Tranzystor zamiast przekaźnika.

dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Witam

Jako że modułem lukasza_h steruje akwarium
(2 kanały PWM do światła i czujnik temperatury.)
Chciał bym nim też sterować elektrozaworami co2 12v.
Czy mogę 3 niewykorzystany kanał dimmera ustawić jako przekaźnik?
Nie Spale tak tranzystora ?
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
tprzemko
Posty: 40
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 7:01 pm

Witam
Ja bym jednak przez przekaźnik puścił. Ustaw największe wypełnienie i powinno działać.
Pozdrawiam
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Tylko że ja nie chcę sterować zaworem przez PWM. Tylko na ten gpio który obsługuje ten tranzystor ustawić kanał przekaźnika.
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zmień typ kanału i nie kombinuj z PWN-em do sterowania przekaźnikiem. Delikatnie to ujmując średni pomysł.
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

pzygmunt pisze: śr lis 17, 2021 9:38 pm Zmień typ kanału i nie kombinuj z PWN-em do sterowania przekaźnikiem. Delikatnie to ujmując średni pomysł.
Nigdzie nie napisałem że chcę sterować PWM. Chce właśnie kanał przekaźnika ale żeby wystartował mi tranzystor a nie przekaźnik
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W Twoim poście sugerujesz PWM-a. Zmień typ kanału na inny np. "włącznik światła", wtedy GPIO podpinasz pod tranzystor.
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Może źle się wyraziłem ale o to mi chodziło 🙂
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Tutaj jest Mosfet AOD4184A i wg datasheet nawet do 50A powinno przenieś ale z odpowiednim chłodzeniem. W płytce jaką zaprojektowałem dałem dwa bez chłodzenia (oddaje do pcb) testowałem około 8A i tem. Nie przekraczała 40 stopni, więc zakładam że do 10A powinno spokojnie działać jako przekaźnik. Także należy sprawdzić pobór prądu odbiornika jak będzie do 10A to śmiało można sterować
tprzemko
Posty: 40
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 7:01 pm

Witam
Sugerowałem tylko aby między elektrozawór i tranzystor wstawić przekaźnik, widzę że można dużo energii przepuścić przez tranzystor więc możesz podłączyć do niego cewkę elektromagnesu, Pamiętaj tylko o przepięciach przy wyłączaniu cewki.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”