Strona 1 z 1

Moduły przekaźnikowe-jaki typ?_zabezpieczenie I/O i czujka ruchu

: pn gru 05, 2016 10:10 pm
autor: Sibikk
Cześć
Napisałem ten post wczoraj w innym temacie ale doszedłem do wniosku że przyszłościowo rozsądniej jest rozdzielać pewne tematy.

Zastanawiam się który typ przekaźników będzie lepszy do sterowania sprzętem w mieszkaniu, SSR czy elektromagnetyczny?
Przekaźniki tradycyjne mają tą przewagę ze są tańsze i w teorii obsłużą większy prąd w przełączanym obwodzie 10A < 2A dla SSR.
Używa ktoś modułu z SSR z RPI 3 ? Jak wygląda żywotność SSR czy ma wg sens stosowanie ich mieszkaniu gdzie przekaźniki nie są nadmiernie eksploatowane.
Kolejny temat to sygnał zwrotny przy przekaźniku bistabilnym, zaopatrzyłem się legrandy z 2 niezależnymi stykami NO jeden na oświetlenie drugi to sygnał zwrotny dla supli. Jak zabezpieczyć RPI aby w przypadku pomyłki czy usterki nie podać 230V na pin sygnałowy.
Czy taki moduł się sprawdzi:

Kod: Zaznacz cały

This breakout board uses the TLP281 optoisolator and discrete transistors to correct the logic.
I ostatnia zagwozdka to zaimplementowanie do instalacji czujek ruchu w taki sposób aby odpalały i gasiły światło za pomocą przekaźnika bistabilnego równolegle z SUPLĄ i łącznikiem "dzwonkowym" założenie mam takie żeby wykonać to na "NANO" Czujka wykrywa ruch-> sygnał do nano ->nano wysteruje impuls przekaźnikiem i leci timer-> w zadanym czasie nie było ruchu-> kolejny impuls który przełącza bistabilny-> jeżeli był ruch reset timera. SUPLA wie czy światło świeci bo sygnał dostaje ze styków przekaźnika. Wszystko mam ładnie ułożone w głowie ale problem jest taki że nie mam pojęcia jak taki program napisać :oops: :oops:
Planuję 3 lub 4 czujki w mieszkaniu. Może dało by się takie ustrojstwo zrobić na ESP? :roll: i skonfigurować w SUPLI :roll:
Jak max długi przewód może być między czujką a modułem wykonawczym przy logice 3,3