ESP8266 - sterowanie bramą

Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Posiadam esp8266 nodemcu, dałem radę wgrać suple (sterowanie bramą), wywołanie akcji "otwórz/zamknij" podaje napięcie na dany pin przez dany ułamek czasu. Nie mam jednak pomysłu jak to wykorzystać aby bramę zamykać/otwierać. Chciałbym po wywołaniu "akcji" albo poświęcić pilot i "zwierać" guzik otwierania lub jeśli dam radę to w sterowniku bramy odpowiednie 2 piny zewrzeć. Próbowałem przez zwykłe przekaźniki 230V które mogłyby "zwierać" jednak wszystkie które posiadam steruje się masą.. Jak zrobić przekaźnik, który ten sygnał z pinu zamieniłby w zwieranie 2 danych pinów?
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

W centralce od bramy nie masz wejścia sterującego ?
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Dokładnie nie wiem, centrala to Proteco Q60A/R, wg instrukcji pomiędzy danymi 2 pinami można jakieś zamki czy włączniki czasowe montować więc może ich zwieranie spowoduje otwarcie/zamknięcie, a o żadnym innym w instrukcji nic nie ma.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Na wyjściu podłączasz przekaźnik przez tranzystor tak jak np tu:

Kod: Zaznacz cały

https://majsterkowo.pl/esp8266-i-sterowanie-przekaznikiem-przy-pomocy-smartfona/
Styki przekaźnika podłączasz pod 1, 8 w centrali
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Aaa i jeszcze jedno. Funkcja P3 powinna być ustawiona na "Nie"
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Masz w tej centralce wejście sterujące . Podłaczyłem u mojego sąsiada suplę pod taki moduł bramowy. Na listwie 2a pin 1 łączysz z pinem 8 w listwie 2b. Każde zwarcie powoduje otwieranie ,zatrzymanie lub zamykanie bramy.
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Dzięki :)

Pozostaje tylko kwestia tego przekaźnika.. Mam pojedynczy i podwójny ale one działają po podaniu masy i główkuje na różne sposoby i dalej nic.. Nawet IN i GND podłączając na stałe do masy a VCC pod pin od sterowania na ESP nie działa, prawdopodobnie napięcie jest za niskie.

I jak rozwiązać kwestie zasilania? ESP 3.3 czy 5V, jakoś ze sterownika bramowego obniżając 24V na 5V?
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Są przekaźniki które zworka ustawiasz jak ma pracować a w twoim to musiałbyś trochę pokombinować z nim żeby sterować dodatnim albo przez tranzystor. Kiedys patrzyłem na taki to trzeba trochę w jednym miejscu ścieżkę przyciąć a winnym miejscu zmostokować.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Do zasilania np. coś takiego:
http://allegro.pl/przetwornica-dc-dc-st ... 32147.html
Stan wejścia przekażnika odwrócisz tranzystorem jak ci @pzygmunt napisał wyżej, prostszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie styków NC przekaźnika, ale będzie on wtedy ciągle pod napięciem... i w razie zaniku zasilania modułu utworzy ci bramę... przerabiałem kiedyś taki moduł, ale nie jest to proste dla laika, lepiej kupić ten ze zworką
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Są też inne ciekawe i proste rozwiązania.

Sprzęt:

https://pl.aliexpress.com/item/New-Arri ... 938f&tpp=1

Soft:

viewtopic.php?f=27&t=2708
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”