Nieprawidłowy/odwrotny stan przekaźnika ESP-01

matt-supla
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 02, 2021 7:24 pm

Panowie,

Prośba o pomoc - moduł ESP-01 i przekaźnik, poglądowe zdjęcie poniżej.
Obrazek

Wgrałem soft (jak poniżej), skonfigurowałem sieć i ustawienia serwera Supla. Wszystko gra, widzę przekaźnik w wersji webowej i w aplikacji na Androidzie, mogę nim sterować. Problem jest taki, że rzeczywisty stan przekaźnika jest odwrotny do tego co pokazuje aplikacja/wersja webowa, czyli kiedy klikam na Włącz - przekaźnik się wyłącza, a kiedy na Wyłącz - przekaźnik się włącza.

Obrazek

Wcześniej wgrałem blank_1MB.bin.
Próbowałem też modyfikować konfigurację przed wgraniem softu, ale to nie pomogło. Macie pomysł jak mogę rozwiązać ten problem?
matt-supla
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 02, 2021 7:24 pm

Ze względu na fakt, że nie udało mi się znaleźć jednoznacznego rozwiązania w Internecie (takiego, które zadziałało u mnie) postanowiłem pokazać Wam jak udało mi się rozwiązać powyższy problem bez modyfikowania płytki.

1) Najpierw standardowo flash blank_1MB.bin
2) Następnie wgrałem nowy soft (źródło: https://github.com/Espablo/SUPLA_Firmware)
Obrazek

3) Przechodzimy do konfiguracji, czyli 192.168.4.1 i wpisujemy SSID i hasło sieci oraz wskazujemy serwer Supla i adres e-mail.
Następnie konfigurujemy tak, jak pokazałem poniżej tzn. Relay 1 ---> GPIO_0(D3) oraz Button 1 GPIO_2(D4), pozostałe elementy wyłączyłem.
Obrazek

4) Na kolejnym ekranie, MODULE ustawiamy na Socket and other, a Relay 1 level na Low Level. Zapisujemy konfigurację.
Obrazek

5) W panelu pojawi się Wam więcej pozycji, jak poniżej, wybieracie właściwą, a resztę można wyłączyć jeżeli używacie tylko takiego zestawu jak ja. Teraz kiedy w aplikacji lub wersji webowej wybierzecie ON - przekaźnik się włączy, jeżeli OFF - wyłączy, czyli prawidłowo.
Obrazek
local
Posty: 491
Rejestracja: pn sty 27, 2020 11:33 am

GUI Generic spokojnie powinno zadziałać.
Wygeneruj sobie tutaj plik bin i wgraj do esp.
4xShelly 1, Shelly 1L, 2xShelly 2.5, Sonoff T3, 2xSonoff Basic R2, 4xNeo 16A
Patryk
Posty: 2692
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Soft inCan jest już trochę "starym" softem.
Nie twierdzę, że jest zły.
Ale już dawno, nie jest, ani nie będzie rozwijany.
Zapoznaj się z:
viewforum.php?f=88
Soft GUI-Generic jest obecnie chyba najlepszym softem.
Na obecnej v1.9.2 można już zrobić praktycznie "cuda".
A za pomocą:
viewtopic.php?f=88&t=8142
możesz sobie wygenerować (stworzyć), co Tobie pasuję.
A jak pojawi się jakaś nowsza wersja, "moduł" możesz zaktualizować po wifi (bez programatora):
viewtopic.php?f=88&t=8167
matt-supla
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 02, 2021 7:24 pm

Panowie, świetna sprawa, bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi.

@Patryk, dziękuję za linki, już jestem fanem GUI Generic :) Koledzy robią świetną robotę!
Co prawda, przekaźnik jeszcze nie działa tak jak powinien, ale domyślam się, że to kwestia mojej błędnej konfiguracji więc będę nadal próbować.

Niemniej, mam dwa pytania, być może trywialne:
1) Dlaczego w przypadku GUI Generic wystarczy, że wgram tylko jeden plik .bin od adresu 0x00000, a przy inCan Easy musiałem wgrywać dwa: inCan_Easy_1024_eagle.flash.bin pod 0x00000 i inCan_Easy_1024_eagle.irom0text.bin pod 0x40000?

2) Do czego służy ten plik GUI-Generic_OTA.bin skoro funkcję aktualizacji przez www mogę dołożyć do każdego softu?
Obrazek
Patryk
Posty: 2692
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

1. GUI-Generic jest softem "stworzonym" za pomocą ArduinoIDE.
I dlatego jest jeden plik.

Soft inCan jest "stworzony" z oficjalnych źródeł SUPLI, czyli w LINUX-ie.
Dlatego są dwa pliki.
A nawet trzeba wgrywać trzy pliki ( trzeci inicjujący pamięć ).

2. Przeczytaj jeszcze raz ( dokładniej ):
viewtopic.php?f=88&t=8167
Ps
Za mało jest pamięci w modułach 1MB, żeby zrobić aktualizację "jednorazowo".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”