Podwójne kliknięcie przekaźnika

Neavvy
Posts: 64
Joined: Thu May 11, 2017 8:19 pm

Post

Witam. Zrobiłem układ w oparciu o esp, który kontroluje 4 przekaźniki, wszystko zasilane jest przetwornicą AC-DC o wydajności prądowej 700mA. Z jakiegoś powodu czasem przy załączaniu przekaźnika klika on tak jakby 2 razy. Nie wpływa to ogólnie na sprawność działania, ale irytuje mnie, ponieważ najprawdopodobniej wynika to z jakiejś niedoskonałości układu, której nie umiem rozgryźć. Esp działa na sofcie w arduino, jeśli miałoby to jakieś znaczenie. Czy ktoś może spotkał się z czymś takim?
User avatar
pzygmunt
Posts: 18356
Joined: Tue Jan 19, 2016 9:26 am
Location: Paczków

Post

Zwróć uwagę czy to podwójne kliknięcie to nie jest przypadkiem restart układu.
Czyli

klik
restart
klik
Neavvy
Posts: 64
Joined: Thu May 11, 2017 8:19 pm

Post

No faktycznie, wygląda to trochę jak restart układu przekaźników. Tylko czy moduł zdążyłby tak szybko wstać? Bo dzieje się to w ułamku sekundy. Oraz jeśli to faktycznie restart, to co go powoduje?
User avatar
pzygmunt
Posts: 18356
Joined: Tue Jan 19, 2016 9:26 am
Location: Paczków

Post

Układ restartuje się kilkadziesiąt ms.
Generalnie to jest problem sprzętowy. Przekaźniki indukują prąd na pinach ESP co powoduje jego reset. Musisz odpowiednio je zabezpieczyć.
Neavvy
Posts: 64
Joined: Thu May 11, 2017 8:19 pm

Post

Faktycznie, oddaliłem trochę esp i działa bez zarzutu. Niestety układ jest na dość małej przestrzeni więc esp musi być obok przekaźników. Jak najlepiej to zabezpieczyć żeby nie indukowało?
User avatar
slawek
Posts: 2466
Joined: Mon Mar 14, 2016 11:48 pm
Location: Biała Podlaska

Post

Zrobić płytkę, polutować (nie w pająka... ) rozlać masę, odkłócić, zastosować diody przy przekażnikach... nie wiemy co z tego masz zrobione, a czego nie - przyczyn może być wiele
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Neavvy
Posts: 64
Joined: Thu May 11, 2017 8:19 pm

Post

Poradziłem sobie oddzielając przekaźniki od esp kawałkiem blaszki. Dzięki za pomoc ;)
User avatar
pzygmunt
Posts: 18356
Joined: Tue Jan 19, 2016 9:26 am
Location: Paczków

Post

Tylko nie puść domu z dymem.

Return to “Pomoc”