Lampka nocka czyli wemos i tranzystor jako przekaźnik

NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Chcę przerobić lampkę nocną córki i włożyć w jej obudowę wemos d1 mini i reduktor napięcia z 12V na 5V/3V. Lampka jest ledowa i zasilana jest zasilaczem 12V. Ze względu że jest bardzo mało miejsca pomyślałem czy da się zamiast przekaźnika włożyć jakiś tranzystor (niestety nie znam się jaki to mógłby być?) aby wyłączać/włączać lampkę. Córka zasypia, a lampka się świeci całą noc wiec harmonogram byłby najlepszy do tego, a rano jak ma wstawać to oczywiście by się lampka sama włączała. Żarówka led pobiera 0,243A. Może jest wśród nas jakiś elektronik dla którego schemat i jaki użyć tranzystor to pestka?
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Tylko czy chcesz dziecku kolo głowy czy gdzieś w pobliży zainstalować nadajnik wifi ? Przemysł to jeszcze
viewtopic.php?f=6&t=3836
vajera
Posty: 395
Rejestracja: śr paź 31, 2018 7:58 am

ja zrobiłem to w ten sposób:
1. obudowa:
https://www.tme.eu/pl/details/z-42/obud ... radex/z42/
2. do środka płytka od Sonoff-a
3. na zewnątrz cienki 4-żyłowy przewód do zwykłego włącznika lampkowego, który steruje GPIO14 Sonoff-a a 2 żyły idą dalej do lampki

W tym przypadku trzeba by upchnąć w obudowie również zasilacz LED albo zrobić dodatkowy moduł po drodze.
NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

dawidd pisze: śr lut 27, 2019 6:22 am Tylko czy chcesz dziecku kolo głowy czy gdzieś w pobliży zainstalować nadajnik wifi ? Przemysł to jeszcze
viewtopic.php?f=6&t=3836
o Tym nie myślałem, a ilość urządzeń jaka jest wokół mnie to masakra. Włączasz komórkę aby wyszukać sieć wifi i możesz przewijać listę w nieskończoność tyle tego jest. Osiedle z 10pietrowym bloku gdzie w jednej klatce jest 40 mieszkań niech każdy ma ruter wifi to tych fal jest sporo, chyba czas się wyprowadzić :D A tak poważnie to nie jestem w stanie tego wyeliminować wiec lampka z wemosem była by 1 metr od głowy, chyba że powiem aby spała odwrotnie na łóżku, wtedy będzie ok 2 metrów.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

zupełnie nie w temacie posta...ale w temacie potrzeby :)))

a po co ładować moduł do urządzenia? będziesz chciał zmienić lampkę albo się zepsuje led i znów robota.
ja stosuję Sonoff s26 z wgraną suplą - poszukaj gotowego na olx lub allegro albo kup u majfrendów i sam wgraj suplę

Obrazek

...zaleta dodatkowa taka, ze możesz użyć w dowolnym miejscu do dowolnego (prawie z uwagi na pobierają maksymalną moc) urządzenia.
jesli gniazdko jest blisko wezgłowia łóżka zawsze możesz zastosować przedłużacz i odsunąć moduł maksymalnie daleko od głowy.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Tak oczywiście że to najprostsze rozwiązanie. Problem w tym że włacznik na przedłużaczu będzie 4 metry od łóżka a wtedy włączenie lampki będzie tylko z telefonu/tabletu. Przycisk który jest w lampce chciałem dać monostabilny aby to wszystko razem działało. Jeśli oczywiście się nie da zastosować tranzystora to oczywiście zrobię tak jak piszesz.
vajera
Posty: 395
Rejestracja: śr paź 31, 2018 7:58 am

Zawsze możesz "przedłużyć" przycisk z Sonoff-a wyprowadzając go na dodatkowym kablu albo na 4 żyłowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”