Licznik energii a archiwum danych jak ich nie stracić

pirat
Posty: 113
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Mam takie pytanie planuję zamontować podlicznik i podłączyć go do esp z softem GUI zastanawia mnie kwestia zapisanych danych na serwerach supli z dni miesięcy czy lat.
Czy da się te dane odzyskać w przypadku padnięcia esp wiem że wartość początkową da się ustawić na nowym esp ale co z danymi archiwalnymi.
Ostatnio zmieniony ndz maja 30, 2021 1:36 pm przez pirat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2814
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Historia pomiarów trzymana jest na serwerze, zapisana z interwałem 10minutowym.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
pirat
Posty: 113
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Tak się domyślałem że na serwerze ale czy da się ja jakoś przypisać do nowego esp jest to jakoś wykonalne
Pewno to pytanie jest bardziej do kolegi pzygmunt :lol:
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8268
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pirat pisze: pt maja 28, 2021 7:22 am Tak się domyślałem że na serwerze ale czy da się ja jakoś przypisać do nowego esp jest to jakoś wykonalne
Pewno to pytanie jest bardziej do kolegi pzygmunt :lol:
W GUI Generic możesz sobie zrzucić konfigurację urządzenia do pliku - łącznie z GUID oraz AUTHKEY.
Wtedy gdy podmienisz urządzenie i wgrasz tą konfigurację, to urządzenie pojawi się na miejsce starego. Tylko ważne jest, abyś na urządzeniu ustawił początkowy stan licznika na taki, na którym poprzedni skończył liczyć. Inaczej pojawiaś się bzdury na wykresie. Tylko nie wiem, czy GUI Generic pozwala na ustawienie stanu początkowego
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pirat
Posty: 113
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

klew pisze: pt maja 28, 2021 7:51 am
pirat pisze: pt maja 28, 2021 7:22 am Tak się domyślałem że na serwerze ale czy da się ja jakoś przypisać do nowego esp jest to jakoś wykonalne
Pewno to pytanie jest bardziej do kolegi pzygmunt :lol:
W GUI Generic możesz sobie zrzucić konfigurację urządzenia do pliku - łącznie z GUID oraz AUTHKEY.
Wtedy gdy podmienisz urządzenie i wgrasz tą konfigurację, to urządzenie pojawi się na miejsce starego. Tylko ważne jest, abyś na urządzeniu ustawił początkowy stan licznika na taki, na którym poprzedni skończył liczyć. Inaczej pojawiaś się bzdury na wykresie. Tylko nie wiem, czy GUI Generic pozwala na ustawienie stanu początkowego
Ciekawa propozycja może coś szerzej napisać co i jak :oops:
Nie bardzo rozumie co dokładnie masz na myśli super by było jak by danej lokalizacji (modułu) nie trzeba było usuwać z clouda tylko działała z nowym esp (modułem)
GUI pozwala na ustawienie stanu początkowego myślę że wcześniej czy później komuś padnie esp i będzie miał taki problem może wybiegam w przyszłość za bardzo ale mnie to ciekawi 8-)

W jaki sposób serwer rozpoznaje nowy esp przez MAC może wystarczy w jakiś sposób podmienić adres MAC ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8268
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pirat pisze: pt maja 28, 2021 7:55 pm Ciekawa propozycja może coś szerzej napisać co i jak :oops:
Nie bardzo rozumie co dokładnie masz na myśli super by było jak by danej lokalizacji (modułu) nie trzeba było usuwać z clouda tylko działała z nowym esp (modułem)
GUI pozwala na ustawienie stanu początkowego myślę że wcześniej czy później komuś padnie esp i będzie miał taki problem może wybiegam w przyszłość za bardzo ale mnie to ciekawi 8-)

W jaki sposób serwer rozpoznaje nowy esp przez MAC może wystarczy w jakiś sposób podmienić adres MAC ?
Urządzenia w Supli są identyfikowane po GUID oraz AUTHKEY. Oba to w miarę losowe ciągi (chyba) kilkunastu bajtów. Do tego dochodzi dopasowanie na podstawie adresu email oraz serwera.
GUID i AUTHKEY w modułach komercyjnych jest ustawione na stałe. Natomaist w modułach DIY wgrywasz i ustawiasz to z softem. GUI generic sam generuje GUID i AUTHKEY gdy uruchamiasz pierwszy raz ten soft na module. Natomiast GUI pozwala na skopiowanie konfiguacji modułu do pliku na komputerze i potem możesz ten plik wgrać do innego urządzenia. Z tego co wiem, to domyślnie chyba kopiuje się również GUID i AUTHKEY.
Po takim zabiegu możesz sobie podmienić urządzenie na nowe (o ile miałeś zapisaną konfigurację). Serwery Supli potraktują je jakby nic się nie zmieniło.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pirat
Posty: 113
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Dzięki za rozwinięcie zagadnienia mógł byś rozwinąć temat jak mogę to zgrać z modułu i później wgrać do nowego. Czym to się je
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8268
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pirat pisze: pt maja 28, 2021 8:34 pm Dzięki za rozwinięcie zagadnienia mógł byś rozwinąć temat jak mogę to zgrać z modułu i później wgrać do nowego. Czym to się je
Jeśli masz wgrany GUI generic, to wchodzisz w tryb konfiguracyjny i na stronie 192.168.4.1 szukasz opcji pobrania konfiguracji.
Analogicznie robisz z nowym urządzeniem - wgrywasz tam GUI generic, następnie na 192.168.4.1 szukasz opcji wgrania konfiguracji i ładujesz tam plik pobrany wcześniej z poprzedniego urządzenia.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pirat
Posty: 113
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Dzięki za rozjaśnienie sprawy
Czyli zgrywam plik z modułu potem wgrywam do drugiego modułu ustawiam wartość początkową i dane archiwalne są?
Czy dane z modułu mogą być zgrane w dowolnym momencie np. zaraz po zainstalowaniu a archiwum będzie bieżące z serwera supli bo z padniętego esp ciężko coś zgrać :lol: dobrze to rozumie?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8268
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pirat pisze: pt maja 28, 2021 9:00 pm Dzięki za rozjaśnienie sprawy
Czyli zgrywam plik z modułu potem wgrywam do drugiego modułu ustawiam wartość początkową i dane archiwalne są?
Czy dane z modułu mogą być zgrane w dowolnym momencie np. zaraz po zainstalowaniu a archiwum będzie bieżące z serwera supli bo z padniętego esp ciężko coś zgrać :lol: dobrze to rozumie?
Możesz to zgrać w dowolnym momencie.
Przy licznikach urządzenie pamięta tylko ostatni stan licznika. Gdyby urządzenie Ci padło, to ten stan odczytasz sobie z clouda i możesz wprowadzić na nowym urządzeniu.

Polecam też przetestować tą procedurę, bo sam tego nigdy nie robiłem, ale powinno to tak działać. Natomiast lepiej się upewnić, teraz, gdy jeszcze wszystko działa, niż później.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”