Aparat/przekaźnik do imitacji przycisków monostabilnych (chwilowych/dzwonkowych) na wyjściu

kjedrz
Posty: 1
Rejestracja: pn cze 07, 2021 9:48 am

Taki "use case": mam dom gdzie jest już trochę automatyki, są miejsca gdzie już wszystkie sygnały sterujące są dociągnięte, większością urządzeń steruje się poprzez przyciski chwilowe (dzwonkowe) - np brama wjazdowa, garażowa, oświetlenie (na bistabilnych lub schodowych) - razem z nimi równolegle chciałbym wpiąć SUPLĘ, czyli ... potrzebuję moduł, który ma wyjście monostabilne NO, czyli na WYJŚCIU może imitować przycisk chwilowy (dzwonkowy).

Przeglądałem trochę forum i zastanawiałem się nad ROW-04M, bo ma 4 wyjścia, więc pytanie czy te wyjścia są tylko bistabilne, czy mogą być monostabilne z czasem podtrzymania 0,5-1s ? ... ew. co zastosować zamiast, żeby to miało "ręce i nogi" (jakoś sensownie działało, dało się sparametryzować i opisać oraz wyglądało dobrze w apce ... tzn. żeby się w tym sterowaniu nie pogubić za bardzo i żeby to było w miarę intuicyjne). Czy sterownik rolet SWR-02M się sprawdzi, czy może lepiej bramowy SBW ? (... i jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o to żeby było jak najtaniej i jak najmniej aparatów/modułów w to angażować :mrgreen: )

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i sugestie !
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja też mam w domu całe światło na bistabilnych przekaźnikach z przyciskami chwilowymi.
Rolety miałem na sterownikach Zamela montowanych na szynie i kilka F&F (jeden z 6 sztuk padł po 1,5 roku).

2-3 lata temu plan był taki, aby na wszystko zrobić nakładkę do automatyki. Aby światło działało to warto mieć informację o stanie oświetlenia - a to przy bistabilnych przekaźnikach osiągniesz tylko na dwutorowych przekaźnikach, albo stosując detekcję napięcia 230V. Także samo udawanie przycisku to za mało.

Przy roletach chciałem zrobić podobnie, ale rolety bez informacji o stanie to dość słabe rozwiązanie.

Aktualnie wymieniłem już wszystkie sterowniki do rolet na SRW-02m.

Zastanawiam się, czy mojego oświetlenia nie spotka taki sam los i zamontuję 15x ROW-04m. Przy okazji zajmą 2x mniej miejsca w rozdzielni.
Ale na razie nadal rozważam nakładkę. Tylko takie nakładki najlepiej robić samemu - tzn. Arduino Mega, albo ESP8266 z ekspanderem. Biblioteka SuplaDevice wspiera sterowanie bistabilnymi przekaźnikami (daje chwilowy impuls) i ma możliwość odczytu stanu z GPIO, więc wiesz czy świeci, czy nie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”