Prośba o pomoc w wyborze sterowników do rolet

wszedzietekable

wt mar 17, 2020 2:30 pm

Witam,

Jestem na etapie rozprowadzania elektryki w domu i pojawiało się pewne pytanie związane ze sterowaniem roletami. Mój początkowy plan był taki, że każda roleta będzie sterowana przyciskiem, a dodatkowo zbiorę wszystkie kable w jedno miejsce i zrobię guzik do obsługi wszystkich rolet na raz. Elektryk poinformował mnie, że jeżeli po prostu tak to połączymy, to każdy przycisk będzie działał na wszystkie pozostałe i konieczne jest użycie dodatkowych modułów. Elektryk znalazł moduł do obsługi kilku rolet na raz, mógłbym kupić 4-5 takich sterowników (mam około 18 rolet) i zamontować je w tym centralnym punkcie. Problemem jest bardzo duży koszt takich sterowników.

Mój aktualny pomysł jest taki żeby zostać przy opcji przycisku w każdym pomieszczeniu i dodatkowo dorzucić sterownik Supla do każdego przycisku. Dzięki temu będę mógł sterować roletą w każdym pomieszczeniu przy użyciu przycisku (które są już zamówione i zapłacone), a dodatkowo będę miał możliwość sterowania przez aplikację.

Pytanie teraz brzmi, czy lepiej zastosować pojedyncze sterowniki czy dociągnąć kable w jedno miejsce i zastosować te potrójne?

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z wpięciem tych sterowników do alarmu?

Z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontaktowanie:

wt mar 17, 2020 2:53 pm

Osobiście polecam rozwiązanie z modułem przy każdej rolecie (pod każdym przyciskiem).
W innym wypadku będziesz musiał ciągnąć po dwa przewody od każdej rolety. Jeden od silnika i jeden od przycisku.
Razem 36 kabli. Sterowanie na szynę DIN + okablowanie zapewne wyjdzie Cię podobnie jak moduły przy każdej rolecie.

Jeśli masz budżet to kable pociągnąłbym wszędzie tak czy inaczej z tym, że do każdego punktu poprowadziłbym dodatkowo skrętkę. Do okien, rolet, grzejników, drzwi itd. Dzisiaj ich może nie wykorzystasz ale kto wie co będziesz chciał zrobić w przyszłości. No i wszędzie puszki kieszeniowe.
Dawidr

czw mar 19, 2020 4:40 pm

Witam.
To mój pierwszy post na forum i nie chciałbym robić bałaganu. Więc podłącze się pod pytanie kolegi.
Noszę się z zamiarem zakupu ZAMEL Srw-01.
I tu pojawiają się pierwsze pytania, mianowicie.
1. Czy ten model bez problemu połączę z roletami, na razie są tylko tradycyjne przełączniki.
2. Czy ilość przewodów w puszcze jest odpowiednia (załączam zdjęcia), pytam ponieważ czytałem iż przy źle wykonaj instalacji pojawiają się pewne problemy.
Załączniki
IMG_20200319_172408.jpg
IMG_20200319_172408.jpg (2.52 MiB) Przejrzano 230 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Kontaktowanie:

czw mar 19, 2020 5:24 pm

Czy do tej puszki wchodzą tylko te trzy przewody w białej izolacji w prawym, górnym rogu?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Strona prywatna: https://www.blaszczak.pl
Jakość powietrza: https://robert.aqi.eco
wsosniak

czw mar 19, 2020 5:56 pm

Dawidr pisze:
czw mar 19, 2020 4:40 pm
Witam.
To mój pierwszy post na forum i nie chciałbym robić bałaganu. Więc podłącze się pod pytanie kolegi.
Noszę się z zamiarem zakupu ZAMEL Srw-01.
I tu pojawiają się pierwsze pytania, mianowicie.
1. Czy ten model bez problemu połączę z roletami, na razie są tylko tradycyjne przełączniki.
2. Czy ilość przewodów w puszcze jest odpowiednia (załączam zdjęcia), pytam ponieważ czytałem iż przy źle wykonaj instalacji pojawiają się pewne problemy.
zakładam że ten przełącznik ktorym sterujesz teraz recznie rolety działa tak :
- najważniejsze : silnik rolety ma krańcówki
- i jak naciśniesz i trzymasz przycisk "góra" to roleta jedzie w górę aż sie całkowicie otworzy i krańcówka zatrzyma roletę, ty puszczasz przycisk
- naciśniesz i trzymasz drugi przycisk "dół" to roleta jedzie w dół aż sie całkowicie zakmnie i krańcówka zatrzyma roletę, ty puszczasz przycisk

i jeśli tak masz to wg mnie jest ok i możesz kupowować SRW-01 (dokładnie takie same kable mam w puszkach i nie będąc elektrykiem sobie poradziłem) , tzn , jesli dobrze widzę:
1) W prawym górnym rogu : kabel 3 żyłowy - doprowadzone zasilanie do puszki
2) W lewym górnym rogu : kabel 4 żyłowy - kabel od rolety
3) N (niebieski) z kabla zasilania połączony z N kablem od rolety - jak kupisz SRW-01 to trzeba to jeszcze połączyć do zacisku N sterownika
4) uziemienie kabla zasilania (żółto zielony kabel) połączony z uziemieniem rolety - tu nic nie musisz zmieniać
5) Czarny przewód i brązowy przewód kabla od rolety odpinasz z obecnego przełącznika (ktorym sterujesz recznie otwieranie / zamykanie) i podłączasz do zacisków M sterownika (sterowanie pracą : góra dół )
6) Brązowy przewód kabla zasilania ktory jest przyłączony przełącznika : nie musisz go odłączać , tylko połącz to jeszcze kablem do zacisku L sterownika
7) i na koniec : zaciski IN1 i IN2 sterownika połącz w miejsce kabelków odłączonych od przełącznika w punkcie 5
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Kontaktowanie:

czw mar 19, 2020 6:01 pm

Aj, już jednak wzrok coraz gorszy :lol: . Wydawało mi się, że w lewym, górnym rogu to kostka połączeniowa :D
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Strona prywatna: https://www.blaszczak.pl
Jakość powietrza: https://robert.aqi.eco
Dawidr

czw mar 19, 2020 7:44 pm

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Tak, rzeczywiscie działa to tak jak wyżej zostało opisane :)
Jutro więc dokonuje zamówienia sterowników SRW-01.
O wynikach swojej pracy oczywiście poinformuję.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontaktowanie:

czw mar 19, 2020 7:51 pm

Pamiętaj wyłączyć zasilanie (wyłącz bezpieczniki) przed rozpoczęciem prac z elektryką.
Dawidr

pt mar 20, 2020 7:20 am

Oczywiście Panie Zygmuncie, bezpieczeństwo to podstawa👍
ODPOWIEDZ