sterowanie pompą obiegową CWU

Lechu_
Posty: 202
Rejestracja: wt paź 11, 2016 5:41 pm

Ja myślę o takim pomyśle. Czujnik przepływu , który działa jak czujnik otwarcia. Na rurce trzeba by zamontować taki czujnik przepływu:

https://abc-rc.pl/product-pol-12097-Czu ... YF-B1.html

Dodatkowo przerobić soft z przykładu i zaimplementować np do Wemosa jako tylko czujnik otwarcia :

https://www.instructables.com/id/How-to ... -Tutorial/

I potem np za pomocą Alexy uruchamiać poprzez rutyny czyli :

Czujnik przepływu cieczy daje sygnał do Wemosa ->Alexa rutyna(uruchomienie pompy CWU)->sonoff podpięty do pompy CWU uruchamia ją np na zadany czas. W rutynach można oczywiście ustawić okresy godzinowe działania. Czujki PIR są ok jednak nas interesuje konkretnie moment ruchu wody. Ten czujnik przepływy jest do 120 stopni więc powinien wytrzymać bez problemu na rurce z ciepłą wodą. oczywiście kwestia przerobienia podpięć ale to już każdy musiałby sobie sam podjąć decyzję czy pojdzię w taką ingerencję w układ.
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Ale po co czujnik przepływu wody? W CWU chodzi o to by ciepła woda była dostępna "od zaraz" a nie przyspieszać doprowadzenie wody.
Kwestia "przewidywania" kiedy ktoś będzie miał potrzebę skorzystania z ciepłej wody i eliminowanie zbędnego obiegu i wychładzania wody w zasobniku.
viewtopic.php?p=43884#p43884
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Lechu_
Posty: 202
Rejestracja: wt paź 11, 2016 5:41 pm

Owszem czujka zadziała wcześniej, ale po co ma się uruchamiać pompa CWU jeśli wejdę tylko do łazienki czy kuchni po coś nie uruchamiając wody? Każde rozwiązanie będzie mieć wady i zalety.
maciek2000
Posty: 24
Rejestracja: wt gru 01, 2020 1:31 pm

Chciałbym wrócić do tematu sterowania pompką CWU. Czy jest już obiecywana dedykowana logika do sterowania, lub może jest możliwe łączenie harmonogramów dziennych i minutowych? W tej chwili nie znalazłem sposobu na łatwe (czyli nie poprzez pisanie skryptów) ustawienie harmonogramu dla pompki. Chciałbym aby pracowała np. od 7:00 do 22:00 co 15 minut. Od razu wyjasniam, że w tej chwili pompka działa na programatorze czasowym...

Czy interwały w harmonogramie minutowym muszą być ograniczone do minimum 5 minutowych? Niby drobiazg, ale jakże ograniczający...
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

maciek2000 pisze: śr kwie 21, 2021 7:07 am Chciałbym wrócić do tematu sterowania pompką CWU. Czy jest już obiecywana dedykowana logika do sterowania, lub może jest możliwe łączenie harmonogramów dziennych i minutowych? W tej chwili nie znalazłem sposobu na łatwe (czyli nie poprzez pisanie skryptów) ustawienie harmonogramu dla pompki. Chciałbym aby pracowała np. od 7:00 do 22:00 co 15 minut. Od razu wyjasniam, że w tej chwili pompka działa na programatorze czasowym...

Czy interwały w harmonogramie minutowym muszą być ograniczone do minimum 5 minutowych? Niby drobiazg, ale jakże ograniczający...
Nie szkoda Ci energii? Taka praca "grzeje rurki". IoT daje przewagę nad programatorem czasowym, po co Ci klon funkcjonalności? Nie lepiej użyć skryptów kolegi Wojtka? Dodać wirtualny przełącznik "ktoś w domu"?

Jeżeli chcesz zrobić co 15 min użyj crona jako wyzwalacz i albo wlacznik schodowy z pracą 5min albo wlacz opóźnienie czasowe i kolejna akcja "wylacz" po uplywie 300sekund, oczywiście na supla.fracz.com ;)
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”