Wymiana instalacji elektrycznej + "smart home"

ethaniel

wt wrz 08, 2020 1:43 pm

Cześć,
nie wiem czy jest to odpowiednie miejsce - jeśli nie to proszę o wskazanie miejsca do którego powinienem się udać aby znaleźć odpowiedzi na moje pytania ;)
W planach mam wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu i przy okazji tego chciałem sobie zrobić sterowanie oświetleniem i gniazdkami w mieszkaniu. Miałbym parę pytań jak ta rozwiązać.
1. Oświetlenie - chciałbym mieć zastosowane włączniki dzwonkowe przy oświetleniu i móc nimi zarządzać z poziomu "jakiejś" aplikacji.
Z informacji jakie znalazłem najlepszym rozwiązaniem byłby Shelly 1, ale sterowanie jest przez wifi (tego chciałbym uniknąć) czy jest jakaś alternatywa dla tego przekaźnika? ewentualnie czy można nim sterować podpinając go kablem?
2. Gniazda zasilające w pokojach - zastanawiam się nad 2 rozwiązaniami
2a. przekaźniki dopuszkowe ze sterowaniem po kablu, ewentualnie w jakiejś technologii radiowej innej niż WiFi
2b. przekaźniki zamontowane blisko skrzynki rozdzielczej zaraz za bezpiecznikami nadprądowymi.
Nie wiem które rozwiązanie jest lepsze i z jakich konkretnych rozwiązań powinienem skorzystać, czy ktoś mógłby podpowiedzieć w tym temacie?
3. Monitor energii - widziałem że jest dostępny z zamela, ale również jest na wifi, można połączyć się z nim po kablu? albo jest jakaś alternatywa od innego producenta?
4. Zawór wody - chciałbym uniknąć nakładek na klasyczne zawory kulkowe, zakładam że byłby to elektrozawór połączony z przekaźnikiem i wyzwalany przez czujnik zalania i zdalnie. Ktoś może polecić coś sprawdzonego?
5. Płyta indukcyjna - chciałbym mieć również możliwość zdalnego wyłącznia płyty która będzie na osobnym obwodzie, zakładam że będzie podłączona pod 3 fazy, więc nie wiem czy sterować nią za pomocą przekaźników czy montować "smart" zabezpieczenie nadprądowe.
Chciałbym uniknąć urządzeń działających na 2.4GHz, najlepsze rozwiązanie było by kablowe, ewentualnie radiowe ale działające na innej częstotliwości.
Wolałbym aby to było DIY ze względu na to że rozwiązania komercyjne wychodzą po za zakładany budżet remontowy ;)
Wielkie dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”