Otwieranie bramy wjazdowej i włącznie oświetlenia

darek34
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 7:36 pm

Mam problem, chciałbym żeby przy otwieraniu bramy wjazdowej zapalało się oświetlenie na podjeździe do domu. Brama sterowana jest przez Yunshan, a oświetlenie na podjeździe przez sonoff basic. Sterowniki mają wgrane oprogramowanie inCan-Easy 2.7.2. Oddzielnie sterowniki działają bez problemu, ale nie wiem jak to skonfigurować żeby pracowało razem.
local
Posty: 489
Rejestracja: pn sty 27, 2020 11:33 am

Scen w supla scripts probowałeś?
4xShelly 1, Shelly 1L, 2xShelly 2.5, Sonoff T3, 2xSonoff Basic R2, 4xNeo 16A
darek34
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 7:36 pm

Nie wiem jak te sceny uruchomić
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Witam, ja zrobiłbym to wg poniższej instrukcji:
1. Wejdź na https://supla.fracz.com/login i zaloguj się kontem Supla.
2. Przejdź do zakładki "Sceny" -> "dodaj scenę"
3. W polu "wyzwalacz sceny w oparciu o czas" wpisz

Kod: Zaznacz cały

* * * * *
4. Wpisz w polu "wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów"
5. Z przedstawionej listy (pokaże się po wpisaniu "{") wybierz kanał bramy. Chodzi o to, by w warunku była wpisana treść o znaczeniu "jeśli brama otwarta, to", czyli

Kod: Zaznacz cały

{{not state(ID kanału bramy).hi}}
6. W sekcji akcje wybierz kanał (włącznik oświetlenia) i zaznacz akcję, jaką chcesz na nim wykonać.
7. Dodaj drugą odwrotną scenę dla wyłączenia oświetlenia po zamknięciu bramy.
Po dodaniu sceny upewnij się, że wszystko działa poprawnie.
Ostatnio zmieniony czw kwie 15, 2021 8:58 am przez jaku2k, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
darek34
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 7:36 pm

Jakub akurat w tej bramie jeszcze nie zainstalowałem czujnika. A czy jest mozliwość ustawienia żeby lampy swieciły się przez jakiś czas a nie tylko jesli brama się otwiera i zamyka?
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

darek34 pisze: czw kwie 15, 2021 7:34 am Jakub akurat w tej bramie jeszcze nie zainstalowałem czujnika. A czy jest mozliwość ustawienia żeby lampy swieciły się przez jakiś czas a nie tylko jesli brama się otwiera i zamyka?
Edytowałem poprzedni post, sprawdź teraz. Nie wiem jak będzie to działało bez czujników. Jej poprawne działanie w Twoim przypadku jest chyba niemożliwe - Supla musi znać stan bramy. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Jeśli chodzi o włączanie oświetlenia na pewien czas, to nie mam pomysłu jak to rozwiązać - mam nadzieję, że głos zabiorą mądrzejsi :D
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Obawiam się, że wprowadziłem Cię w błąd. Wydaje mi się, że do "aktywnego" monitorowania stanu kanałów niezbędne się zdarzenia, których obecnie nie ma w Supli. Przepraszam, nie wiedziałem.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
darek34
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 7:36 pm

Z czujnikami nie ma problemu i tak miałem zamiar założyć, tylko czy wystarczy jeden czy potrzebne są dwa.
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Potrzebne są dwa. Jeśli dobrze pamiętam, to jeden całkowitego otwarcia, a drugi - pośredniego.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Wystarczy jeden (oczywiście nie ma wtedy tego pośredniego ale tak to wszystko działa np. zamykanie otwieranie przez Google Home).

W skryptach widzę opcję reakcji na zmianę stanu - ale w tym przypadku nie ma jak odczytać stanu bramy.

Ale można inaczej (ja tak mam): tworzysz skrypt który otwiera/zamyka bramę (nie znasz jej stanu więc, znając stan można dać warunek i np. otwarta brama się 2gi raz nie otworzy - bo wtedy się zamknie :D ) a więc w Twoim przypadku po prostu by się zamknęła/otworzyła w zależności w jakim stanie jest.

Więc dodajesz akcje otwarcia/zamknięcia bramy i włączenia światła.
Ewentualnie możesz dodać akcje po opóźnieniu wyłączenia światła po danym czasie np. 10 minut (zamknięcie bramy ewentualnie też).

Można też uzależnić włączenie światła od pory dnia (tak aby ten sam skrypt w dzień otworzył jedynie bramę, bez światła) :)

I do takiego skryptu generujesz sobie adres i np. w telefonie robisz sobie jakiś przycisk, który wyzwala tą scenę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”