Arduino Mega - kilka pytań

cino111
Posty: 714
Rejestracja: pn maja 07, 2018 8:00 pm

Witam. Ostatnio mało się dzieje na forum (dużo się dzieje w zespole dev) . Użytkownicy czekają na googla na swojej instancji, nową apkę na tel, bibliotekę na Arduino wiec w oczekiwaniu wziąłem się za Arduino Mega i mam kilka pytań.
Czy Arduino ma takie same możliwości jak ESP8266? Wygląda na to, że nie obsługuje https.
Czy na arduino można zrobić soft z aktualizacją online? Ma ktoś może taki?
Co trzeba dodać w kodzie, żeby po zmianie nazwy w cloudzie (moduł się rozłączą i podłącza na nowo) moduł wysyłał stan przekaźników? W Arduino Ide w przykładach brakuje tego i świeci się światło a w aplikacji pokazuje ze jest wyłączone.
Jak zrobić obsługę przycisków monostabilnych?
Czy są jakieś GPIO, których nie powinienem używać?
Czy mogę podłączyć kilkanaście czujników DS18B20 ? Na jeden GPIO? na więcej GPIO? Co lepsze?
Ile kanałów mogę mieć na jednym urządzeniu?

To chyba na tyle. Jak ktoś coś wie choćby do jednego punktu to proszę o info.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Możliwości trudno porównać tak 1-1. Główne różnice są w sprzęcie ale również w oprogramowaniu. Biblioteka dla Arduino jest uboższa niż ta dla ESP8266. Arduino nie wspiera ssl-a. Można na nim zaimplementować aktualizacje. Aby po restarcie wracały stany kanałów to trzeba rozbudować bibliotekę. Limit 32 kanały.
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Ja właśnie stworzyłem instalację na arduino mega
viewtopic.php?f=8&t=4042&start=10
wiec mogę coś o tym powiedzieć z perspektywy moich doświadczeń.
Co do wykorzystania pinów to można wykorzystać wszystkie z wyjątkami :

D0 i D1 - to uart dla połączenia USB - pojawiają się tam różne stany przy starcie więc lepiej ich nie używać.
D13 - to niebieska dioda na płytce i sygnalizuje różne stany więc też odpada (chyba taki odpowiednik led config w ESP)
D10 - pin wykorzystywany przez ethernet scheld (SS)
D50,D51,D52- interfejs SPI wykorzystywany przec ethernet scheld i pamięć FRAM ( MISO,MOSI,SCK.)
D53 - pin wykorzystywany standatdowo dla pamięci FRAM z interfejsem SPI (SS) - pozostałe piny magistrali wspólne z etchernet scheld.

Pamięć FRAM można podobno wykorzystać właśnie do zapisywania stanów wyjść - w moim przypadku stanów rolet , ale niestety jak dotąd nie znam nikogo co mu to działa - szukałem na forum , kontaktowałem się z osobami które stosują arduino, niestety nie znalazłem rozwiązania
Reasumując mam działający układ z 15 kanałami rolet z fizycznymi przyciskami ,czyli wykorzystuję 60 pinów - to prawie wszystkie , po podpięciu ethernet schelda i pamięci FRAM pozostały mi dwa wolne piny. Niestety przy braku pamięci stanów po zaniku zasilania, bądź zastosowania do sterowania grup kanałów wszystko się rozjeżdża i ogólnie jest źle.
Ostatnio zmieniony czw kwie 25, 2019 7:56 pm przez Maniek913, łącznie zmieniany 1 raz.
cino111
Posty: 714
Rejestracja: pn maja 07, 2018 8:00 pm

pzygmunt pisze: czw kwie 25, 2019 7:27 pm Aby po restarcie wracały stany kanałów to trzeba rozbudować bibliotekę. Limit 32 kanały.
Co raz wiecej uzytkownikow do tworzenia softu używa Arduino Ide- Jest poprostu bardziej przystepny dla uzytkownika ze wzgledu na srodowisko (windows). Czy przy kolejnej wersji biblioteki Supladevice możemy liczyć na pełną funkcjonalność typu właśnie przekazywanie stanu po rozlaczeniu, przyciski mono i bistabilne, z pamięcią stanu i bez po awarii zasilania, obsługa linków bezpośrednich itd.? Po softach Zybiego widać że jest to możliwe na Arduino Ide.
Może ktoś sam już zrobil taką bibliotekę i by chciał się podzielić? Może nawet fajnie by było zrobić taki temat gdzie można by dopisywać do biblioteki swoje już przetestowane funkcjonalności. Mocno biblioteke już zmodyfikował Espablo, ale jeszcze trochę brakuje.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zapis pozycji rolety w FRAM działa u mnie na biurku z biblioteką jaka jest dostępna na githubie. Resztę kwestii ogarnę jak pozamykane stare tematy. Są to proste rzeczy ale czasowo nie wyrabiam. Teraz zaczyna się sezon ogórkowy więc może trochę więcej czasu będzie.
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

To mam prośbę - mógłbyś rzucić okiem na kod zamieszczony na cytowanym wątku czy tam nie ma jakiegoś błędu - i jeszcze napisz jakaąpamięć zastosowałeś ja mam tą: https://botland.com.pl/pl/pamieci-fram/ ... &results=3 ,
albo prościej - wklej tutaj swój kod przetestuję go u siebie.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Mój kod jest na github-ie. Generalnie ta biblioteka to taki mój hello world w Arduino i muszę ją całą kiedyś przepisać. Jak znajdę chwilę to zerknę. Fram sprawdze jutro bo nie noszę przy sobie ;)
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

OK byłbym wdzięczny. - a co do kodu to ten z githuba(przykład dla MEGA) ma np źle przypisane chociażby piny dla dla ethernetu - chyba ze jest gdzieś jakiś inny ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Piny są przykładowe
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

No to u mnie to nie działa :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”