Sonoff Basic i otwieranie/zamykanie bramy

and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

Mogę sterować oryginalnymi pilotami i dodatkowymi przyciskami (ilość przycisków dodatkowych dla każdej z bram jest dowolna - łączy się je równolegle).
Nie przerabiałem nic w module.
Wgrany mam soft: sonoff_4channels_1xsocket_3xgate_ds18b20_v2.0
Wszystkie centralki bram z którymi dotychczas miałem styczność miały wejście na sterowanie bezpotencjałowym przyciskiem zewnętrznym. Najczęściej w opisach centralek bramowych sterowanie przyciskiem zewnętrznym opisywane jest jako tryb „krok po kroku” (step-by-step): pierwsze naciśnięcie przycisku powoduje otwarcie bramy, drugie – jej zatrzymanie, natomiast trzecie – zamknięcie. Np. w przypadku central NICE ROBUS wejście na płycie oznaczone jest jako P.P.
Wystarczy podanie krótkiego impulsu (ja mam ustawione 0,5s).
U mnie połączenia w SONOFF 4CH Pro wyglądają tak:
Załączniki
4CH PRO 3 bramy.jpg
4CH PRO 3 bramy.jpg (170.5 KiB) Przejrzano 4215 razy
vviking
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 05, 2019 7:04 am

Witam wszystkich!
Widzę, że kolega korzysta z 4-kanałowego Sonoffa. 3 sygnały impulsowe do sterowania bramami (dodatkowo włączniki dzwonkowe <bezpotencjałowe>, które tylko zmieniają stan) i jedno do sterowania oświetleniem - tu musi być faza (230V) na wyściu. Jak długie są to impulsy i czy to wszystko można zaprogramować w dołączonym sofcie? Mam na mysli zarogramowanie, że kanał wyjściowy podaje tylko impuls zmieniający stan (tak jak przełącznik dzwonkowy).

Pytam, bo chciałbym użyć swojego Sonoff Basic 1-kanałowego do otwierania/zamykania bramy przez wifi/internet (telefon słuzył by jako "pilot dodatkowy"). Jest to model na ESP8285. Jaki soft możecie mi pod to polecić, na co zwrócić uwagę w konfiguracji po wgraniu alternatywnego oprogramowania? O modyfikacjach mechanicznych poczytałem tutaj na forum, na pewno nie chcę nic grzebać przy sonoffie - szkoda kasy na nową płytę głowną sterownika bramy...
akir
Posty: 155
Rejestracja: śr lis 07, 2018 7:17 pm

Standardowo sonoff podaje 230 na wyjściu więc bez zmian nie jest odpowiedni do sterowania bramą. Po zmianach jak najbardziej
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18281
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

akir pisze: pt cze 07, 2019 6:03 pm Standardowo sonoff podaje 230 na wyjściu więc bez zmian nie jest odpowiedni do sterowania bramą. Po zmianach jak najbardziej
Po zmianach tez się nie nadaje. Już były przypadki przeróbek, które i tak uszkodziły komuś sterownik. Są układy niskonapięciowe i takie należy stosować !!!
tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

Coraz częściej wydaje mi się, że w przypadku Sonoffów odpowiedz powinna brzmieć "dodatkowy przekaźnik na wyjściu". I tyle.

Jeśli ktoś ogarnia temat i chce ryzykować, to sam znajdzie jak zmodyfikować połączenia.
W przypadku dodatkowego przekaźnika (w szczególności montowanego w podstawce lub na szynie TH) nie widzę żadnego niebezpieczeństwa.
Arek.kandula
Posty: 393
Rejestracja: pn gru 24, 2018 8:52 am

A powiesz kolego jaki to musi byś przekaźnik
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Arek.kandula pisze: pn cze 10, 2019 5:31 am A powiesz kolego jaki to musi byś przekaźnik
np na szynę coś takiego cewka na 230V: https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-a ... e/pem01012
a tu masz od instalacyjnych po miniaturowe do montażu na płytce w zależności jakie masz możliwości https://www.tme.eu/pl/katalog/przekazni ... 1457483%3B
Pozdrawiam
Wojtek
royal90
Posty: 10
Rejestracja: wt kwie 14, 2020 4:51 pm

Witam, a mam jeszcze kilka pytań. Jestem "Nowy" więc mogę nie "łapać" więc uprzedzam :p
Otóż, przerobiłem swojego sonoffa basic R2 wg tego: https://www.youtube.com/watch?v=SOt_UWw ... dex=2&t=6s tutorialu, na wersję bezpotencjałową, wszystko działa po podłączeniu w polu COM-P.P. tylko mam pytanie czy na dłuższą metę stanowi to jakiś problem? Czy mam kupić Sonoffa SV i coś to zmieni - de facto jest dużo droższy i muszę czekać kolejny miesiąc na przesyłkę tymbardziej że zwykłe sonoffy walają mi sie po domu bo już mam nadmiar. Centralka to Beninca Heady w razie coś.

No i właśnie odnośnie tej centralki, czy wiecie może jak ją zabezpieczyć? Chodzi o to ze da się ją pinem zablokować - no tylko ze jaki to jest sens skoro zwarciem styków COM i P.P. można i tak bramę otworzyć po zdjeciu dekielka ochronnego na centralce? No i dochodzi do tego fizyczny przycisk uruchamiania sonoffa, który własnie zamyka obwód powodując otwarcie bramy - nie wiem - wylutować go jakoś czy jak?
Załączniki
20200414_173417.jpg
20200414_173417.jpg (1.13 MiB) Przejrzano 2630 razy
20200414_171255.jpg
20200414_171255.jpg (867.35 KiB) Przejrzano 2630 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A ja jednak polecam SBW-01 lub SBW-02. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie w obecnej sytuacji gospodarczej jest aż nadto jasna.

Przepraszam, oczywiście SBW, a nie SRW, jak było przed edycją.
Ostatnio zmieniony wt kwie 14, 2020 6:12 pm przez Robert Błaszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18281
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Kolega wyżej miał zapewne na myśli SBW.

Co do wyboru Sonoff przerabiany czy Sonoff SV to zdecydowanie Sonoff SV.
Jak Ci automatyka bramy pójdzie z dymem to uznasz, że różnica w cenie nie była tego warta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”