ESP-01 ESP8266 oprogramowanie dla bramy

Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

slawek pisze: wt mar 13, 2018 9:32 pm Natomiast jeśli chodzi o przekaźnik - prawdopodobnie użyłeś modułu od arduino wyzwalanego stanem niskim.
Jeśli tak - trzeba odwrócić sygnał tranzystorem.
Jakiś schemat, podpowiedź poproszę? czy o to chodzi?

Animacja ze strony https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki ... yce-id4315
tranzystor_animacja.gif
tranzystor_animacja.gif (6.26 KiB) Przejrzano 4099 razy
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

OK poradziłem sobie a męczyłem się przez to, że na płytce stykowej przewód od masy był uszkodzony i nie łączył. Poniżej zamieszczam schemat zrobiony tak na szybko. Elementy to ESP-01, moduł przekaźnika typ LOW, czujnik temperatury Ds18B20, kontaktron jako czujnik otwarcia/zamknięcia bramy. Soft autora ZYBI https://github.com/zchmielak/ESP8266/bl ... k_v2.0.rar

Nie robiłem u siebie elementu swich na GPIO2 bo jest mi zbędny, ESP01 mam wyjmowane z płytki w razie konieczności programowania i nie potrzebuje ręcznego otwierania bramy przyciskiem.
ESP01_Relay_LOW_DS18b20_NO.png
ESP01_Relay_LOW_DS18b20_NO.png (10 KiB) Przejrzano 4082 razy
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

Od marca moduł pracuje i jest testowany przy codziennej pracy. Moje spostrzeżenia - problemy przy użytkowaniu:

1. brama czasami się sama otwiera lub zamyka - pojedyncze działanie lub ciągłe otwiera, zamyka i tak przez jakiś czas (szczególnie jak sie przełącza telefon z LTE na wifi domowe do którego podłączony jest moduł, nie ma znaczenia który telefon - nawet taki który nie ma zainstalowanej aplikacji do sterowania bramą)

2. stan bramy czasami nie jest podawany, albo podawany jest błędny tak jakby się zawiesił, po jakimś czasie wraca do normy.

Proszę o wskazówki. Teraz pracuje nad zmianą w/w urządzenia na takie sterowane ESP 12 i zastanawiam się czy kontaktron zastąpić czujnikiem mechanicznym coś w stylu tych pracujących w drukarkach 3d jako czujniki końca osi (oczywiście większe i dostosowane do pracy w złych warunkach. Wszystko jeszcze w fazie przemyśleń, bardziej jestem skupiony teraz na projektowaniu w Fusion 360 i druku 3d.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

1. Masz pewnie stary soft...
2. Zamiana z ESP01 na ESP12 też powinna pomóc...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Espablo
Posty: 1754
Rejestracja: śr cze 29, 2016 5:04 pm
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Slon1 pisze: wt lip 10, 2018 1:54 pm 1. brama czasami się sama otwiera lub zamyka - pojedyncze działanie lub ciągłe otwiera, zamyka i tak przez jakiś czas (szczególnie jak sie przełącza telefon z LTE na wifi domowe do którego podłączony jest moduł, nie ma znaczenia który telefon - nawet taki który nie ma zainstalowanej aplikacji do sterowania bramą
Przełączanie się telefonu nie ma tu znaczenia. Natomiast chwilowa utrata dostępu do internetu przez moduł już tak i czasem jest taki efekt jak opisujesz.
Slon1 pisze: wt lip 10, 2018 1:54 pm 2. stan bramy czasami nie jest podawany, albo podawany jest błędny tak jakby się zawiesił, po jakimś czasie wraca do normy.
Czy efekt jest podobny do tego?
viewtopic.php?f=21&t=3256
Slon1 pisze: wt lip 10, 2018 1:54 pm
Proszę o wskazówki. Teraz pracuje nad zmianą w/w urządzenia na takie sterowane ESP 12 i zastanawiam się czy kontaktron zastąpić czujnikiem mechanicznym...
ESP-12 to bardzo dobry wybór.
Kontaktron pozbawiony jest części mechanicznych, które narażone są na uszkodzenia. Ja nie rezygnowalbym z Kontaktron.
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

slawek pisze: wt lip 10, 2018 4:24 pm 1. Masz pewnie stary soft...
Od początku takie zjawiska z otwieraniem i zamykaniem istniały więc to nie to. Zauważyłem, że przekaźnik jest strasznie wrażliwy i byle jakie wahania powodują jego zadziałanie. Wstawię kondensator jakiś większy i zobaczę. Sprawdzę też to co napisał Espablo o utracie zasięgu internetu bo to może być powód.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

I przede wszystkim odpuść sobie ESP 01 na rzecz ESP12 (E,F lub S)
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Espablo
Posty: 1754
Rejestracja: śr cze 29, 2016 5:04 pm
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Slon1 pisze: czw lip 12, 2018 6:04 am Zauważyłem, że przekaźnik jest strasznie wrażliwy i byle jakie wahania powodują jego zadziałanie.
To nie jest wina wrażliwego przekaźnika. Nie wiem jaki masz soft, ale to jest typowy objaw luźno wiszącego pinu typu button (u Ciebie jest to chyba GPIO2). Tym pinem ręcznie sterujesz otwarciem/zamknięciem bramy. Musisz dać tam rezystor pull-up.
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno


To nie jest wina wrażliwego przekaźnika. Nie wiem jaki masz soft, ale to jest typowy objaw luźno wiszącego pinu typu button (u Ciebie jest to chyba GPIO2). Tym pinem ręcznie sterujesz otwarciem/zamknięciem bramy. Musisz dać tam rezystor pull-up.
Faktycznie nie mam tego a nawet w opisie do wsadu jest taka informacja. Jak mogłem to przeoczyć :?:

Ten układ już niedługo będzie zmieniony na ESP 12 bo zbierałem się z tym już dawno a ten na ESP 01 miał być tylko tymczasowo. Jednak reguła się potwierdza, prowizorki działają najdłużej :-)
Oziborn19
Posty: 68
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 11:32 am

"1. brama czasami się sama otwiera lub zamyka"

tu mogę się trochę wypowiedzieć

to nie wina softu tylko moduł esp8266-01 aktywuje się przy gpio0 gdzie jest podłączony przekaźnik, trzeba trochę przerobić tzn odciąć gpio0 od przekaźnika i podłączyć np gpio2, do wyboru w tym esp mamy gpio0, gpio1,gpio2,gpio3 oczywiście trzeba w sofcie zmienić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”