Włącznik manualny czasem nie działa

rafalfarba
Posty: 47
Rejestracja: pn lis 25, 2019 11:48 am

Dźwiedź pisze: pt sty 31, 2020 12:11 pm
milion81 pisze: pt sty 31, 2020 9:20 am Miałem to samo. Czasem samo się zapalało, czasem trzeba kilka razy kliknąć żeby zapalić, czasem samo gasło. Czasem = przynajmniej raz dziennie. Hardware to incany dopuszkowy, shelly 1, sonoff mini, na wszystkich to samo. W te same moduły wgrałem tasmote i problem zniknął.
Modułów mam sporo , więc chciałbym uniknąć zmiany firmware. Tasmota też mi chodzi po głowie, ale póki co nie chciałbym rezygnować z Supli. tym bardziej że samoczynnych zapaleń/zgaszeń nie obserwuję. Narazie testowo zmieniłem w konfiguracji w modułów *relay flag z domyślnego RESET na RESTORE_FORCE. Do tej pory problem się na nich nie pojawił, ale być może to tylko przypadek. Jutro tak samo zmienię ustawienia pozostałych przełączników i za jakiś czas napiszę czy to coś pomogło.
OK, ale w sofcie na Mini, od djack2017 2.8.3, nie widzę ustawienia *relay flag. Jeżeli jest, to proszę wyprowadźcie mnie z błędu i wskażcie gdzie to ustawić? No i podstawowe pytanie do Dźwiedź, czy zmiana w innych przełącznikach powiodła się???
4xSonoff RF (GUI Generic), 3xSonoff Basic (GUI Generic), 5×ESP-01S (GUI Generic), 1xWemosD1(termostat), Yunshan (Gate module od Zybi), 2xSonoff Mini (soft od djack2017). 1xWemosD1 (GUI Generic licznik impulsów + czujnik ilości opału HC-SR04+przekaźnik)
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

W sofcie od djack nie ma możliwości ustawienia tego parametru. Panowie wcześniej pisali najprawdopodobniej o innej wersji (m. in o inCan). Większość softów która przewija się przez forum jest na zasadzie kopiuj/wklej+ jakieś małe przeróbki, więc z dużym prawdopodobieństwiem dzielą tez wspólne bugi.
djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Dźwiedź pisze: czw sty 30, 2020 10:09 pm U mnie podobna historia jak wyjdę z domu wszystkie niezgaszone światła się automatycznie wyłączają. Po powrocie, niektóre nie zapalają się od razu. Nie potrafię znaleźć reguły nie jest to 100% powtarzalne, więc nie zawsze jak wyłączę z aplikacji to jest problem z manualnym włączeniem, ale jednak na tyle często, że jest to irytujące.
Problem polega na tym, że mieszana obsługa włączania/wyłączania (harmonogram lub apka na smartfonie i przycisk fizyczny) nie była, przynajmniej u mnie, w pełni zaimplementowana. W tym sensie, że np. włączenie przyciskiem fizycznym, a wyłączenie z apki lub harmonogramu nie jest przez przycisk "pamiętane". Czyli następne wciśnięcie przycisku nie włączy odbiornika, dopiero któreś kolejne. W efekcie może zmienić sie układ przycisku (wł/wył) na odwrotny. Tak czy inaczej przyjrzę sie temu i postaram się to zmienić.
A tak właściwie to jak obsługa przycisku bistabilnego powinna wyglądać (dla monostabilnego sytuacja jest jasna) - włączasz przyciskiem fizycznym (np. "w dolną pozycję") a wyłączasz z apki. Ale przycisk dalej jest w pozycji "włączony". I co dalej? Przełączenie "w górną pozycję" powinno włączyć odbiornik, czy być zignorowane?
Ostatnio zmieniony pt lut 28, 2020 12:28 pm przez djack2017, łącznie zmieniany 1 raz.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Dźwiedź pisze: czw sty 30, 2020 9:11 pm Heja mam paręnaście włączników światła działające na modułach Shelly1, Sonoff mini i Zamel.
Wszystkie mają wgrany firmware Supla i są zintegrowane z Home Assistant przez supla-mqtt-client.
Rozwiązanie działa super i działa bez zarzutu kiedy steruję z poziomu HA.

Problem pojawia się przy włącznikach manualnych. Raz na jakiś czas (przynajmniej raz dziennie), po naciśnięciu włącznika światło się nie zapala, dopiero drugie naciśnięcie włącza światło. Wszystkie ustawione są w tryb bistabilny, problem pojawił się przynajmniej raz na każdym rodzaju modułu. Na ROW 2 zdarzyło się nawet raz tak, że jeden przełącznik zadziałał, a drugi nie. Stan włączony/wyłączony zawsze jest poprawny w supla cloud, MQTT oraz HA. Wydaje mi się, że problem zawsze dotyczy tylko samego włączania, wyłączanie zawsze działa jak trzeba. Przeszukałem forum oraz internet i nie znalazłem nic o podobnych problemach więc ewidentnie robię coś źle, tylko nie mam pojęcia co.

Czy ktoś napotkał kiedyś na podobny problem ?
Obsługa przycisku fizycznego jest dosyć szczególna, gdyż jest on w oryginalnym oprogramowaniu supli dosyć wrażliwy na zakłócenia. Wprowadziłem w moim rozwiązaniu filtr przeciwzakłóceniowy, który jak się wydaje, w dużym stopniu rozwiązał problem zakłóceń, ale zmniejszył też czułość samego przełącznika. Może więc się zdarzyć, że u niektórych osób, nie zawsze przełącznik zareaguje. Jest to kwestia wyważenia skuteczności filtru i czułości na konkretny typ fizycznego przycisku. Spróbuję ten problem jakoś przemyśleć.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
rafalfarba
Posty: 47
Rejestracja: pn lis 25, 2019 11:48 am

djack2017 pisze: pt lut 28, 2020 11:41 am
Dźwiedź pisze: czw sty 30, 2020 10:09 pm U mnie podobna historia jak wyjdę z domu wszystkie niezgaszone światła się automatycznie wyłączają. Po powrocie, niektóre nie zapalają się od razu. Nie potrafię znaleźć reguły nie jest to 100% powtarzalne, więc nie zawsze jak wyłączę z aplikacji to jest problem z manualnym włączeniem, ale jednak na tyle często, że jest to irytujące.
Problem polega na tym, że mieszana obsługa włączania/wyłączania (harmonogram lub apka na smartfonie i przycisk fizyczny) nie była, przynajmniej u mnie, w pełni zaimplementowana. W tym sensie, że np. włączenie przyciskiem fizycznym, a wyłączenie z apki lub harmonogramu nie jest przez przycisk "pamiętane". Czyli następne wciśnięcie przycisku nie włączy odbiornika, dopiero któreś kolejne. W efekcie może zmienić sie układ przycisku (wł/wył) na odwrotny. Tak czy inaczej przyjrzę sie temu i postaram się to zmienić.
A tak właściwie to jak obsługa przycisku bistabilnego powinna wyglądać (dla monostabilnego sytuacja jest jasna) - włączasz przyciskiem fizycznym (np. "w dolną pozycję") a wyłączasz z apki. Ale przycisk dalej jest w pozycji "włączony". I co dalej? Przełączenie "w górną pozycję" powinno włączyć odbiornik, czy być zignorowane?

Dla mnie osobiście, wyłączenie z apki nie powinno być ignorowane. Inaczej przełączanie fizyczne nie zawsze zadziała za pierwszym razem.
4xSonoff RF (GUI Generic), 3xSonoff Basic (GUI Generic), 5×ESP-01S (GUI Generic), 1xWemosD1(termostat), Yunshan (Gate module od Zybi), 2xSonoff Mini (soft od djack2017). 1xWemosD1 (GUI Generic licznik impulsów + czujnik ilości opału HC-SR04+przekaźnik)
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

A tak właściwie to jak obsługa przycisku bistabilnego powinna wyglądać (dla monostabilnego sytuacja jest jasna) - włączasz przyciskiem fizycznym (np. "w dolną pozycję") a wyłączasz z apki. Ale przycisk dalej jest w pozycji "włączony". I co dalej? Przełączenie "w górną pozycję" powinno włączyć odbiornik, czy być zignorowane?
Wydaje mi się, że włączanie manualne + z aplikacji powinno skutkować włącznikiem pracującym tak jak w trybie schodowym.

Czyli ustawienie pozycji WŁĄCZ na włączniku, a następnie WYŁĄCZ w aplikacji, sprawia że działanie włącznika zostaje odwrócone. Czyli kolejne wciśnięcie przycisku znowu włącza światło.
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

djack2017 pisze: pt lut 28, 2020 11:41 am
Dźwiedź pisze: czw sty 30, 2020 10:09 pm U mnie podobna historia jak wyjdę z domu wszystkie niezgaszone światła się automatycznie wyłączają. Po powrocie, niektóre nie zapalają się od razu. Nie potrafię znaleźć reguły nie jest to 100% powtarzalne, więc nie zawsze jak wyłączę z aplikacji to jest problem z manualnym włączeniem, ale jednak na tyle często, że jest to irytujące.
Problem polega na tym, że mieszana obsługa włączania/wyłączania (harmonogram lub apka na smartfonie i przycisk fizyczny) nie była, przynajmniej u mnie, w pełni zaimplementowana. W tym sensie, że np. włączenie przyciskiem fizycznym, a wyłączenie z apki lub harmonogramu nie jest przez przycisk "pamiętane". Czyli następne wciśnięcie przycisku nie włączy odbiornika, dopiero któreś kolejne. W efekcie może zmienić sie układ przycisku (wł/wył) na odwrotny. Tak czy inaczej przyjrzę sie temu i postaram się to zmienić.
A tak właściwie to jak obsługa przycisku bistabilnego powinna wyglądać (dla monostabilnego sytuacja jest jasna) - włączasz przyciskiem fizycznym (np. "w dolną pozycję") a wyłączasz z apki. Ale przycisk dalej jest w pozycji "włączony". I co dalej? Przełączenie "w górną pozycję" powinno włączyć odbiornik, czy być zignorowane?
Zajrzyj do tego wątku

Kod: Zaznacz cały

Supla::Control::Relay przekaznik(12);
Supla::Control::Button schodowy(4, true, true);
// setup
schodowy.willTrigger(przekaznik, Supla::Control::Button::ON_CHANGE, Supla::Control::Relay::TOGGLE);
schodowy.setSwNoiseFilterDelay(100);
U siebie w MINI mam dzwonkowy, ale testowałem powyższe i działa bez zarzutu.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

lukfud pisze: pt lut 28, 2020 5:23 pm Zajrzyj do tego wątku

Kod: Zaznacz cały

Supla::Control::Relay przekaznik(12);
Supla::Control::Button schodowy(4, true, true);
// setup
schodowy.willTrigger(przekaznik, Supla::Control::Button::ON_CHANGE, Supla::Control::Relay::TOGGLE);
schodowy.setSwNoiseFilterDelay(100);
U siebie w MINI mam dzwonkowy, ale testowałem powyższe i działa bez zarzutu.
Próbowałeś krótszy SwNoiseFilterDelay? 100 ms mi wydaje się długo. Pojawiały się jakieś błędy np przy 50 ms?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

klew pisze: pt lut 28, 2020 6:28 pm Próbowałeś krótszy SwNoiseFilterDelay? 100 ms mi wydaje się długo. Pojawiały się jakieś błędy np przy 50 ms?
Przy fizycznym dzwonkowym te 100ms nie jest problemem, zwiera zanim docisnę do końca.
Nie próbowałem 50ms, ale przetestuję przez weekend.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

lukosław pisze: pt lut 28, 2020 4:32 pm
A tak właściwie to jak obsługa przycisku bistabilnego powinna wyglądać (dla monostabilnego sytuacja jest jasna) - włączasz przyciskiem fizycznym (np. "w dolną pozycję") a wyłączasz z apki. Ale przycisk dalej jest w pozycji "włączony". I co dalej? Przełączenie "w górną pozycję" powinno włączyć odbiornik, czy być zignorowane?
Wydaje mi się, że włączanie manualne + z aplikacji powinno skutkować włącznikiem pracującym tak jak w trybie schodowym.

Czyli ustawienie pozycji WŁĄCZ na włączniku, a następnie WYŁĄCZ w aplikacji, sprawia że działanie włącznika zostaje odwrócone. Czyli kolejne wciśnięcie przycisku znowu włącza światło.
Sprawdziłem i tak jest w obecnym oprogramowaniu sterownika.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”