Sieć mesh router 4g

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 12:16 pm Nie rozumiem negowania expanderów bo po prostu sam z nimi nie miałem żadnego problemu, bynajmniej na razie, mam je nie długo więc ciężko powiedzieć jak będzie dalej tym bardziej że sieć nie była powielana a teraz to zrobię i zobaczę... Plus jest taki że te expandery co kupiłem mogą działać jako mesh (bynajmniej tak jest w opisie) ale mój router nie obsluguje a szkoda mi wydać tyle kasy na nowy, bynajmniej dzięki za pomoc 😀
Pytanie tylko po co Ci sieć mesh? Jeśli każdy z tych expanderów jest w zasięgu sieci Wi-Fi z routera, to nie ma potrzeby budowania sieci mesh, ani nic na tym nie zyskasz.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

klew pisze: śr lis 24, 2021 12:56 pm
mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 12:16 pm Nie rozumiem negowania expanderów bo po prostu sam z nimi nie miałem żadnego problemu, bynajmniej na razie, mam je nie długo więc ciężko powiedzieć jak będzie dalej tym bardziej że sieć nie była powielana a teraz to zrobię i zobaczę... Plus jest taki że te expandery co kupiłem mogą działać jako mesh (bynajmniej tak jest w opisie) ale mój router nie obsluguje a szkoda mi wydać tyle kasy na nowy, bynajmniej dzięki za pomoc 😀
Pytanie tylko po co Ci sieć mesh? Jeśli każdy z tych expanderów jest w zasięgu sieci Wi-Fi z routera, to nie ma potrzeby budowania sieci mesh, ani nic na tym nie zyskasz.
Tak jak @klew pisze one same w sobie będą działały, ja u siebie zrobiłem mesh ze względu na to że mam bardzo duże podwórko tylko w ogrodzeniu ponad 36 arów dlatego zbudowałem sobie sieć kratową korzystam z różnych urządzeń na wifi przemieszczajac się i chciałem mieć płynny i nie zrywający dostęp do sieci ale jeżeli potrzebował bym tylko pod suple to nie ma potrzeby przeinwestować tylko żeby było stabilne połączenie i nic więcej.
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

klew pisze: śr lis 24, 2021 12:56 pm
mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 12:16 pm Nie rozumiem negowania expanderów bo po prostu sam z nimi nie miałem żadnego problemu, bynajmniej na razie, mam je nie długo więc ciężko powiedzieć jak będzie dalej tym bardziej że sieć nie była powielana a teraz to zrobię i zobaczę... Plus jest taki że te expandery co kupiłem mogą działać jako mesh (bynajmniej tak jest w opisie) ale mój router nie obsluguje a szkoda mi wydać tyle kasy na nowy, bynajmniej dzięki za pomoc 😀


Pytanie tylko po co Ci sieć mesh? Jeśli każdy z tych expanderów jest w zasięgu sieci Wi-Fi z routera, to nie ma potrzeby budowania sieci mesh, ani nic na tym nie zyskasz.

Chciałem mieć jedną nazwę sieci wifi, przy 200m domu zasięg wcale nie jest wszędzie idealny.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 1:51 pm
klew pisze: śr lis 24, 2021 12:56 pm
mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 12:16 pm Nie rozumiem negowania expanderów bo po prostu sam z nimi nie miałem żadnego problemu, bynajmniej na razie, mam je nie długo więc ciężko powiedzieć jak będzie dalej tym bardziej że sieć nie była powielana a teraz to zrobię i zobaczę... Plus jest taki że te expandery co kupiłem mogą działać jako mesh (bynajmniej tak jest w opisie) ale mój router nie obsluguje a szkoda mi wydać tyle kasy na nowy, bynajmniej dzięki za pomoc 😀


Pytanie tylko po co Ci sieć mesh? Jeśli każdy z tych expanderów jest w zasięgu sieci Wi-Fi z routera, to nie ma potrzeby budowania sieci mesh, ani nic na tym nie zyskasz.

Chciałem mieć jedną nazwę sieci wifi, przy 200m domu zasięg wcale nie jest wszędzie idealny.
Jedną nazwę sieci można mieć bez mesh. Do czego potrzebny jest Tobie mesh? ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Router LTE MikroTik RBD53GR-5HacD2HnD&R11e-LTE6
hAP ac3 LTE6 Kit, 5x RJ45
1000Mb/s, 1x USB, 1x microSIM

W RouterOS jest mechanizm cap. Polecam.
Po lanie dodajesz dowolną ilość accespointow. Jeden ssid lub 2 dla 2,4 i 5Ghz.
Ostatnio zmieniony śr lis 24, 2021 3:01 pm przez uchnast.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

klew pisze: śr lis 24, 2021 2:38 pm
mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 1:51 pm
klew pisze: śr lis 24, 2021 12:56 pm



Pytanie tylko po co Ci sieć mesh? Jeśli każdy z tych expanderów jest w zasięgu sieci Wi-Fi z routera, to nie ma potrzeby budowania sieci mesh, ani nic na tym nie zyskasz.

Chciałem mieć jedną nazwę sieci wifi, przy 200m domu zasięg wcale nie jest wszędzie idealny.
Jedną nazwę sieci można mieć bez mesh. Do czego potrzebny jest Tobie mesh? ;)
Do tego żeby mieć jedną nazwę sieci 😅

Tak ? Jak można mieć jedną nazwę sieci ? Przez extender i powielanie ? 😀
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 3:03 pm Do tego żeby mieć jedną nazwę sieci 😅

Tak ? Jak można mieć jedną nazwę sieci ? Przez extender i powielanie ? 😀
Expandery mogą tu być rozwiązaniem, tylko ich minusem jest to, że one używają tej samej sieci z routera, aby zapewnić sobie i swoim klientom połączenie z routerem.
Najlepiej by było gdybyś te access pointy Wi-Fi miał podłączone po kablu do routera, ale jeśli nie ma takiej opcji, to zostaje używanie sieci Wi-Fi. W miarę rozsądną alternatywą jest zapewnienie tego połączenia za pomocą sieci Wi-Fi 5 GHz, ale wtedy router musi udostępniać sieć 5 GHz i expandery muszą mieć możliwość skonfigurowania "uplinku" po sieci 5 GHz.
Wtedy na wszystkich urządzeniach konfigurujesz sobie sieć na 2,4 GHz o jednej nazwie i z jednym hasłem. Na każdym AP Wi-Fi (router i pozostałe urządzenia), ustawiasz kanały w taki sposób, aby sąsiadujące ze sobą urządzenia pracowały na jak najodleglejszych kanałach.
Dodatkową sieć 5 GHz dla urządzeń klienckich też możesz ustawić, ale wymagałoby to od routera i pozostałych AP-ków, aby miały taką możliwość, tak aby uniknąć mieszania sieci od "uplinku" z sieciami używanymi przez klientów.

Tyle teorii. W praktyce wszystko zależy od możliwości sprzętowych i od oprogramowania wszystkich urządzeń.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

A jeśli chodzi o samo rozszerzenie sieci tzn w extender dam taką samą nazwę sieci wifi jak w routerze to nie będzie działać ? Co się będzie dziać?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 3:52 pm A jeśli chodzi o samo rozszerzenie sieci tzn w extender dam taką samą nazwę sieci wifi jak w routerze to nie będzie działać ? Co się będzie dziać?
Będzie działać, tylko wtedy te expandery gadają po sieci Wi-Fi routera, więc zajmują to samo pasmo. W efekcie transfery mogą spadać. Ale tak czy siak, powinno to działać lepiej niż sam pojedynczy router z tymi samymi klientami.

O ile nie masz tam kilku użytkowników, którzy mocno obciążają sieć w tym samym czasie, to nie powinno być problemu.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

klew pisze: śr lis 24, 2021 3:58 pm
mdi87 pisze: śr lis 24, 2021 3:52 pm A jeśli chodzi o samo rozszerzenie sieci tzn w extender dam taką samą nazwę sieci wifi jak w routerze to nie będzie działać ? Co się będzie dziać?
Będzie działać, tylko wtedy te expandery gadają po sieci Wi-Fi routera, więc zajmują to samo pasmo. W efekcie transfery mogą spadać. Ale tak czy siak, powinno to działać lepiej niż sam pojedynczy router z tymi samymi klientami.

O ile nie masz tam kilku użytkowników, którzy mocno obciążają sieć w tym samym czasie, to nie powinno być problemu.
Czyli @klew twierdzisz że Mesh nic nie daje. U mnie jest komunikacja jednocześnie w 2.4 jak i 5G według mnie sprawdza mi się to bardzo dobrze. Prędkość przez extender i bezpośrednio jest praktycznie taka sama.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”