Punkt rosy prośba o pomoc

michal188
Posty: 139
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

Witam, czy ktoś się spotkał z tematem obliczania punktu rosy? Jest na to wzór czy dało by radę dodać taka opcje w supli do automatycznego obliczania punktu rosy do jakiegoś czujnika np BME, w moim przypadku (posiadam sady jabłoniowe i czeresniowe) ten parametr jest ważny w okresie przymrozków dzięki niemu można wcześniej przewidzieć czy taki będzie i spróbować jakoś ochronić zbiory będę wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Punkt rosy wylicza się na podstawie temperatury i wilgotności. W twoim wypadku bardzie przyda się prognoza pogody niż aktualny pomiar z BME.
Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8289
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja spotkałem się z tym tematem w innym wątku na forum. O tutaj viewtopic.php?f=88&t=8501 ;)

A tak na serio, to da się takie coś obliczyć i najprościej będzie to dołożyć do softu na urządzeniu, na którym masz BME.
Najszybciej będzie jeśli samemu potrafisz programować i to zaimplementujesz, bo nie kojarzę, aby ktoś inny ten temat na forum poruszał.
Jeśli nie umiesz programować, to pozostaje czekać aż ktoś z forum pomoże.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
michal188
Posty: 139
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

Czyli na razie w moim przypadku, będę musiał czekać 😅 a tak po za tym jak u was temperatura u mnie wczoraj najniższa -2.80
Dziś też się słabo zapowiada
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8289
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Przypominaj się co jakiś czas, to jest większa szansa, że ktoś to napisze ;)

Mógłbyś jeszcze wyjaśnić do czego jest Tobie ta temperatura punktu rosy potrzebna? Napisałeś, że do przewidywania przymrozków, ale jakoś nigdy nie słyszałem, aby na podstawie temperatury punktu rosy dało się przewidywać temperaturę, czy przymrozki.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
michal188
Posty: 139
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

Screenshot_2021-04-27-07-35-56-555_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2021-04-27-07-35-56-555_com.android.chrome.jpg (873.95 KiB) Przejrzano 914 razy
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1115
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosy

Mógłbyś sobie w Supla Vitual Device napisać skrypt który by wyliczał punkt rosy i zapisywał by to do pliku txt następnie dać odczyt z tego pliku na kanale temperatury ;)

Kod: Zaznacz cały

WZÓR: pow($wilgotnosc/100,1.0/8.0)*(112+(0.9*$temperatura))+0.1*$temperatura-112;
Oczywiście zmienne $wilgotnosc i $temperatura musiał byś pobierać np. przez linki bezpośrednie ;)

Myślę że jak będę miał czas to sam takie coś zrobię żeby coś więcej niż termometr xiaomi śmigał na SVD :D
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”