystko działa, tylko ikona nie pasuje do scenariusza. A jakby nawet nie dodając innego typu dać możliwość wyboru ikony - pasująca do typu (drzwi otwarte/zamknięte) lub uniwersalna (czujnik otwarty/zamknięty) i odpowiednio taki czujnik nazwać, to będzie bardziej czytelnie.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

To o tym już pisałem. Będzie coś takiego wprowadzone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”