Sterowanie ryglem furtki - jak podłączyć elektrycznie?

Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Jak to zrobić w samej SUPLi to wiem :) Ale mam pytanie do elektryków o to w jaki sposób podłączyć zasilacz?
Idea jest taka ze mamy przy furtce 230V i rygiel 12V. Będzie tam pracował moduł bramowy który zwiera styk bezpotencjałowy na 3-4 sek. żeby osoba zdążyła otworzyć furtkę.
i teraz pytanie czy modułem sterować zasilanie 230V do zasilacza czy też modułem sterować 12V z zasilacza do rygla.
W tym pierwszym rozwiązaniu zasilacz dostaje zasilanie tylko na czas otwierania w drugim zasilacz ma cały czas na wejściu napięcie 230V a sterujemy tylko wyjściem 12V.
Jak powinno byc to prawidłowo wg sztuki/przepisów? A może wszystko jedno jak?
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Nie wiem czy są na to jakieś przepisy, ale w instrukcji mojego domofonu jest rozrysowany zasilacz podłączony na stałe i domofon załącza przekaźnik, który podaje niskie napięcie.
Jeśli nie masz domofonu, ani jakiejś klawiatury kodowej do otwierania, to i tak montujesz tam jakiś układ na ESP8266, który też wymaga zasilacza. Więc najprościej jest cały ten osprzęt zasilić z zasilacza, który jest stale włączony.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

dzięki. Też o tym myślałem patrząc na mój domofon.
Zastanawiałem się tylko co lepsze dla zasilacza - podawanie mu co jakiś czas 230V czy stałe zasilenie i czasowe uruchamianie poboru po stronie niskiego napięcia.
Zrobię tak jak radzisz. Niech ma sobie to 230V na stałe.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”