Sonoff basic RF R2 - sterowanie bramą, kontaktron nie podaje stanu bramy

KrystianH
Posty: 25
Rejestracja: pn wrz 06, 2021 3:20 pm

Cześć. Chciałem przerobić swojego sonoffa basic na bez napięciowego i wgrać suplę, tak abym miał podgląd stanu zamknięcia bramy. Próbowałem na kilku softach ale tylko multiboard ruszył. Problemem jest odczyt stanu kontaktronu. Zamknięcie kontaktronu nie daje żadnych efektów na aplikacji. GPIO3(RX) ustawione jako sensor, a czujnik otwarcia w chmurze połączony z otwieraniem/zamykaniem bramy. Kontaktron podpięty pod RX i GND, a rezystor 4,7 kOhm między 3v3, a RX. Czy ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć w czym może być problem? Może użyć innego softu?

poniżej zdjęcie mojego sonoffa:
Obrazek
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Może konaktron walnięty?
KrystianH
Posty: 25
Rejestracja: pn wrz 06, 2021 3:20 pm

Zwarcie drucikiem RX z masą też nic nie zmienia.
Zauważyłem, że sonoff odczytuje stan po załączeniu zasilania, a później już się nie zmienia.
xJ0hnLuk4sx
Posty: 1
Rejestracja: śr wrz 08, 2021 7:42 pm

Mam podobny problem a mianowicie czujnik działa dobrze na samym początku jak zbliżam pokazuje otwarta a jak oddalam pokazuje zamknięta, ale jak już odpalę bramę żeby się zamykała no to wskoczy że zamknięta, a jak już się zamknie i otworze i wróci na swoje miejsce to dalej pokazuje zamknięta tak jakby tylko za pierwszym razem łapało a potem już nie trzeba na nowo konfigurować wszystko i dokładnie to samo, z tego co widzę to wersja oprogramowania podana na Supli to 2.7.2
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Koledzy,
NIE używajcie przerobionych sonoff-ów basic do sterowania bramą.
Ten temat był już wałkowany nie raz na forum.
Dlatego raczej w tej kwestii nie otrzymacie pomocny - kwestia bezpieczeństwa.
Wracając do softu ( multiboard 2.7.2 ), którego używacie, on już dawno nie jest wspierany i miał dużo "felerów".
KrystianH
Posty: 25
Rejestracja: pn wrz 06, 2021 3:20 pm

Jeśli przerobiony Basic nie jest bezpieczny to zastosuję zewnętrzny przekaznik. Rzeczywiście wydaje się to bardziej rozsądne. Możesz polecić jakiś soft, który ogarnie mi kontaktrony? Chyba, że ten wpięty kontaktron stanowi jakieś zagrożenie to będę zmuszony kupić sonoffa SV.
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

A więc.
( to jest tylko moje zdanie ).
Osobiście do sterowania bramy polecam gotowy moduł:
ZAMEL-a SBW-02.
Sam go używam, i w/g mnie jest w przystępnej cenie.
Jeżeli z jakiegoś powodu chciałbyś jednak zastosować inny "moduł" to wybierz "Yunshan-a",
gdyż jako jedyny "gotowiec" posiada wejście na kontaktron optoizolacyjne.
Odnośnie soft-u to znów osobiście polecam GUI-Generic.
Soft cały czas rozwijamy przez @krycha88
A pod tym linkiem ( dzięki @Goral64 ), możesz sam sobie wygenerować soft odpowiedni dla Twoich potrzeb:
viewtopic.php?f=88&t=8142
KrystianH
Posty: 25
Rejestracja: pn wrz 06, 2021 3:20 pm

Dziękuję za podpowiedzi. Zamawiam moduły Yunshan. Cena bardzo zachęcająca
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”