Osuplowanie domu, czyli jaki sterownik do przekaźników wybrać

jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dzień dobry,
jako że Supla już od roku wzbogaca funkcjonalności urządzeń w domu, postanowiliśmy "osuplować" oświetlenie.

Obecnie mamy przekaźniki bistabilne bis-411, które nie nadają się do zastosowań typu smart. Pomyślałem, by wszystko oprzeć o Arduino MEGA z nakładką Ethernet + kilka MCP23017. Zestaw miałby służyć do sterowania przekaźnikami SSR 5V.

Chciałem zadać pytanie doświadczonej części Forum. Czy opieranie wszystkiego na Arduino MEGA jest dobrym pomysłem? Nie chcę realizować tego na modułach Wi-Fi - zależy mi na stabilnie działającym rozwiązaniu.

Do tablicy rozdzielczej poprowadzony jest ośmiożyłowy przewód sygnałowy (kable w jego wnętrzu nie są skręcone). Czy nada się do połączenia Arduino z Internetem?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

jaku2k pisze: sob lip 10, 2021 9:40 pm Do tablicy rozdzielczej poprowadzony jest ośmiożyłowy przewód sygnałowy (kable w jego wnętrzu nie są skręcone). Czy nada się do połączenia Arduino z Internetem?
Tylko skrętka.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Arduino ma tę wadę, że praktycznie nie da się na nim zrobić szyfrowanego połączenia z serwerem. Może jest to mało istotne przy oświetleniu, ale warto o tym pamiętać.
Do połączenia musi być skrętka.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dziękuję za odpowiedzi. Zatem będzie trzeba pociągnąć skrętkę :D
Czy w przypadku prywatnego Clouda (serwer w tej samej sieci, co docelowo Arduino) brak szyfrowanego połączenia ma jakieś znaczenie?

Rozumiem, że rekomendujesz Arduino do tego zastosowania?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja lubię różne układy i nie miałem problemów ani z Arduino ani z ESP.

Przy prywatnym serwerze powinno być ok.

Pytanie jak chcesz do tego podłączyć przyciski? Bo 5V na dłuższych dystansach będzie problematyczne.

Kolejny temat to soft - musiałbyś sobie samemu program napisać. Nie ma GUI, nie ma wgrywania nowego softu zdalnie.

Ja bym wolał to zrobić na kilku Arduino niż dokładać ekspandery portów. Wtedy w przypadku awarii nie siada wszystko
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Na Arduino MEGA spoglądam z nadzieją, bo umożliwia proste podpięcie kabla Ethernet, co jest dla mnie kluczowe (tablica rozdzielcza znajduje się w garażu - jest tam słaby zasięg Wi-Fi; poza tym mam nienajlepszy router Wi-Fi).

Co do przycisków, to myślałem, że wystarczy zrobić pulldown dla każdego z osobna.

Dziękuję za sugestię. Kilka Arduino cenowo znacznie przewyższa zastosowanie ekspanderów, dlatego pewnie zdecyduję się na ekspandery (zarówno Arduino jak i ekspandery planuję przymocować do PCB za pomocą gniazd DIP - chodzi o coś takiego: https://ae01.alicdn.com/kf/Hcf5f093393a ... .jpg_.webp).

Z tym, że będzie trzeba coś samemu napisać liczę się od początku - zanim zacznę, wolę zapytać o sprzęt. Dziękuję za informację.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Mam jeszcze jedno pytanie. Czytałem, że Arduino MEGA ma - jak to określono - ograniczenie prądowe. Pisano, że może to uniemożliwiać włączenie wszystkich świateł na raz. To prawda?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

jaku2k pisze: ndz lip 11, 2021 11:27 am Mam jeszcze jedno pytanie. Czytałem, że Arduino MEGA ma - jak to określono - ograniczenie prądowe. Pisano, że może to uniemożliwiać włączenie wszystkich świateł na raz. To prawda?
Jeżeli myślisz o tym żeby wysterować przekaźnik bezpośrednio z GPIO mikrokontrolera to wydajność prądową jest za mała nawet przy jednym przekaźniku. Należy zastosować tranzystory, które załączą przekaźniki.
48_1243692521.png
48_1243692521.png (3.41 KiB) Przejrzano 1074 razy
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Yepestis pisze: ndz lip 11, 2021 11:36 am
jaku2k pisze: ndz lip 11, 2021 11:27 am Mam jeszcze jedno pytanie. Czytałem, że Arduino MEGA ma - jak to określono - ograniczenie prądowe. Pisano, że może to uniemożliwiać włączenie wszystkich świateł na raz. To prawda?
Jeżeli myślisz o tym żeby wysterować przekaźnik bezpośrednio z GPIO mikrokontrolera to wydajność prądową jest za mała nawet przy jednym przekaźniku. Należy zastosować tranzystory, które załączą przekaźniki.

48_1243692521.png
Myślałem, że przekaźnikami takimi jak te: https://allegro.pl/oferta/przekaznik-po ... 9df18f6c57 można sterować bezpośrednio z pinów Arduino, tak samo, jak w przypadku ESP i przekaźników.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Pobór prądu 9 mA na pin więc powinno działać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”