Licznik impulsów elektrycznych i zasilanie za pomoca power banka

Damian77

wt lis 17, 2020 3:19 pm

Witam serdecznie,

Nazywam się Damian na forum jestem od kilku dni :)

Od niedawna używam zrobionego na podstawie artykułu ze strony majsterkowo.pl licznika energii elektrycznej zliczającego impulsy diody LED.

Ze względu że nie mam możliwości zasilania licznika z sieci elektrycznej użyłem do tego celu dwóch power banków i chciałem się podzielić z moimi spostrzeżeniem i mam także kilka pytań.

Wiem że nie jest do najefektywniejszy sposób zasilania ze względu na straty przy przetwarzaniu napięcia z 3,7 v na 5 V (power bank), a następnie z 5 v na 3,3 jakim jest zasilany ESP8266 ale na szybko tylko to miałem pod ręką.

Pierwszy power bank ma już swoje lata i wystarcza tylko na 4 dni pracy licznika, po czym muszę go zmieniać na 2 power bank. Po takiej wymianie pojawił się pewien problem.

Z testów zauwązyłem że pierwszy power bank wyłącza się po 15 sekundach gdy pobór prądu jest mniejszy od 30 mA, ale ze względu że układ licznika pobiera więcej nie było problemu.

Drugi power bank wyłącza się po 40 sekundach gdy pobór prądu jest mniejszy od 50-60 mA i na tym power banku układ mi się niekiedy wyłącza.
Z tego co zauważyłem dzieje się to w chwili gdy licznik (układ ESP8266) ma jakiś problem z WiFi bo co jakiś czas w różnych ostępach czasowych w logach z DHCP widzę że, tak jakby WiFi się wyłączało i włączało w równych odstępach czasu co 1 min 6 razy z rzędu, bo co 1 min odpytuje o adres IP.

daemon.info dnsmasq-dhcp[1131]: DHCPACK(br0) ESP_0898E4
Nov 16 19:58:34
Nov 16 19:59:14
Nov 16 20:00:14
Nov 16 20:01:15
Nov 16 20:02:15
Nov 16 20:03:15

Na drugim power banku
daemon.info dnsmasq-dhcp[1131]: DHCPACK(br0) ESP_0898E4
Nov 17 04:33:38
Nov 17 04:34:19

i tu się musiał wyłączyć tzn power bank wyłączył zasilanie ze względu że spadło zużycie prądu.

Domyślam się że wtedy układ WiFi się wyłącza (może się usypia) pobór prądu spada poniżej 50 mA i power bank też się wyłącza tak jakby nic nie było do niego podłączone. Po włączeniu power banka znowu jakiś czas wszystko chodzi OK.

Miałem sprawdzić czy pojawiają się jakieś komunikaty przez UART-a ale to musi trochę poczekać aż układ zdemontuję z licznika.

Pomyślałem że wykorzystam dodatkowe zasilanie np. akumulator 3,7V i podłączę go przez diodę germanową do +3,3 V i gdy wyłączy się power bank zasilanie przejmie zapasowy akumulator.

Czy takie coś będzie działać ?. Nie chciałbym sobie spalić układu, a z tego co czytałem to ESP8266 można zasilić maks 3,6V spadek na diodzie będzie 0,2 V więc teoretycznie powinno być OK. :)

A druga sprawa zastanawiam się jak zrobić aby supla wysyłała mi jakieś powiadomienie że brak jest zasilania głównego.
Najlepiej było by podłączyć +5V za pomocą dzielnika rezystancyjnego do wolnego pinu GPIO i układ musiał by sprawdzać np. co 10 minut stan na tym pinie i gdy spadnie ze stanu 1 na 0 zapisze stan i wyśle info tylko jak to dalej wysłać do cloud.supla.org to już nie mam bladego pojęcia. Ktoś może coś podpowiedzieć.

Pozdrawiam
Damian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”