Sieć mesh router 4g

mdi87
Posty: 492
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Czy istnieje w rozsądnej cenie router 4g który będzie działał jako mesh ? Mam dwa takie wzmacniacze jek z linka i mogłybym dorzucić router, nie chce się pchać w koszty bo za chwilę będzie cię nowego i znowu wymiana, niby wszystko działa ale nie ma to jak nazwa jeden sieci wifi w całym domu.

Zobacz ofertę:
https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-sy ... 2ef24c725a
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18345
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Np sprzęt od Ubiquity. Wzmacniacze się średnio sprawdzają.
Mmof
Posty: 787
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

Ja osobiście mam ten z linku dodatkowo dwa wzmacniacze takie jak Twoje i większych problemów nie mam. Tylko czasami muszę je zalogować do Tp-link ID ponieważ same się wylogowują.
https://allegro.pl/oferta/router-4g-lte ... 0005575706
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8327
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Zacznijmy od tego że mesh nie oznacza jednej nazwy wifi.

Mesh określa sposób w jaki AP mają dostęp do routera (w tym przypadku komunikują się bezprzewodowo między sobą, aby zapewnić wszystkim połączenie) - ale w żaden sposób nie wpływa to na podłączenie klientów do sieci wifi emitowanych z tych AP.

Praktycznie zawsze gdy masz możliwość podłączenia AP przewodowo, to jest to lepsze rozwiązanie niż mesh.
Aby wszystko dobrze działało jako "jedna sieć wifi", wystarczy aby AP pracowały w jednej sieci z dostępem do jednego routea. Ustawiasz im tą samą nazwę i hasło i będzie działać. Warto też ustawić sieci wifi z sąsiadujących AP na innych kanałach, tak aby siebie nie zakłócały. Taką konfigurację z reguły robią automatycznie te gotowe zestawy mesh, ale urządzenia unifi też będą się tak automatycznie konfigurować nawet jak nie używasz mesha.

Także mesh to jest sposób komunikacji AP między sobą i praktycznie nie ma on żadnego znaczenia dla klientów wifi.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1117
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Także polecam Ubiquiti. Mam w dwuch lokalizacjach i działa to transparentnie nie zauważysz przełączenia między antenami a jak chcesz to możesz w kontrolerze podejrzeć do jakiej anteny jesteś podpięty.
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8327
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja miałem przez pewien czasu ustawione WiFi na routerze Huawei B5xx oraz na UAP-AC-LITE (Unifi) i też sieć działała bezproblemowo jako "jedno wifi" (pomijając fakt, że unifi narzekało, że jakiegoś "rogue AP" znajdowało ;) ).

W technologi Wi-Fi nie istnieje coś takiego jak "jedna sieć Wi-Fi na kilku access pointach". To zawsze są różne sieci, na różnych kanałach i to urządzenie klienckie decyduje gdzie się chce podłączyć (oczywiście AP-ki mogą odrzucać takie połączenie i w ten sposób wymuszać inne zachowanie klientów). Niektóre urządzenia wspierają "szybkie przełączanie Wi-Fi", ale ja na Unifi z tą opcją włączoną i wyłączoną nie dostrzegłem żadnych zauważalnych różnic.

Mesh nie jest technologią "jednej sieci Wi-Fi dla urządzeń klienckich". Mesh nie ma z tym absolutnie nic wspólnego.
Unifi (na kablach oraz na meshu) też nie udostępnia tutaj nic "nadzwyczajnego" (pomijając fakt, że sprzętowo i jakościowo technologia Wi-Fi jest tam na wysokim poziomie). Zaletą Unifi jest tutaj automatyczna konfiguracja AP-ków (dokładamy urządzenie do sieci i kontroler je sam ustawia, sam potrafi zadbać o dobór kanałów, aby było jak najmniej zakłóceń itd). Jednak dla małych domowych sieci gdzie mamy 2-3 AP, to nie to większego znaczenia, bo samodzielnie można to też ustawić w 15 min na większości urządzeń.
Urządzenia nie muszą być nawet od jednego producenta. Chociaż nie mam tutaj zbyt dużego doświadczenia i może się okazać, że coś ze sobą nie będzie dobrze współpracować.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 492
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Widzę że to jednak drogi gips, w tej chwili mam Huawei b315 i extender re 300 z linku co podałem wyżej, extender jest jako druga sieć, działa bez najmniejszych zarzutów od ponad pół roku. Dziś dojedzie drugi extender re300 zamierzam zobaczyć jak będzie to działało przy powieleniu takiej samej sieci, trochę za drogo te rozwiązania, muszę mieć przez SIM Internet, wydam 1000 zł na router a zaraz 5g i znowu się okaże za 2 czy 3 lata że przydało by się zainwestować w niej sprzęt. Chociaż to co podaje Mmof za 500 zł i tak drogawe ale jak sam pisze nie działa do końca prawidłowo.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18345
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jeszcze raz... Z doświadczenia z expanderami są zawsze jakieś problemy. Mesh tak na prawdę łączy wiele sieci o tej samej nazwie mostami zestawianymi na 5Ghz. Działa to sensownie. Szkoda kasy na expandey.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8327
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Nie ma potrzeby wymiany routera, o ile daje on radę z ilością urządzeń jakie posiadasz.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 492
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Nie rozumiem negowania expanderów bo po prostu sam z nimi nie miałem żadnego problemu, bynajmniej na razie, mam je nie długo więc ciężko powiedzieć jak będzie dalej tym bardziej że sieć nie była powielana a teraz to zrobię i zobaczę... Plus jest taki że te expandery co kupiłem mogą działać jako mesh (bynajmniej tak jest w opisie) ale mój router nie obsluguje a szkoda mi wydać tyle kasy na nowy, bynajmniej dzięki za pomoc 😀
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”