MCP23017 przekaźniki i przyciski

Awatar użytkownika
jamsjamsen
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:08 am
Lokalizacja: 0xE952

Witam. napotkałem taki problem na MCP23017

Dodając na expanderach 32 przekaźniki : 16 na pierwszym adresie ; 16 na drugim adresie, zapisuje wszysko ok.
Dodając na expanderach 32 przyciski: 16 na trzecim adresie ; 16 na czwartym adresie, zapisuje wszysko ok.
Przy następnym kroku dodająć np. DS18B20 na 1Wire i zapisująć, po powrocie do konfiguracji przycisków , "wysupuje sie kilka przycisków,wracają do pozycji "WYŁĄCZ" (puste) przy ponownej próbie ustawienia np na A4 lub B7 wyskakuje "Błąd Zapisu-Złe Dane"

ps...kasowałem flash, czyściłem Esp Tools, nadpisywałem Blank.bin pod wszystkie możliwe adresy, resetowałem w narzędziach w GUI Generic. (płytka Wemos D1 4MB).
Byłem na Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

jamsjamsen pisze: czw kwie 08, 2021 7:44 pm Witam. napotkałem taki problem na MCP23017

Dodając na expanderach 32 przekaźniki : 16 na pierwszym adresie ; 16 na drugim adresie, zapisuje wszysko ok.
Dodając na expanderach 32 przyciski: 16 na trzecim adresie ; 16 na czwartym adresie, zapisuje wszysko ok.
Przy następnym kroku dodająć np. DS18B20 na 1Wire i zapisująć, po powrocie do konfiguracji przycisków , "wysupuje sie kilka przycisków,wracają do pozycji "WYŁĄCZ" (puste) przy ponownej próbie ustawienia np na A4 lub B7 wyskakuje "Błąd Zapisu-Złe Dane"

ps...kasowałem flash, czyściłem Esp Tools, nadpisywałem Blank.bin pod wszystkie możliwe adresy, resetowałem w narzędziach w GUI Generic. (płytka Wemos D1 4MB).
jakiej wersji używasz? bo nie potwierdzam takiego zachowania. Nie musisz blanka wgrywać, wystarczy, że przywrócisz ustawienia fabryczne.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
jamsjamsen
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:08 am
Lokalizacja: 0xE952

krycha88 pisze: pt kwie 09, 2021 5:50 am
jamsjamsen pisze: czw kwie 08, 2021 7:44 pm Witam. napotkałem taki problem na MCP23017

Dodając na expanderach 32 przekaźniki : 16 na pierwszym adresie ; 16 na drugim adresie, zapisuje wszysko ok.
Dodając na expanderach 32 przyciski: 16 na trzecim adresie ; 16 na czwartym adresie, zapisuje wszysko ok.
Przy następnym kroku dodająć np. DS18B20 na 1Wire i zapisująć, po powrocie do konfiguracji przycisków , "wysupuje sie kilka przycisków,wracają do pozycji "WYŁĄCZ" (puste) przy ponownej próbie ustawienia np na A4 lub B7 wyskakuje "Błąd Zapisu-Złe Dane"

ps...kasowałem flash, czyściłem Esp Tools, nadpisywałem Blank.bin pod wszystkie możliwe adresy, resetowałem w narzędziach w GUI Generic. (płytka Wemos D1 4MB).
jakiej wersji używasz? bo nie potwierdzam takiego zachowania. Nie musisz blanka wgrywać, wystarczy, że przywrócisz ustawienia fabryczne.
wersja 1.9.15

pomyślałem, że to może wina „kości” w Wemosie, sprawdzę na innej ale też nie jest nowa ( wgrywany był inny firmware),

Narazie nie mam dojścia do świeżych kości, muszę zakupić nowe ;)

ps. dzięki za feedback ;)
Byłem na Supla Offline Party 2023 ;)
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Mam zbudowane kilka płytek 16przekaźników x 16 przycisków ale z wyprowadzeniami GPIO:
Gpio16(D0) -- Led
Gpio 5(D1) -- SCL
Gpio 4(D2) -- SDA
Gpio 0(D3) -- Config
Gpio 2(D4) -- Mcp23017 RESET >> takie coś jest w projekcie Elmaya 16x
Gpio14(D5) -- Sensor NO
Gpio12(D6) -- Sensor NO
Gpio13(D7) -- Sensor NO

Po wyborze MCP23017 przekaźniki jak i przyciski działają ok (w sumie nadal nie wiem po co ten pin Reset w Mcp w takim razie) ale niestety nie mogę ustawić krańcówek bo odwołuje się do MCP, a nie pinów ESP. Dlatego mam prośbę o dodanie opcji odwołania się do pinów ESP dla krańcówek abym mógł wykorzystać płytkę w pełni :)

Mam jeszcze pytanie czy też potwierdzacie że reakcja przycisków jest odwrócona czyli na wciśnięcie działa na puszczenie i odwrotnie ? Ustawienie mam wewnętrzny pul up (v) i odwrócona logika (v).

Wszystko testowane na wersji 2.2.7
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 10:36 pm Mam zbudowane kilka płytek 16przekaźników x 16 przycisków ale z wyprowadzeniami GPIO:
Gpio16(D0) -- Led
Gpio 5(D1) -- SCL
Gpio 4(D2) -- SDA
Gpio 0(D3) -- Config
Gpio 2(D4) -- Mcp23017 RESET >> takie coś jest w projekcie Elmaya 16x
Gpio14(D5) -- Sensor NO
Gpio12(D6) -- Sensor NO
Gpio13(D7) -- Sensor NO

Po wyborze MCP23017 przekaźniki jak i przyciski działają ok (w sumie nadal nie wiem po co ten pin Reset w Mcp w takim razie) ale niestety nie mogę ustawić krańcówek bo odwołuje się do MCP, a nie pinów ESP. Dlatego mam prośbę o dodanie opcji odwołania się do pinów ESP dla krańcówek abym mógł wykorzystać płytkę w pełni :)

Mam jeszcze pytanie czy też potwierdzacie że reakcja przycisków jest odwrócona czyli na wciśnięcie działa na puszczenie i odwrotnie ? Ustawienie mam wewnętrzny pul up (v) i odwrócona logika (v).

Wszystko testowane na wersji 2.2.7
Dodaj kolejne MCP aby mieć 16 krańcówek ;) nie planuję tego zmieniać. A po co Ci te 3 sensory? Przy 16 przyciskach i 16 przekaźnikach wyglądają dość skromnie :D

Jeżeli masz reakcje na przycisk odwrotnie to po prostu nie zaznaczaj odwrócona logika przycisku.
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: wt maja 11, 2021 4:05 am
LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 10:36 pm Mam zbudowane kilka płytek 16przekaźników x 16 przycisków ale z wyprowadzeniami GPIO:
Gpio16(D0) -- Led
Gpio 5(D1) -- SCL
Gpio 4(D2) -- SDA
Gpio 0(D3) -- Config
Gpio 2(D4) -- Mcp23017 RESET >> takie coś jest w projekcie Elmaya 16x
Gpio14(D5) -- Sensor NO
Gpio12(D6) -- Sensor NO
Gpio13(D7) -- Sensor NO

Po wyborze MCP23017 przekaźniki jak i przyciski działają ok (w sumie nadal nie wiem po co ten pin Reset w Mcp w takim razie) ale niestety nie mogę ustawić krańcówek bo odwołuje się do MCP, a nie pinów ESP. Dlatego mam prośbę o dodanie opcji odwołania się do pinów ESP dla krańcówek abym mógł wykorzystać płytkę w pełni :)

Mam jeszcze pytanie czy też potwierdzacie że reakcja przycisków jest odwrócona czyli na wciśnięcie działa na puszczenie i odwrotnie ? Ustawienie mam wewnętrzny pul up (v) i odwrócona logika (v).

Wszystko testowane na wersji 2.2.7
Dodaj kolejne MCP aby mieć 16 krańcówek ;) nie planuję tego zmieniać. A po co Ci te 3 sensory? Przy 16 przyciskach i 16 przekaźnikach wyglądają dość skromnie :D

Jeżeli masz reakcje na przycisk odwrotnie to po prostu nie zaznaczaj odwrócona logika przycisku.
Niestety już 3 płytki PCB zlutowane - zawsze warto zapytać :) Jedna z takich płyt nawet jest już w rozdzielni i obsługuje 2 bramy i 8 włączników świateł i 4 jako filtry do czujek aby podawać impulsy do płytek schodowych. Najwyżej użyję je do czegoś innego, a zrobię coś na szybko na wemosie i przekaźnikach.
Top.JPG
Top.JPG (178.54 KiB) Przejrzano 1574 razy

Ale tak przy okazji jak robiłem testy to czy tak ma zostać z tą reakcją przycisków na wciśnięcie i puszczenie, czyli że działa odwrotnie ? Niby nic wielkiego bo działa to dobrze tylko trzeba to wiedzieć że jest przestawione :)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: wt maja 11, 2021 5:32 am Ale tak przy okazji jak robiłem testy to czy tak ma zostać z tą reakcją przycisków na wciśnięcie i puszczenie, czyli że działa odwrotnie ? Niby nic wielkiego bo działa to dobrze tylko trzeba to wiedzieć że jest przestawione :)
A jak zmieniłeś logikę przycisku to nadal jest odwrotnie?
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: wt maja 11, 2021 7:06 am
LukaszH pisze: wt maja 11, 2021 5:32 am Ale tak przy okazji jak robiłem testy to czy tak ma zostać z tą reakcją przycisków na wciśnięcie i puszczenie, czyli że działa odwrotnie ? Niby nic wielkiego bo działa to dobrze tylko trzeba to wiedzieć że jest przestawione :)
A jak zmieniłeś logikę przycisku to nadal jest odwrotnie?
Po zmianie logiki (odznaczyłem odwróconą logikę: upewnię się - odwrócona logika to sterowanie "zerem", a nie zaznaczenie odwróconej logiki zwieramy do 3,3v ?) to układ zaczął wariować i np drugiego przekaźnika (A2) nie mogę wyłączyć. Inne natomiast działają ale nadal jest odwrócona reakcja przycisków i są zamienione reakcja na wciśnięcie z reakcją na puszczenie. Tak jak wspomniałem to nie przeszkadza ale jest mylące co do opisu :)

Natomiast wracając do sensorów jednak ustawiłem 3 pod GPIO 12,13,14 i jak zrobiłem reset to oczywiście sensory były w cloud i po usunięciu urządzenia dodałem MCP w sensorach jakby było do ustawienia ponownie MCP (nie widziało GPIO od ESP) ale działa. Innymi słowy mam 16 przekaźników na pierwszym MCP, 16 przycisków na drugim MCP i 3 sensory ESP. Mam w pełni wykorzystaną płytkę jaka u mnie leżała 8-) - Innymi słowy da się to ustawienie zrobić w odpowiedniej sekwencji ale mam prośbę abyś w razie co tego nie poprawiał
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: śr maja 12, 2021 9:47 pm Po zmianie logiki (odznaczyłem odwróconą logikę: upewnię się - odwrócona logika to sterowanie "zerem", a nie zaznaczenie odwróconej logiki zwieramy do 3,3v ?) to układ zaczął wariować i np drugiego przekaźnika (A2) nie mogę wyłączyć. Inne natomiast działają ale nadal jest odwrócona reakcja przycisków i są zamienione reakcja na wciśnięcie z reakcją na puszczenie. Tak jak wspomniałem to nie przeszkadza ale jest mylące co do opisu :)

Natomiast wracając do sensorów jednak ustawiłem 3 pod GPIO 12,13,14 i jak zrobiłem reset to oczywiście sensory były w cloud i po usunięciu urządzenia dodałem MCP w sensorach jakby było do ustawienia ponownie MCP (nie widziało GPIO od ESP) ale działa. Innymi słowy mam 16 przekaźników na pierwszym MCP, 16 przycisków na drugim MCP i 3 sensory ESP. Mam w pełni wykorzystaną płytkę jaka u mnie leżała 8-) - Innymi słowy da się to ustawienie zrobić w odpowiedniej sekwencji ale mam prośbę abyś w razie co tego nie poprawiał
Wrzuciłem poprawki dla przycisków

Poprawiłem sposób definiowania jednoczesnego MCP oraz GPIO. W zrobiłem teraz tak, jeżeli najpierw wybierze się GPIO przekaźnika, przycisku, kontraktona i przełączy się na MCP to wybrane GPIO zostaną i będą działać. Dopiero jak się je wszystkie wyłączy to pokaże się strona do ustawiania MCP.
https://gui-generic-builder.supla.io/
SmartBOB
Posty: 48
Rejestracja: pn maja 24, 2021 7:36 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Hej,

Mam pytanie do obsługi MCP23017:

Czy możliwa jest konfiguracja że wyjścia od A0-A7 są podpięte do przekaźników a B0-B7 do guzików i w ten sam sposób kolejne MCP
Sprawdziłem na ostatniej kompilacji że działa to tylko w ten sposób że A0-A7 oraz B0-B7 są przekaźnikami a na drugim MCP są same guziki.

Oraz kolejne czy idzie jakoś ustawić zwykłe wyjścia na esp a nie tylko tych z MCP jako przekaźniki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”