Przyszedł czas na ogrzewanie...

Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 1213
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm

pt lut 12, 2021 8:00 am

Poszukuję pomocy w ogarnięciu tematu sterowania ogrzewaniem w domku jednorodzinnym (własnym :) )
Mam piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. oraz 11 grzejników kompaktowych (6 na parterze i 5 na piętrze) oraz termostat EUROLINE 2000.
Chciałbym to wszystko monitorować i zautomatyzować w oparciu o radiowe głowice termostatyczne. I oczywiście zintegrowanie tego z Suplą.
W tej chwili to działa tak, że 10 grzejników ma zwykłe głowice termostatyczne a jeden najbliższej termostatu ma tylko ręczne pokrętło. Ten bez głowicy termostatycznej ma niby dostarczyć informację do termostatu o osiągnięciu zadanej temperatury.
No i tu jest problem, bo na parterze gdzie jest termostat i ten grzejnik zadana temperatura osiągana jest o wiele wcześniej niż w pomieszczeniach, zwłaszcza na poddaszu. Nawet jak skręcę grzejnik wzorcowy do minimum, temperatura z innych pomieszczeń na parterze docierająca do termostatu i tak wcześniej wyłączy kocioł nim zostanie osiągnięta ta temperatura w pomieszczeniach na poddaszu.
Stąd jest potrzeba aby piec wyłączył się dopiero, kiedy w każdym pomieszczeniu zostanie osiągnięta ustawiona temperatura.
No i teraz jak to uzyskać przy użyciu głowic radiowych i docelowo Supli? Jakie głowice należałoby zakupić? Czy np. Tuya ZigBee 3.0 i jej bramka da się zintegrować z Suplą? Czy docelowo da się osiągnąć to co chcę?
RPi4: Supla Cloud + Supla Scripts + Proxy + Let's Encrypt
1x MEW-01, 3x LIW-01, 3x SBW-02, 5x PNW-01, 2x ROW-01, 2x ROW-02, 2x ROW-04m, 2x ROW-07, 1x DIW-01
2x Sonoff BRIDGE RF 433
adrian4477
Posty: 4
Rejestracja: ndz sie 23, 2020 10:00 am

pt lut 12, 2021 8:46 am

Może po prostu czujnik temperatury w pokoju na poddaszu i sterowanie stykiem wejściowym w piecu? Dużo tansze rozwiązanie niż głowice, a sprawdzisz czy cię zadowala.
Awatar użytkownika
Gang
Posty: 218
Rejestracja: pt lis 09, 2018 12:44 pm

pt lut 12, 2021 8:54 am

A ja trochę z innej strony.
Instalacja jest nowa czy stara? w senie jest rozdzielacz i każdy grzejnik ma swój obwód czy nie?

Ja u siebie w przyszłości mam plan taki aby moduł sterował otwieraniem i zamykanie obwodów poprzez siłowniki na każdym obwodzie (tak jak to jest przy podłogówce). Więc jeden sterownik z przekaźnikami przy rozdzielaczu. I w każdym pomieszczeniu termometr umieszczony w jakimś logicznym miejscu a nie przy grzejniku... ;) I na ten moment najbliżej mi do czujek xiaomi i malinki w BT.
Na samym grzejnikach albo zostaną głowice rozkręcone na maxa, albo w ogóle je zdejmę.

Plus jest taki, że to pewnie wyjdzie taniej od głowic, nie będzie zabawy z adapterami, system nie do uszkodzenia, temperatura pobierania z wysokości takiej jak ja chce i tego miejsca jak ja chce, a nie tam gdzie jest grzejnik.

Co do termostatu do pieca, temat wałkowany na forach o ogrzewaniu... masz dwie drogi: albo termostat do najzimniejszego pokoju, albo praca ciągła.

Ten termostat to pewnie tylko otwiera lub zamyka obwód, więc chyba da radę ustawić w skryptach fracza scene, żeby obwód był zamknięty póki warunek temperatury w każdym pomieszczeniu nie jest spełniony. Jeżeli nie to 11 przekaźników i każdy pod pokój, póki wszystkich nie odłączy to termostat będzie załączony :P
Brama x3; Furtka; Temperatura: na zewnątrz, w garażu, w domu, w kotłowni, CWU, 7 czujników temperatury pieca na jednym sonoffie; Wilgotność: dom, garaż, łazienka. Liczniki prądu: MEW, SP111 x2; Czujnik drzwi; Włącznik zasilania x7
Awatar użytkownika
klew
Posty: 2297
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm

pt lut 12, 2021 8:57 am

Teoretycznie cokolwiek na zigbee lub z-wave powinno dać się zintegrować. Natomiast takich integracji jeszcze nie widziałem ;). Fakro ma mieć bramkę na z-wave, ale nie śledziłem tematu jak tam wygląda wsparcie dla urządzeń.
Do samego zigbee mam w planach robienie bramki DIY (albo flashowanie gotowych bramek - np od sonoffa), natomiast nie mam jeszcze planów kiedy do tego usiądę.

Mam już częściowo rozgryzione termostaty pokojowe DeviReg Smart i wiem jak do nich się dobrać (w sensie - jak podłączyć się do chmury Danfossa i jak zrobić integrację). Z tego co czytałem to te termostaty pracują w identycznym środowisku jak Danfoss Living Connect (a tu jest centralka + głowice na grzejniki z-wave). Także jak ogarnę do końca integrację tych DeviReg Smart, to teoretycznie głowice z Living Connect też powinny działać - ale nie jest to tanie rozwiązanie.

Natomiast może nie ma co kombinować i spróbuj rozwiązania proponowanego przez adrian4477?
Ewentualnie daj sobie kilka termometrów w różnych pomieszczeniach i jeśli którykolwiek wymaga podgrzania, to dawaj sygnał do pieca, aby grzał? To powinno być dość tanie i skuteczne rozwiązanie i nie wymaga wymiany głowic termostatycznych na grzejnikach.
tgaweda
Posty: 79
Rejestracja: pn lis 13, 2017 9:21 pm

pt lut 12, 2021 9:19 am

Goral64 - miałem podobny problem - ciągłe niedogrzewanie poddasza lub przegrzewanie parteru. Zrobiłem coś takiego dla grzejnika "referencyjnego"

viewtopic.php?f=9&t=337&start=60

Kiedyś sterowanie kotłem oparte miałem na skryptach Fracza i polegałem na automatycznym ustawianiu przez piec temperatury czynnika grzewczego. Teraz testuję nową (dla mnie ;-)) rzecz - sterowanie kotłem poprzez OpenTherm. Ustawiam temperaturę czynnika grzewczego i utrzymuję ja na stałym poziomie (45°C-50°C-55°C) w zależności od temperatury zewnętrznej. Głowica bluetooth na grzejniku (tym referencyjnym) jest zamykana kiedy na parterze temperatura zbliża się do zadanej i wtedy dogrzewane jest poddasze.
Za logikę odpowiada Home Assistant, któremu ze względu na okres testowy pomagam nieraz ręcznie.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 1213
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm

pt lut 12, 2021 12:22 pm

Teraz w pomieszczeniach mam czujniki temperatury w oparciu o BME-280 i mogą być podstawą do sterowania zdarzeniami no i nie są w pobliżu grzejników. Mam już też przygotowaną płytkę "do pieca" ze sterowaniem ogrzewania ON/OFF, czym teraz steruje termostat. Wystarczyłoby, gdyby przejęła funkcję sterowania ogrzewaniem w oparciu o skrypty Fracza, czyli wyłączenie ogrzewania dopiero po osiągnięciu zadanej temperatury przez wszystkie pomieszczenia. Albo może coś samemu wyskrobię, to się zobaczy. Nie musiałbym zmieniać głowic, ale będzie mi brakowało możliwości dynamicznej zmiany ustawienia grzania przez grzejnik w pomieszczeniu w zależności od pory dnia czy dnia tygodnia. Dlatego chciałbym mieć też głowice, które można by zdalnie obsłużyć/zaprogramować.

Co lepsze? TUYA ZigBee HY368 czy Meross MTS100H? A może jeszcze coś innego w podobnym przedziale cenowym?
RPi4: Supla Cloud + Supla Scripts + Proxy + Let's Encrypt
1x MEW-01, 3x LIW-01, 3x SBW-02, 5x PNW-01, 2x ROW-01, 2x ROW-02, 2x ROW-04m, 2x ROW-07, 1x DIW-01
2x Sonoff BRIDGE RF 433
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 833
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

pt lut 12, 2021 3:54 pm

Uniknął bym sterowania przez neta (serwer zewnętrzny). Ja u siebie mam zrobione to w oparciu o moduł YUNSHAN i kilka modułów SONOFF sterujących zaworami termostatycznymi SALUS. Odczyt aktualnej temperatury w pokojach odbywa się z sieci czujników DS18b20. Komunikacja z zaworami odbywa się przez protokół UDP co około 10 sekund w ramach sieci lokalnej. Jeśli moduł zaworu SONOFF przez dłuższy czas nie dostatnie pakietu UDP to stwierdza że nie ma łączności z YUNSHAN, czyli nie wiadomo w jakim stanie jest akualnie piec (może np. grzać), to układ SONOFF ma otworzyć swój zawór na maksa i trzymać go tak do czasu powrotu komunikacji. Dodatkowo radzę trzymać co najmniej jeden kaloryfer otwarty zawsze na maksa, jakby zawiodło już wszystko a piec by cały czas grzał. Zarządzanie przez przeglądarkę, zabezpieczenie hasłem i kodem PIN. Działa to tak nieprzerwanie od października u mnie. Obecnie chcę wprowadzić algorytm PID lub coś pochodnego, dla lepszego trzymania stabilnej temperatury.
SBW-02, MEW-01, 8x SRW-01, 2x ROW-02, SUPLA TOUCH DL, 15xDS18b20, Sonoff S20 CWU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”