Automat schodowy - jaki moduł i jaki firmware?

mareks6

ndz lip 26, 2020 10:44 am

Zrobiłem nowy temat na forum, gdyż sporo innych przekopałem i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

W przyszłym roku planuję remontować klatkę schodową (w tym sporą część elektryki, gdyż do poszczególnych pomieszczeń przez klatkę schodową i korytarz będą prowadzone nowe przewody z rozdzielnicy) i na pewno będę chciał usprawnić oświetlenie. Chciałem już na czas rozeznać się w temacie, by przemyśleć którędy i jakie przewody kłaść..

Ktoś może polecić, jaki użyć moduł oraz firmware do realizacji takiej funkcji:

- włącz / wyłącz poprzez włączniki dzwonkowe z kilku miejsc
- po włączeniu dodatkowo automat powinien sam wyłączyć światło po ustawionym czasie (jeśli wcześniej ktoś ręcznie go nie wyłączy)
- oczywiście podgląd stanu i funkcjonowanie z poziomu Supli :-)
- fajnie by było gdyby jakoś dało się to podłączyć by te przełączniki były podświetlane

Myślałem też o użyciu Sonoff Touch, ale domownicy nie są zbytnio zadowoleni z ich czułości, przez co raczej będę celować w zwykłe przełączniki + moduł taki by zmieścił się w puszcze kieszeniowej.

Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontaktowanie:

ndz lip 26, 2020 12:10 pm

Nowy ROW będzie miał fram na pokładzie, a co za tym idzie możliwość zrealizowania automatu schodowego.
mareks6

ndz lip 26, 2020 12:15 pm

a wiadomo kiedy będzie wypuszczony do sprzedaży? Co prawda w mojej instalacji w domu mogę użyć dowolnych modułów (bez jakichś atestów itp), gdyż to tylko remont i żadnej kontroli nie będzie, o tyle brat jest w trakcie budowy domu i właśnie robi elektrykę. U niego pewnie do odbioru będą potrzebne moduły z wszelkimi atestami itp, a pewnie też będzie chcieć co nieco osuplować :-)
Awatar użytkownika
Volturio

ndz lip 26, 2020 12:27 pm

Kolega elmaya ma soft z czasowym załączaniem.Takie rozwiazanie można zastosować jako schodowy.
Lub opcja 2 sonoff touch i pilot rf- ścienny na dotyk z baterią 12v ,doskonale sprawdza się jako on na dole, off na górze.
mareks6

ndz lip 26, 2020 1:10 pm

Volturio pisze:
Kolega elmaya ma soft z czasowym załączaniem.Takie rozwiazanie można zastosować jako schodowy.
Lub opcja 2 sonoff touch i pilot rf- ścienny na dotyk z baterią 12v ,doskonale sprawdza się jako on na dole, off na górze.
W tam razie będę musiał zapytać kolegę elmaya o ten soft.

Ta druga opcja zdecydowanie odpada - po pierwsze te nieszczęsne touch'e, a po drugie - jakieś bezprzewodowe, bateryjne piloty, przy świeżej instalacji elektrycznej (czy to w nowym domu u brata, czy to u mnie po generalnym remoncie) jakoś średnio profesjonalnie brzmi...

Samo działanie "bez czasówki" prosto zrealizować nawet na zwykłym Sonoff Basic lub ROW01, lecz mi właśnie zależy na tym by dodatkowo moduł sam się wyłączał po jakimś czasie gdy ktoś zapomni zgasić światła. Mam nadzieję, że kolega elmaya pomoże :-)
elmaya

ndz lip 26, 2020 1:41 pm

This software allows you to set the time for the staircase timer in the cloud and the button will act the same as the App.

https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?p=71117#p71117

it is also compatible with sonoff basic.
dobo

ndz lip 26, 2020 2:36 pm

mareks6 pisze:
Volturio pisze:
Samo działanie "bez czasówki" prosto zrealizować nawet na zwykłym Sonoff Basic lub ROW01, lecz mi właśnie zależy na tym by dodatkowo moduł sam się wyłączał po jakimś czasie gdy ktoś zapomni zgasić światła. Mam nadzieję, że kolega elmaya pomoże :-)
Ja w korytarzach na schodach i w kotłowni która stanowi przejście pomiędzy garażem, a domem zamontowałem https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-b ... 230-v.html
Jest funkcja załączenia czasowego od 1 do 12 min i włączenia na stałe oświetlenia dłuższe przytrzymanie włącznika monostabilnego (dzwonkowego).

Może coś takiego Ci będzie pasowało?
mareks6

ndz lip 26, 2020 4:15 pm

dobo pisze:
ndz lip 26, 2020 2:36 pm
mareks6 pisze:
Volturio pisze:
Ja w korytarzach na schodach i w kotłowni która stanowi przejście pomiędzy garażem, a domem zamontowałem https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-b ... 230-v.html
Jest funkcja załączenia czasowego od 1 do 12 min i włączenia na stałe oświetlenia dłuższe przytrzymanie włącznika monostabilnego (dzwonkowego).

Może coś takiego Ci będzie pasowało?

Odpada, zbyt dużo kombinowania żeby działało podświetlenie przycisków oraz supla.

Rozwiązanie kolegi elmaya jest dokładnie tym czego szukam (soft dla testu wgrałem już do sonoff Basic).

Zostaje mi w nim przemyśleć jak rozwiązać podświetlenie przełączników. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się puścić do wszystkich przełączników przewód fazowy i nim sterować sonoff'em poprzez jakiś miniaturowy przekaźnik 230V zwierający w nim switch. Z kolei w obwód sterujący 230V dać w szeregu jakiś kondensator i do N, dzięki czemu obwód się zamknie i podawać będzie działać. Oczywiście to moje luźne, szybkie przemyślenia :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”