Sterownik pod ledy w szafkach kuchennych

karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

lesny8 pisze: śr maja 19, 2021 6:01 am Zapomniałem dopowiedzieć.
Koszt masz w tamtym wątku rozpisany.
Tak, mam u siebie przycisk do ściemniania, ale nie taki jak Twój. U mnie jest to zwykły mikrostyk, który zmontowałem w korytku z paskiem LED. Sterujesz zwierając do GND. Na płytce są wejścia dla przycisków.
Mam już złożone 2 sterowniki z płytki od LukaszH, teraz mam zagwozdkę. Do tego mojego przycisku idzie zasilanie 12V + i -, on ma tak jakby swoją własną pamięć i dalej puszcza odpowiedni prąd jaki sobie wybierzemy po przytrzymaniu na kolejne 2 przewody, razem jest ich 4. Jak go podłączyć do tej płytki? Te przyciski wskazane w instrukcji podłączenia, jak i Twój to są proste mikrostyki.
IMG_20210601_212213.jpg
IMG_20210601_212213.jpg (3.17 MiB) Przejrzano 1031 razy
wylacznik-sciemniacz-dotykowy-do-led-48W.jpg
wylacznik-sciemniacz-dotykowy-do-led-48W.jpg (15.13 KiB) Przejrzano 1026 razy
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2802
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Ciężko mi powiedzieć. Musisz go pomierzyć na wszystkie sposoby. Odepjij go od napięcia i zobacz multimetrem czy pomiędzy którymiś kablami jest przejście w pozycji spoczynkowej i po wciśnięciu.
A może da się go rozebrać i zobaczyć co tam kryje się w środku?
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2802
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Wszedłem pod link i to chyba jest jakiś pojemnościowy, bo go nie wciskasz tylko dotykasz :? :roll:
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Dokładnie. Nie muszę nawet machać przed tym przyciskiem, wystarczy nawet za nim przez płytę meblową. Chyba będę musiał znaleźć jakiś prostszy przycisk na mikrostyk. Nie chcę zostawić dziur w szafkach
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

karnasw pisze: wt cze 01, 2021 8:27 pm Dokładnie. Nie muszę nawet machać przed tym przyciskiem, wystarczy nawet za nim przez płytę meblową. Chyba będę musiał znaleźć jakiś prostszy przycisk na mikrostyk. Nie chcę zostawić dziur w szafkach
Nie orientuję się, jak należy podłączyć przycisk do płytki, jednak z tego co napisał @lesny8, wynika, że przycisk ma zwierać do masy.

Nie wiem jak w przypadku tego przycisku, ale mi udało się wpasować przycisk dotykowy (TTP223) do pewnego projektu, używając optoizolatora. Spróbuj, może i z Twoim się uda.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2802
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Ooo... To jest to. Ootoizolator rozwiąże ten problem :)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Poczytałem sobie o transoptorze. Czyli jak dobrze rozumiem, przycisk i sterownik podłączam pod zasilacz 12V, do sterownika podłączam LED, a na wyjściu przycisku podłączam transoptor i z transoptora do wejść w sterowniku na przycisk (masa i GPIO).

A TTP223 działa podobnie, że ściemnia i rozjaśnia LED do jakiejś granicy włącza i wyłącza, krótkim dotykiem?.

Ciekawi mnie czy przycisk osiągając maks nie będzie mi zrywał sygnału kiedy np. sterownik dopiero będzie w połowie ściemniania.
Chyba, że przycisk nie otrzyma stanu prądu i będzie cały czas próbował rozjaśnić/ściemnić.
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

karnasw pisze: śr cze 02, 2021 8:58 am
A TTP223 działa podobnie, że ściemnia i rozjaśnia LED do jakiejś granicy włącza i wyłącza, krótkim dotykiem?.

Ciekawi mnie czy przycisk osiągając maks nie będzie mi zrywał sygnału kiedy np. sterownik dopiero będzie w połowie ściemniania.
Chyba, że przycisk nie otrzyma stanu prądu i będzie cały czas próbował rozjaśnić/ściemnić.
TTP223 z optoizolatorem w podlinkowanym wyżej projekcie działa tak, że po prostu włącza lub wyłącza lampkę - nie ma tam możliwości lokalnego sterowania parametrami światła.

TTP223 działa bardzo prosto. Po wykryciu dotknięcia podaje stan niski lub wysoki [do ustawienia zworką na jego PCB] (czyli - upraszczając - różne napięcia). My potrzebujemy, by tylko zwierał do masy, więc stosujemy optoizolator, zatem wciśnięcie TTP223 (z poprawnie podłączonym optoizolatorem) da taki wynik, jak zwykły, wciśnięty mikrostyk. Czas reakcji TTP223 to 60ms.

Nie mogę znaleźć informacji nt. działania Twojego przycisku. Jeśli masz, to wyślij zdjęcie instrukcji lub - tak jak napisał @lesny8 - dokonaj pomiarów i podziel się wynikami. Wątpię, żeby ktokolwiek był w stanie Ci pomóc dysponując przedstawionymi przez Ciebie danymi.

Na temat podłączenia do płytki się nie wypowiem, bo dysponuję zbyt małą wiedzą :)
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Jeśli chodzi o podłączenie do płytki to nie ma problemu, to jest proste. Mnie tutaj bardziej ciekawi jak ten mikrokontroler będzie się zachowywał, czy nie odcina zasilania po osiągnięciu maksymalnej mocy, ale to już sobie sprawdzę miernikiem.
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Sprawdziłem ten przełącznik ze ściemniaczem. Samo przytrzymanie nie powoduje włączenia LED/napięcia. Machnięcie przed przyciskiem powoduje, że dostaję stałe 12V. Już po włączeniu i przytrzymaniu również brak zmian. Tak naprawdę machnięcie tylko powoduje zmiany napięcia 0-12-0V.
To jest dokładnie to urządzenie (brak sensownego opisu):
https://furnika.com.pl/en/product/touch ... th-dimmer/

Wychodzi na to, że po zastosowaniu transoptora będę musiał po prostu 2 razy machnąć żeby rozpocząć i zatrzymać rozjaśnianie/ściemnianie. Dobrze mówię?

Sam ściemniacz od LukaszH działa idealnie. Dzięki za podpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”