TRANSFORMATOR ZAMEL 230/24V AC 15VA TYP: TRM-24

wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

W przypadku modułów z opcją styków beznapięciowych (np. Sonoff 4CH PRO, lub ZAMEL ROW-04M, w przypadku potrzeby, można sobie te obwody zasilić napięciem 12 czy 24V AC). Na własne potrzeby chciałbym wykorzystać transformator jak w temacie. Potrzebuję informacji gdzie na wyjściu będzie COM. Mogę oczywiście zakupić niskonapięciowy próbnik, ale do jednorazowej akcji nie widzę sensu kolejnego kosztu.
Wielonapięciowe transformatory ZAMEL są ładnie opisane tj. gdzie L a gdzie N na wejściu i wyjściu, gdzie com a gdzie 8 czy 12V. Niestety TRM-24 jest jednonapięciowy, i w tej kwestii, pewnie ze względu na AC, producent zrezygnował z oznaczenia L/N. Wiem, że dla AC nie jest to, aż tak istotne, ale jednak chciałbym wiedzieć jak podłączyć L/N, aby na 24V też określić w którym miejscu mam L.

https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-a ... ory/trm-24
Zamel.jpg
Zamel.jpg (39.79 KiB) Przejrzano 826 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

W trasformatorach AC nie ma to znaczenia. Tutaj nie ma L i N.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

klew pisze: śr cze 02, 2021 11:58 am W trasformatorach AC nie ma to znaczenia. Tutaj nie ma L i N.
Dzięki. Choć zastanawiam się co mi pali bezpiecznik przy równoległym spinaniu centrali i Sonoffa 4ch PRO w wersji 3.
Z rysunków wynika, że jakiś neutral jednak jest
viewtopic.php?p=97927#p97927
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Nie podłączysz równolegle sterownika podlewania i Sonoffa. Dobrze, że przepala się tylko bezpiecznik, bo równie dobrze mógłby z dymem pójść sterownik podlewania.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

Dzięki za info. Wracając do rozrysowanych połączeń, jakby nie patrzyć sugeruje się istnienie N ;).
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

wary pisze: śr cze 02, 2021 4:01 pm Dzięki za info. Wracając do rozrysowanych połączeń, jakby nie patrzyć sugeruje się istnienie N ;).
N to przewód neutralny. Na uzwojeniu wtórnym transformatora jednofazowego nie występuje N. Otrzymujesz potencjał pomiędzy dwoma końcami uzwojenia. Możesz sobie zmierzyć napięcie na obu wyjściach względem uziemienia i zobaczysz, że na obu jest takie samo napięcie.

Wyjście COM to nie N. COM pochodzi z angielskiego "common", czyli wspólny. Transformator z kilkoma wyjściami z różnym napięciem ma jedno wyjście oznaczone jako "COM", ponieważ deklarowane wartości napięć są względem tego wspólnego punktu. Teoretycznie możesz też podłączyć coś między dwoma innymi wyjściami, ale wtedy napięcie będzie miało inną wartość niż ta podana na obudowie.
Także COM, to nie N. Jak zmierzysz multimetrem napięcie między COM a uziemieniem, to też zobaczysz jakąś niezerową wartość napięcia.

Poza tym nie podłączaj sterownika nawadniania równolegle z innym urządzeniem.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”