Kącik dla początkujących

PLF10T
Posty: 233
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Czytając posty wielu z Was widać, że dobrze już znacie temat. W takim towarzystwie czasami aż wstyd zadawać proste pytania, jak choćby tutaj viewtopic.php?f=8&t=152. W końcu w sieci jest pełno poradników, opisów gotowych projektów, itp. Wystarczy poszperać, zamiast zawracać głowę tutaj ...

No właśnie. Ta mnogość informacji w sieci czasami bywa trudną barierą dla początkujących. Sami wiecie, że czasami na ten sam temat można znaleźć co najmniej kilka rozwiązań. I to różnie opisanych (z różnym poziomem trudności przekazu). Które wybrać? Jak ocenić przydatność danego scenariusza w konkretnym przypadku zagadnień takich, jak RPi, ESP. W tym kontekście znającemu się na rzeczy łatwiej coś znaleźć, choć często wcale mu to nie jest potrzebne ;) . A my początkujący, po takiej lekturze czasami mamy więcej obaw i niepewności, niż przed.

Dlatego fajnie jest mieć kogoś znającego się na rzeczy, kto zechce pomóc także tym stawiającym pierwsze kroki. Kogoś, kto odpowie na banalne pytanie nie denerwując się, że przecież można sobie to "wygooglać". Przykładów takiego pozytywnego wspierania jest dużo na tym forum, bardzo podoba mi się panująca tutaj atmosfera.

Ale proponuję pójść krok dalej. Utwórzcie oddzielną część forum, taki "kącik dla początkujących", gdzie nie będzie wstydem zadawanie prostych pytań. Może nawet warto to podzielić na podgrupy. Ja osobiście widziałbym następujące:

* podstawowe porady sprzętowe (pytania dotyczące podłączania prostych urządzeń WE/WY, zasilania, programowania, łączenia, itp.)
* porady dotyczące programowania dla RPi/Linux
* porady dotyczące programowania dla urządzeń mobilnych (Android, IOS)
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Jestem trochę sceptycznie nastawiony do zakładania działów dla początkujących.
Dlaczego?
Dlatego, że większość początkujących uważa swój problem za skomplikowany i/lub nie uważa się za początkujących, więc nie zada go w tym dziale...
Z kolei zaawansowani użytkownicy raczej tam zaglądać nie będą.

Może lepszy byłby forumowy FAQ lub temat "Przeczytaj zanim zadasz pytanie...".

Ale to tylko moje zdanie ;-)
PLF10T
Posty: 233
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Masz rację - dla początkującego każdy problem jest skomplikowany, choć w istocie to pewnie w większości podstawy. Co do błędnej samooceny, to też się zgodzę, większość ma zbyt wysokie mniemanie o swojej wiedzy i doświadczeniu ;)

Ale przypomnij sobie, jak sam byłeś zielony - nawet czytanie FAQ często nie jest skuteczne, bo nowicjuszowi zwykle trudno jest poprawnie sformułować, o co właściwie mu chodzi. A fachowiec nie tylko odpowie/podpowie, ale często wyciągnie z nowicjusza poprawne zdefiniowanie pytania. Tego nie da się zrobić tylko pasywnie czytając/szukając, tu potrzebny jest dialog z kimś mądrym.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

0xFF pisze:Jestem trochę sceptycznie nastawiony do zakładania działów dla początkujących.
Dlaczego?
Dlatego, że większość początkujących uważa swój problem za skomplikowany i/lub nie uważa się za początkujących, więc nie zada go w tym dziale...
Z kolei zaawansowani użytkownicy raczej tam zaglądać nie będą.

Może lepszy byłby forumowy FAQ lub temat "Przeczytaj zanim zadasz pytanie...".

Ale to tylko moje zdanie ;-)
Mam podobne zdanie, FAQ przydałby się na pewno, bo w gąszczu informacji często trudno znaleźć odpowiedź, to forum zwłaszcza na początku było bardzo spontaniczne, może dlatego, że nie było właśnie FAQ?
A wracając do wagi problemów - forum służy do pomocy, ale myślę, że nie da się wszystkich rozwiązań podać na tacy, musimy myśleć, czytać i uczyć się sami, a ochotnicy na forum w miarę czasu i możliwości pomogą zdiagnozować problem.
Dodatkowo to jest często "zabawa" z siecią energetyczną, więc nikt nie weźmie odpowiedzialności za "zielonych" bo coś nie do końca zrozumieli... mierzmy siły na zamiary i uczmy się uczyć, a raczej nie liczmy na to, że ktoś rozwiąże wszystkie nasze problemy.
Mnie ten projekt zmobilizował do nauki i chociaż nie jestem programistą , to każdą wolną chwilę poświęcam na samokształcenie, bo możliwości projektu i otwartość kodu kusi do wykorzystania go do własnych pomysłów.
Proponuję wydzielić dział ze schematami,(także tymi własnymi opracowaniami, jeśli ktoś zechce się podzielić), z linkami do softu no i FAQ - to uporządkowałoby forum i bardzo pomogło początkującym - tylko kto to zrobi ? Przecież Przemek jest niestety tylko jeden... i chwała mu za to, co robi...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zgadzam się z 0xFF i Sławkiem. Dział dla początkujących ma chyba więcej minusów niż plusów. Trudno też określić co jest tematem dla początkujących, a co dla zaawansowanych ponieważ to zawsze indywidualna sprawa. Dla jednych to co jest sufitem dla innych może być podłogą i odwrotnie. Na pewno będzie trzeba uporządkować to forum ale do tego będę potrzebował kogoś kto się tym zajmie i będzie tego pilnował.
Myślę, że trzeba będzie pomyśleć nad osobnymi podstronami na www.supla.org gdzie będzie techniczne FAQ + dział ze schematami, płytkami itp.
furia
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 5:59 pm

Witam Panowie.
Jestem właśnie takim początkującym graczem i gdziekolwiek szukam czegokolwiek to zawsze najlepiej wychodzi z działem FAQ.
Było by fajnie gdyby poparte było schematami i/lub zdjęciami.
Pozostaje tylko czekać :) i tu nasuwa się pytanie bardzo podstawowe Kiedy? :)
Pozdrowienia dla wszystkich wytrwałych!
maciekelga
Posty: 56
Rejestracja: wt sie 23, 2016 10:46 am

Hej,
jestem początkujący więc myślę że trafiłem w dobre miejsce.

Powiem szczerze że trochę ciężko mi się odnaleźć na forum, czasami ze względu na dziwne nie jasne nazewnictwo...
Chciałbym zmienić platformę z Zamela przechodząc na SUPLA w związku z tym mam kilka pytań.
Na GITHUBie widzę różne źródła jednak chyba nie jestem w stanie sam rozszyfrować co jest do czego :D

1. Czy tutaj znajdę soft gotowy do wrzucenia na SONOFF w wersji czystej bez żadnego czujnika temperatury z możliwością recznego sterowania?
https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/master/sonoff
2. Soft dla dimmera RGBW H801?
https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/master/H801
Jest jeszcze katalog o nazwie RGBW, z którego korzystać?

Trochę ciężko porusza się po GITHUBie, moim zdaniem jest za dużo plików, nie wiadomo do końca z których powinno się korzystać.

Na forum w dziale supla - dev są tematy ESP8266 - 2.0 oraz 1.8 odnoszące się do katalogu na GITHUBie, do czego to służy?
Co w przypadku gdybym chciał dodać sobie jakąś funkcję np. do sonoffa? Jest jakieś konkretne środowisko w którym można to zrobić? Są pliki źródłowe, nie skompilowane?
Wybaczcie takie banalne pytania ale chciałbym wdrożyć się w projekt, zaczynając od podstaw, nie tylko na zasadzie wrzucenia softu do modułów.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Użyj tego
https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/master/sonoff

boot_v1.5.bin--------->0x00000
sonoff_ds18b20_user1.1024.new.2.bin---->0x01000

RX (GPIO3) - OneWire DAT

BAUDRATE: 115200
Flash Size: 1MByte
Flash speed: 40Mhz
SPI Mode: DIO


Czujnik temperatury możesz wyłączyć w cloudzie.
Oprogramowanie dla ESP funkcjonuje w różnych wersjach stąd 1.8 i 2.0
Możesz pobrać VM za pomocą której możesz skompilować własną wersję.
maciekelga
Posty: 56
Rejestracja: wt sie 23, 2016 10:46 am

Dzięki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”