Zakup sprzętu dla początkujących

tomczis
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:01 am

Seba5120 pisze:Zdecydowałem się że od razu zacznę swoją przygodę z modułem ESP8266.
Zależy mi na konfiguracji wifi.
Więc tylko to mi zostaje.

Niekoniecznie - do Raspberry Pi też możesz wrzucić WiFi, sam kupiłem na Ali, totalnie w ciemno (w sieci znajdziesz spis kompatybilnych) miniaturowy adapter "no name" na USB, śmiga z moją maliną bez zarzutu, kosztował 1.50 USD wraz z darmową przesyłką ;)

edit

(Wersja Pi 3 ma już WiFi na pokładzie)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Seba5120 pisze:Zdecydowałem się że od razu zacznę swoją przygodę z modułem ESP8266.
Zależy mi na konfiguracji wifi.
Więc tylko to mi zostaje.
1.Teraz pytanie do Was, jaką jest różnica pomiędzy wersjami tego modułu.
Mogę domyślać się że ten z 01 jest do bardziej prostszych rozwiązań typu podłączenie czujnika temperatury, a te już z 12 są do bardziej rozszerzonych, podłączenie bramy (czujek, przekazników)?
2.Czy oprogramowanie jakie wygrywamy do różnych wersji ma znaczenie, czy jest jedno do wszystkich?
3.Czy są inne oprogramowania do czujników a inne do przekazników?
4.Jakie elementy są mi potrzebne w pierwszej kolejności żeby skonfigurować czujnik temperatury i gdzie go wpiąć w układ esp8266?

Oczywiście później będę zamawiał więcej modułów do bram i wyłączników, więc chciałbym już przyszłościowo zakupić taki zestaw którym będę mógł konfigurować również te moduły pod inne rzeczy niż czujnik.
1. Różnią się ilością wyprowadzeń, ekranem i wielkością flash-a. Chip jest ten sam.
2. Oprogramowanie bazuje na tym samym kodzie, ale różni się konfiguracją zależną od tego co tam chcesz podłączyć
3. j.w. - różna konfiguracja
4. ESP + DHT11 lub DHT22 lub DS18B20 - zazwyczaj podłączasz pod GPIO2 (możesz kupić też gotowego Sonoff-a do którego możesz podłączyć DS18B20)

PS. RB PI III ma na pokładzie WiFi.
Seba5120
Posty: 318
Rejestracja: pn paź 31, 2016 1:33 pm

Ja rozumiem że do Raspberry podłączamy kilka modułów i to on wysyła dane do chmury.?
A nie prościej jest podłączyć skonfigurowany moduł zewnętrzny esp8266 który może działać w pojedynkę i wysyłać dane prosto do chmury?
Przynajmniej można zostawić tylko zasilanie w danym miejscu a reszta po radiu.
Czy źle myślę?
Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Raspberry może pełnić taką samą rolę jak ESP. Może też pełnić rolę serwera (chmury).
Zacznij z czymkolwiek to szybko zorientujesz się o co w tym chodzi.
tomczis
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:01 am

Zarówno Raspberry jak i ESP tak samo zbierają i wysyła dane do chmury. Czujniki, przekazniki pozostaja w tym samym układzie/konfiguracji.
Zmienia się tylko mózg w tej operacji. :)


Dodatkowo na Raspberry "przy okazji" możesz np postawić własną chmurę która w przypadku np. awarii internetu uniezależnia Cię od świata zewnętrznego i całość nadal może działać lokalnie po domowym Wifi. Zresztą jak i wiele innych rzeczy ;)
Seba5120
Posty: 318
Rejestracja: pn paź 31, 2016 1:33 pm

Narazie wystarczy mi chmura na zewnątrz.
A czy jest możliwość postawienia esp8266 i czujnika ds18b20?
To chciałbym zrobić w pierwszej kolejności.
A jest taka możliwość żeby później postawić na Raspberry chmurę i do niej podłączyć ten moduł esp8266 i ten czujnik który chce teraz skonfigurować?

Czy lepiej od razu kupić raspberry i do tego moduł do którego podłącze ten czujnik?
Czy są takie moduły na wifi do Raspberry?

PS. Sory że tyle pytam, ale lubię mieć sprawę jasno :)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Każdy z wymienionych scenariuszy możesz zrealizować.
Nowe Raspberry ma WiFi na pokładzie.
Seba5120
Posty: 318
Rejestracja: pn paź 31, 2016 1:33 pm

Wifi na pokładzie tak, ale zeby moduł pociągnąć przez WiFi. Chciałbym żeby moduły do Raspberry łączyły się bezprzewodowo.
Tak jak esp8266 wysyła bezprzewodowo.
Rozumiem że mogę podłączyć tą czujke bezpośrednio kablem do Raspberry a raspberry po WiFi tak?
Myśląc tym tropem to musiałbym mieć kilka raspberry jeśli każda czujka byłaby w innym miejscu.?
tomczis
Posty: 18
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:01 am

Do Raspberry podpinasz termometr/przekaźnik tak samo jak do ESP. Raspberry wysyła dane bezprzewodowo przez wifi-internet-do chmury, dokładnie tak jak robi to esp8266.

Chyba że przy okazji z tego samego Raspberry zrobisz swoją lokalną chmurę i połączysz do niej inne raspberry lub inne esp etc.

Równie dobrze możesz mieć 10esp i 10raspberry w każdym pokoju i każde z nich niezależnie przez swoje wifi-internet łączy się z chmurką [supla.org/lub twoją lokalną]
Seba5120
Posty: 318
Rejestracja: pn paź 31, 2016 1:33 pm

Bardzo dużo już wiem.
Dzięki za objaśnienie.
Skupie się teraz na esp8266.
Czy muszę mieć różne oprogramowania do różnego rodzaju czujek, przekazników?
Czy wgrywam jedno oprogramowanie i ono rozpoznaje że to czujnik temperatury?
Przypuśćmy że flashuje ten moduł i podłączam go pod wifi i konto supla.
A skąd ten moduł wie co pod niego podłącze?
Wszystko konfiguruje się w oprogramowaniu którym flashuje?
Z góry dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”