Arduino i komunikacja z serwisem Supla

Paul_Sz
Posty: 33
Rejestracja: śr paź 19, 2016 8:23 pm

Witam,

Używam Arduino Mega plus Ethernet shield do sterowania urządzeniami w domu. Zauważyłem, że po zaniku zasilania lub po wyłączeniu i ponownym włączeniu urządzenia układ nie komunikuje się automatycznie z serwisem Supla. Komunikacja zostaje wznowiona dopiero po naciśnięciu przycisku „Restet” na shield’e i od tej pory wszystko działa już poprawnie.

Czy ktoś z Was spotkał się lub ma taki sam problem?

Nie wiem czy jest to wina sheild’a (używam popularnego Ethernet shield’a opartego na układzie W5100), czy ewentualnie mój program nie działa poprawnie i należy go w jakiś sposób zmodyfikować.

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam
Paweł
pawelk
Posty: 27
Rejestracja: pt lis 11, 2016 12:31 pm

U mnie było to samo, teraz zasilam to z zasilacza buforowego i jest ok.
Tak czy inaczej potwierdzam to co napisałeś, po zaniku napięcia arduino nie mogło nawiązać połączenia z serwerem.
Paul_Sz
Posty: 33
Rejestracja: śr paź 19, 2016 8:23 pm

Witaj,

Dzięki za odpowiedz, rozumiem że obecnie zasilasz Arduino z zasilania typu ups i w taki sposób rozwiązałeś problem.

W dalszym ciągu szukam rozwiązania bo wydaje mi się, że problem da się rozwiązać programowo a na pewno są albo będą takie sytuacje w których następują zaniki napięcia a już po powrocie zasilania system się nie uruchomi.

Sądziłem że jest to problem z tym, że w programie nie inicjuję shield'a Ethernet, ale po dodaniu do seckcji void setup() poniższej komendy w dalszym ciągu nie działa to poprawnie :(

Ethernet.begin(mac, ip, gateway, subnet);

Może ktoś z forumowiczów rozwiązał już ten problem?

Pozdrawiam
Paweł
pawelk
Posty: 27
Rejestracja: pt lis 11, 2016 12:31 pm

To zasilacz z wbudowanym akumulatorem, coś podobnego do ups'a tylko że 12V na wyjściu (zasilanie alarmu).
No ale masz rację, to problemu nie rozwiązuje.
Paul_Sz
Posty: 33
Rejestracja: śr paź 19, 2016 8:23 pm

Dobrze byłoby to rozwiązać programowo, bo wtedy nawet jak zawiedzie zasilanie to system się ponownie uruchomi.
W najgorszym przypadku także podepnę się do UPS'a, którego używam w kotłowni do podtrzymania pieca CO.

Ale na razie się nie poddaję i próbuję dalej, a jak ktoś już rozwiązał ten problem, to proszę o podpowiedz.

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2466
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

A może wymusić reset sprzętowy?
ja próbowałbym zwiększyć kondensator resetu np. do 1uF...
Załączniki
ethernet_00.jpg
ethernet_00.jpg (141.76 KiB) Przejrzano 3996 razy
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Paul_Sz
Posty: 33
Rejestracja: śr paź 19, 2016 8:23 pm

Sławku, a jaki jest efekt po zwiększeniu pojemności kondensatora, jak zachowuje się układ po dłuższym (np. 15 min) zaniku napięcia?
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2466
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Zwiększenie kondensatora powoduje, że na nóżce reset napięcie pojawia się póżniej (po naładowaniu kondensatora), czyli do momentu naładowania do poziomu logicznej "1"układ jest w stanie "resetu" podczas gdy reszta startuje - opóźnia więc start shielda względem reszty
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Paul_Sz
Posty: 33
Rejestracja: śr paź 19, 2016 8:23 pm

Ja używam załączonego shield'a, przycisk Reset w lewym dolnym rogu pomaga w odpaleniu komunikacji.

download/file.php?mode=view&id=459
Załączniki
Ethernet shield.jpg
Ethernet shield.jpg (86.11 KiB) Przejrzano 3988 razy
Paul_Sz
Posty: 33
Rejestracja: śr paź 19, 2016 8:23 pm

Sądzisz, że w moim przypadku też to zadziała?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”