Jak zacząć z Suplą?

Akahari
Posty: 11
Rejestracja: śr lis 28, 2018 10:28 pm

Witam

Jestem zupełnie nowy w temacie Supli (i praktycznej zabawy z elektroniką domowej roboty w sumie też) i pomimo ładnych kilku chwil spędzonych na przeglądaniu forum wciąż pozostaje wiele spraw dla mnie niejasnych więc stwierdziłem, że zamiast błądzić po omacku po prostu spytam.

Po zalogowaniu do Supla-Cloud dowiaduję się, że z Suplą mogę sterować oświetleniem, temperaturą, bramkami, roletami, ADG/RTV. Czy mogę wykorzystać Suplę do stworzenia swojego własnego rodzaju funkcjonalności, jak się do tego zabrać i w jaki sposób Supla mi będzie w tym towarzyszyć? Czy mógłbym np. czujnik pH, fotokomórkę, itp. itd. podpiąć do Raspberry albo Arduino, jak się domyślam w odpowiedni sposób zmodyfikować któryś z kodów źródłowych z gita i oto na stronie/w telefonie miałbym odczyt w tego czujnika albo mógłbym wykorzystać go dalej w Supla Scripts?

Natrafiłem w dziale FAQ na temat/tutorial do RPI sprzed paru dni dla tych "którzy chcieliby mieć własną instancję SUPLA - Cloud ", ale koniec końców nie bardzo rozumiem co otrzymam jako wynik końcowy i co z tym wynikiem mógłbym zrobić.

Trochę też nawiązując do tego co było w pierwszym pytaniu, zauważyłem, że najwyraźniej obok modułów Supla Zamel wielu użytkowników tworzy projekty z Sonoffami lub innymi podobnymi gotowymi modułami/płytkami lub własnoręcznie robionymi płytkami. W takich projektach obok tej strony elektronicznej, jak to właściwie wygląda po stronie programowania?

Może są to dość trywialne pytania, jednak liczę, że mógłbym przynajmniej otrzymać jakieś wskazówki gdzie mógłbym się trochę doedukować w tych sprawach.
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 641
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Zacznij od jakiegoś modułu który by coś u ciebie wykonywał np. zapalał światło . Kup sobie jednego sonoffa ,programator do tego i powiedzmy jeden wemos , jeden czujnik ds18b20 i jeden moduł przekaźnika . Wtedy za pomocą pobranych programów do których linki sa na forum możesz zacząć wgrywać do modułów programy. Jeżeli załapiesz jaki program do czego i jaki moduł jest ci potrzebny to albo kupujesz gotowca Zamela albo robisz samemu i wtedy do czego to wykorzystasz to już tylko twoja wyobraźnia o tym zdecyduje :)
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

Ja od siebie jeszcze dodam, że na początku swojej przygody z Suplą nie ma sensu instalować swojej instancji. Skorzystaj z cloud.supla.org. i tak jak już wspomniał @byniom, kup podstawowego Sonoff'a, programator i poćwicz co i jak. Reszta sama przyjdzie :)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Akahari
Posty: 11
Rejestracja: śr lis 28, 2018 10:28 pm

No dobra, to w takim razie parę kwestii zanim uda mi się skompletować te wszystkie elementy:

Wspomniany wemos to jak rozumiem moduł wifi ESP8266? (Przy okazji czy jest jakaś istotna różnica samą taką płytką ESP8266 a D1 mini poza tym, że D1 ma microUSB i jest przygotowane pod działanie z Adruino?)

Jak wygląda sprawa zasilania? W wemosie widzę jest 3.3V czyli np z RPI można pociągnąć, ale przy 90-250V Sonoffa, ̶c̶ó̶ż̶,̶ ̶m̶o̶ż̶n̶a̶ ̶g̶o̶ ̶t̶a̶k̶ ̶o̶ ̶"̶w̶p̶r̶o̶s̶t̶ ̶d̶o̶ ̶g̶n̶i̶a̶z̶d̶k̶a̶"̶ ̶p̶o̶d̶p̶i̶ą̶ć̶?̶ uświadomiłem sobie, że zwykle montuje się go pewnie w ścianie/puszce, bezpośrednio w sieci, ale zakładając, że chciałbym pobawić się z tym przy biurku, mogę sobie wziąć jakiś zwykły kabel zasilający np ucięty z przedłużacza i tak po prostu sobie go podpiąć?

Jeśli chodzi o te programy z forum, to (może zbyt idę na łatwiznę, ale chyba lepsze to niż żebym błądził) znajdę w dziale Sprzęt/Gotowy sprzęt, Rozwój oprogramowania, tutaj https://www.supla.org/pl/download, czy jest to raczej zdecentralizowane? Znajdę przy nich jakieś instrukcje? Gdy już je wgram, żeby przeanalizować działanie programu będę musiał wczytywać się w kod źródłowy, czy jest może jakaś inna możliwość wizualizacji jak te programy tam wewnątrz działają? A nawet jeśli pozostaje tylko czytanie kodu, jak namierzę, że tak to ujmę "funkcję main()"?
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 641
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Tego wemosa podałem ci z prostej przyczyny że możesz programować go przez przewód od smartfona ale jak chcesz to możesz kupić sam moduł esp i płytke stykową pod niego do której ten moduł przylutujesz ale będziesz musiał też zrobić do niego jakiś stabilizator bo wtedy będzie zasilany 3,3v a wemos 5c po przewodzie od ładowarki Jeżeli chodzi o programy to w zależności co byś chciał robić tymi modułami np. Pomiary temperatur / wilgotności lub sterować czymś za pomocą przekaźnika takie czujniki lub przekaźniki dokupujesz a programy pobierasz o których na forum się omawia . Koledzy odwalają kawał dobrej roboty i tworzą odpowiednie programy zazwyczaj tak konfigurowane aby były w szerokim zakresie uniwersalne ale bywa się też że dane programy sa modyfikowane pod konkretne osoby które nie czują się na siłach do programowania a chcą coś specyficznego. Zacznij sobie od wemosa i czujnika temperatury ds1820 i modułu przekaźnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”