Osuplowanie domu, czyli jaki sterownik do przekaźników wybrać

jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Super, dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Ostatecznie postanowiłem wykorzystać kilka Arduino MEGA, tak jak radził @klew.
Czy mogę użyć jednego modułu LAN W5100 do dwóch Arduino MEGA podpinając go równolegle?
Czy któreś przekaźniki są lepsze do pracy z Arduino (sterowane stanem wysokim/niskim)?
Czy da się jakoś skomunikować dwa urządzenia ze sobą (np. po UART)? Chodzi mi o to, że wszystkim mają sterować dwa Arduino MEGA. Chciałbym dodać przyciski, które wyłączałyby np. wszystkie światła na piętrze. Sterując dwoma modelami osobno, nie uda mi się tego osiągnąć.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Raczej jeden Ethernet shield na jedno Arduino.
Dwa Arduino mogą się komunikować ze sobą na wiele sposobów (uart też się da), ale pracy przy tym też nieco będzie, aby to jeszcze dobrze z Suplą działało.
Jeśli nie planujesz za dużo takich zależności między układami, to można jednym Arduino wysyłać sygnał/impuls po jakimś pinie, który jest spięty z drugim arduino, które będzie to traktowało jak fizczny przycisk.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

klew pisze: wt lip 13, 2021 8:53 pm Raczej jeden Ethernet shield na jedno Arduino.
Dwa Arduino mogą się komunikować ze sobą na wiele sposobów (uart też się da), ale pracy przy tym też nieco będzie, aby to jeszcze dobrze z Suplą działało.
Jeśli nie planujesz za dużo takich zależności między układami, to można jednym Arduino wysyłać sygnał/impuls po jakimś pinie, który jest spięty z drugim arduino, które będzie to traktowało jak fizczny przycisk.
Dziękuję za odpowiedź. Zrobię tak jak sugerujesz.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

klew pisze: wt lip 13, 2021 8:53 pm Raczej jeden Ethernet shield na jedno Arduino.
Dwa Arduino mogą się komunikować ze sobą na wiele sposobów (uart też się da), ale pracy przy tym też nieco będzie, aby to jeszcze dobrze z Suplą działało.
Jeśli nie planujesz za dużo takich zależności między układami, to można jednym Arduino wysyłać sygnał/impuls po jakimś pinie, który jest spięty z drugim arduino, które będzie to traktowało jak fizczny przycisk.
A zadziała taka kombinacja, w której - zamiast majstrować w kodzie - rozdzielę kabel sygnałowy na dwa, podepnę po jednej końcówce do obydwu modeli i w obydwu przypiszę mu taką samą funkcję?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

jaku2k pisze: wt lip 13, 2021 8:57 pm A zadziała taka kombinacja, w której - zamiast majstrować w kodzie - rozdzielę kabel sygnałowy na dwa, podepnę po jednej końcówce do obydwu modeli i w obydwu przypiszę mu taką samą funkcję?
Powinno działać.Tylko unikaj w takich kombinacjach akcji "TOGGLE", aby nie zrobiło Ci się naprzemienne zapalanie i gaszenie ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dziękuję za informację. Znając mój poziom rozumienia w temacie programowania, właśnie oszczędziłeś mi pół godziny nerwów :D.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Witam,
przyszło Arduino MEGA i zacząłem sprawdzać jego możliwości. Ostatecznie planuję zamówić płytkę drukowaną, w którą wepnę dwa Arduino MEGA. Z PCB mają wychodzić wyprowadzenia dla kabli odbierających sygnały od przełączników, jak i dla sterujących przekaźnikami.
W związku z obecnością prądu pojemnościowego na kablach od przełączników, jak i potencjalnymi zakłóceniami planuję zastosować rezystory pullup. Czy w takim wypadku jest potrzeba włączania wewnętrznych rezystorów w Arduino INPUT_PULLUP?
Dodatkowo pojawia się kolejne pytanie dotyczące połączenia z przekaźnikami. Czy tam muszę stosować rezystory? Czytałem, że przy podłączaniu urządzeń do Arduino należy je stosować, aby uniknąć przepływu zbyt dużego prądu (tj. natężenia).
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Sprawdź najpierw na kilku przyciskach, czy one pociągną stabilnie z 5 V na długich przewodach w domu. Rezystor pullup Tobie nie odfiltruje zakłóceń, natomiast odpowiadając na pytanie - jeśli dajesz zewnętrzny rezystor pullup (lub pulldown), to na Arduino nie włączaj dodatkowego pullup'a.

Wiele razy czytałem, że jak ludzie próbują bezpośrednio podłączać 5 V z przycisków do arduino, to potem w domu zaczynają "straszyć duchy" :). Światła częciej lub rzadziej, losowo zapalają się i gasną.
Jeśli będziesz robił dodatkową płykę, to można tam od razu dorzucić jakieś układy do detekcji 230 V - wtedy przyciski możesz zostawić na 230 V i na pewno nie będziesz miał zakłóceń.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

klew pisze: pt lip 16, 2021 12:54 pm Sprawdź najpierw na kilku przyciskach, czy one pociągną stabilnie z 5 V na długich przewodach w domu. Rezystor pullup Tobie nie odfiltruje zakłóceń, natomiast odpowiadając na pytanie - jeśli dajesz zewnętrzny rezystor pullup (lub pulldown), to na Arduino nie włączaj dodatkowego pullup'a.

Wiele razy czytałem, że jak ludzie próbują bezpośrednio podłączać 5 V z przycisków do arduino, to potem w domu zaczynają "straszyć duchy" :). Światła częciej lub rzadziej, losowo zapalają się i gasną.
Jeśli będziesz robił dodatkową płykę, to można tam od razu dorzucić jakieś układy do detekcji 230 V - wtedy przyciski możesz zostawić na 230 V i na pewno nie będziesz miał zakłóceń.
Dziękuje za odpowiedź. Z tymi 5V to już chyba zostało zweryfikowane (tylko myślałem, że przyczyna migania świateł była inna). Na próbę podłączyliśmy Wemosa w salonie i - tak jak piszesz - raz na parę minut była dyskoteka. Czy mógłbyś podlinkować jakąś informację/produkt o tej detekcji 230V? Od kilkunastu minut szukam i nie mogę trafić na odpowiedź.

Jeszcze ponowię pytanie o podłączanie płytki przekaźników przez rezystory. Na Forbocie pisali, by wszystko do Arduino podpinać przez rezystory, aby zminimalizować ryzyko jego "spalenia". Nie wiem czy stosuje się to również do przekaźników, gdzie impuls osiąga pewnie kilka miliamperów.

[EDYCJA]
Chyba już wiem, o co chodzi (dziękuję elamaya :) ).
https://www.aliexpress.com/item/3280974 ... %2522%257D
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”