Podłączenie pod instalację

tumi
Posty: 54
Rejestracja: sob wrz 30, 2017 5:37 pm

Witam

Muszę poprosić o pomoc, bo sam nie dam rady. Mam sonoffa którego chciałbym użyć do włączania światła na podjeździe Oczywiście wszystko działa ładnie gdy podłączam zgodnie z poniższym rysunkiem. Pod przycisk wlutowałem włącznik dzwonkowy. Takie ustawienie pozwala mi włączać i wyłączać telefonem jak i włącznikiem.
xxx.jpg
xxx.jpg (99.69 KiB) Przejrzano 4347 razy
Problem pojawia się gdy chcę sonoff podpiąć już pod działającą instalację w domu a dokładnie pod włącznik obecnie standardowy (później podmienię na dzwonkowy) za którym zrobiłem otwór w którym umieszczę sonoff. Za żadne skarby nie umiem sobie poradzić z podpięciem tego. Podpięcie zasilania jest oczywiste, ale jak podpiąć włącznik gdy ze ściany wystaje czerwony przewód i czarny przewód? Napięcie na nich daje ok 120V. Poradzicie jak to ugryźć?
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

a co to za czerwony i czarny przewód i jeszcze z napięciemi to takim dziwnym ?
tumi
Posty: 54
Rejestracja: sob wrz 30, 2017 5:37 pm

Pod te przewody jest podpięty włącznik, a idą one gdzieś w ścianę. Napięcie między nimi jest w przedziale 120-130V. Wiem tylko że przewody do zewnętrznego oświetlenia łączył z tym włącznikiem elektryk w skrzynce z bezpiecznikami. Ogólnie światło działa, nic nie kopie nie zauważyłem żadnych anomalii.
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Kurde ciezko cos stwierdzić nie widząc tego gdzie idzie ten przewód i na co wchodzi w rozdzielni prawdopodobnie jest to wypuszczone tylko na włącznik z czegoś, nie masz czasem w rozdzielni jakiegoś włącznika czasowego albo innego tego tupu rozwiązania ?

Kolory przewodów tez sa z d..y ze tak to ujmę
Ostatnio zmieniony czw lis 16, 2017 9:47 pm przez maffiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Jak byś pokazał co masz w rozdzielni moze dało by to jakis pogląd
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Przypuszczam, że masz tam tylko rozłączany jeden biegun, drugi biegnie bezpośrednio z rozdzielni i nici z podłączenia w tej puszce...
Jeśli te kable od wyłącznika biegną rzeczywiście do rozdzielni i tam masz połączenie z lampami - "puszkę" to jest szansa to zrobić umieszczając sonoffa w rozdzielni. Ale wiem trochę za mało o twojej instalacji...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Włącznik który masz w ścianie to typowe podłączenie , czyli dochodzi do niego napięcie , przechodzi przez niego i idzie do lampy natomiast z drugiej strony lampy dochodzi zero. Napięcie jakie masz to dlatego że mierzysz przez lampę w szeregu. Do włącznika nie dochodzi ci przewód fazowy i zerowy tak żebyś mógł podać napięcie na sonoffa tylko fazowy i idzie po włączniku dalej do lampy.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Podłączenie sonoff-a pod zwykły włącznik (bistabilny) odpada z prostego powodu. Pod przyciskiem sonoff-a jest też port służący do przełączania sonoff-a w tryb programowania. Jeżeli braknie prądu i po powrocie zasilania przycisk będzie załączony to sonoff nie wystartuje
tj, wystartuje ale w trybie programowania. Efekt będzie taki, że nie włączysz oświetlenia w ogóle.

Tutaj masz przykłady jak podłączyć pod istniejącą instalację na podstawie ROW-01.
viewtopic.php?f=31&t=2037
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

Jeżeli kolega ma w puszcze włącznika dwa przewody i to w kolorze czarnym i czerwonym , to znaczy , że ta instalacja jest dość wiekowa i należało by poszukać nad włącznikiem na ścianie pod sufitem puszki połączeniowej , do której dochodzi faza i zero , przewody od żarówki i te dwa od włącznika. Jeżeli będzie tam miejsce to tam pchać ten moduł , albo wymienić przewód miedzy puszką górną a włącznikiem na trzy żyłowy i wtedy w puszkę za włącznikiem.
Uwaga Przemka odnośnie sonoffa i przycisku bistabilnego jest jak najbardziej słuszna , trzeba od razu montować przycisk dzwonkowy.
tumi
Posty: 54
Rejestracja: sob wrz 30, 2017 5:37 pm

Dzięki za odpowiedzi. Już wiem że z instalacją jest wszystko w porządku. Nie wiem czy poradzę sobie z podpięciem, ale wiem przynajmniej że muszę szukać w skrzynce z bezpiecznikami i tam umieścić sonoff.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”