GUI-Generic 2.0.0 - Wsparcie dla dedykowanych płytek

LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Dotarł do mnie shelly 2.5 i powiem że naprawdę jest mały (42mm x 36mm x 14mm). Oczywiście od razu rozebrałem i wgrałem GG - trzeba jednak ustawić swoje porty, ponieważ szablon shelly 2 ma całkiem inną konfigurację. Zdjęcie poniżej jakie są porty:
IMG_4218.JPG
IMG_4218.JPG (2.14 MiB) Przejrzano 889 razy
Tutaj porównanie modułów incan (własnej roboty), shelly 2.5 i sonoff mini R2 i przyznam że ten shelly dużo łatwiej się instaluje w puszkach nawet niż czysta moja płytka incan - te kilka mm robi dużą różnicę :)
Ustawiłem nawet wewnętrzny termometr A0 jako NTC 10k ale przekłamanie jest 20 stopni (ale jest kalibracja w GG) + warunkowanie i może być ta sama funkcja jak w oryginalnym shelly. Brakuje już tylko obsługi ADE7953 do pomiaru napięcia i w sumie będzie pełna obsługa - trzeba pewnie trochę poczekać na wolniejsze zasoby krycha88 :D
IMG_4221.JPG
IMG_4221.JPG (2.94 MiB) Przejrzano 889 razy
krycha88
Posty: 5195
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: sob lis 20, 2021 12:04 pm Dotarł do mnie shelly 2.5 i powiem że naprawdę jest mały (42mm x 36mm x 14mm). Oczywiście od razu rozebrałem i wgrałem GG - trzeba jednak ustawić swoje porty, ponieważ szablon shelly 2 ma całkiem inną konfigurację. Zdjęcie poniżej jakie są porty:IMG_4218.JPG

Tutaj porównanie modułów incan (własnej roboty), shelly 2.5 i sonoff mini R2 i przyznam że ten shelly dużo łatwiej się instaluje w puszkach nawet niż czysta moja płytka incan - te kilka mm robi dużą różnicę :)
Ustawiłem nawet wewnętrzny termometr A0 jako NTC 10k ale przekłamanie jest 20 stopni (ale jest kalibracja w GG) + warunkowanie i może być ta sama funkcja jak w oryginalnym shelly. Brakuje już tylko obsługi ADE7953 do pomiaru napięcia i w sumie będzie pełna obsługa - trzeba pewnie trochę poczekać na wolniejsze zasoby krycha88 :D

IMG_4221.JPG
Już niedługo nie będzie takiego problemu ze szablonami :) na teście masz flagę SUPLA_TEMPLATE_BOARD_JSON która umożliwi wczytanie JSONa

Kod: Zaznacz cały

{"NAME":"Shelly 2.5","GPIO":[320,0,32,0,224,193,0,0,640,192,608,225,3456,4736],"FLAG":0,"BASE":18}
i na jego podstawie doda odpowiednie obsługiwane opcje.

Jest to jeszcze opcja testowa bo nie dodałem wszystkich funkcji i nadal nad nią pracuję.
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: sob lis 20, 2021 2:05 pm
Już niedługo nie będzie takiego problemu ze szablonami :) na teście masz flagę SUPLA_TEMPLATE_BOARD_JSON która umożliwi wczytanie JSONa

Kod: Zaznacz cały

{"NAME":"Shelly 2.5","GPIO":[320,0,32,0,224,193,0,0,640,192,608,225,3456,4736],"FLAG":0,"BASE":18}
i na jego podstawie doda odpowiednie obsługiwane opcje.

Jest to jeszcze opcja testowa bo nie dodałem wszystkich funkcji i nadal nad nią pracuję.
Muszę bardziej się w to wczytać ale rozumiem że łącznie z sterowaniem stanem low/high; pull up, itd. Powstanie jakaś lista też JSON'ów aby odpowiedni pobrać (aby nie trzeba było się mocno tego uczyć) ?

Mam też jeszcze jedno pytanie już wcześniej się zastanawiałem: istnieje możliwość dodania drugiego SCL i SDA na pinie RX i TX (te są wystawione) skoro w tym konkretnym shelly 2.5 już są zajęte przez moduł pomiarowy na GPIO 12 i 14 (do tych ciężko się będzie dostać) ?
krycha88
Posty: 5195
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: sob lis 20, 2021 3:28 pm Muszę bardziej się w to wczytać ale rozumiem że łącznie z sterowaniem stanem low/high; pull up, itd. Powstanie jakaś lista też JSON'ów aby odpowiedni pobrać (aby nie trzeba było się mocno tego uczyć) ?

Mam też jeszcze jedno pytanie już wcześniej się zastanawiałem: istnieje możliwość dodania drugiego SCL i SDA na pinie RX i TX (te są wystawione) skoro w tym konkretnym shelly 2.5 już są zajęte przez moduł pomiarowy na GPIO 12 i 14 (do tych ciężko się będzie dostać) ?
JSONy sobie bierzesz z:
https://templates.blakadder.com/search.html
wklejasz go tylko w GG i masz ustawione urządzenie.

A po co chcesz się do nich wpiąć? :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: sob lis 20, 2021 4:04 pm JSONy sobie bierzesz z:
https://templates.blakadder.com/search.html
wklejasz go tylko w GG i masz ustawione urządzenie.

A po co chcesz się do nich wpiąć? :)
Aha jakoś nie wyłapałem wcześniej w temacie do tego dedykowanym że tak łatwo się szuka i ustawia urządzenia :)
Chociaż wyskoczyło mi

Kod: Zaznacz cały

Wersja: 2
Brak funkcji: 640
Brak funkcji: 608
Brak funkcji: 3456
Brak funkcji: 4736
Pewnie brakuje tego I2C pomiarowego ale nie ustawił się jeszcze analog pin (temperatura - trzeba dodać 21 stopni i jest ok) i niestety źle ustawia się logika sterowania przyciskami - trzeba zmienić. Ostatnia sprawa to zaznaczyło button GPIO2 jako 3 przycisk co nie odpowiadało do sterowania przekaźnikami. Ale zawsze to ułatwienie :)

Odnośnie drugiego I2C to tak jak uniwersalne jest GG to trochę próbuje się szukać/robić uniwersalny hardware. W tym przypadku można by dodać jakiś sensor po I2C (RX i TX, jest 3,3 i GND). Dodatkowo ta płytka ma możliwość pracy przy 24V, dlatego nawet nadaje się jako moduł do bramy (o dziwo ta dodatkowa antenka nawet ma dobry zasięg) - także jak są wystawione dodatkowe piny nawet GPIO 0, to pomysłów na wykorzystanie jest mnogość. Dodatkowo zastosowali dosyć nietypowy raster 1,27mm co powoduje że dobrze pasuje tam odizolowany kabelek skrętki (zwykły pin nie wchodzi).
krycha88
Posty: 5195
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: sob lis 20, 2021 5:41 pm Aha jakoś nie wyłapałem wcześniej w temacie do tego dedykowanym że tak łatwo się szuka i ustawia urządzenia :)
Chociaż wyskoczyło mi

Kod: Zaznacz cały

Wersja: 2
Brak funkcji: 640
Brak funkcji: 608
Brak funkcji: 3456
Brak funkcji: 4736
Pewnie brakuje tego I2C pomiarowego ale nie ustawił się jeszcze analog pin (temperatura - trzeba dodać 21 stopni i jest ok) i niestety źle ustawia się logika sterowania przyciskami - trzeba zmienić. Ostatnia sprawa to zaznaczyło button GPIO2 jako 3 przycisk co nie odpowiadało do sterowania przekaźnikami. Ale zawsze to ułatwienie :)
Nie są obsłużone jeszcze te funkcje :)
LukaszH pisze: sob lis 20, 2021 5:41 pm akże jak są wystawione dodatkowe piny nawet GPIO 0, to pomysłów na wykorzystanie jest mnogość. Dodatkowo zastosowali dosyć nietypowy raster 1,27mm co powoduje że dobrze pasuje tam odizolowany kabelek skrętki (zwykły pin nie wchodzi).
To jak powinny być ustawione przyciski aby było prawidłowo?
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

GPIO 2 wskoczył jako przycisk i config (były ustawione 3 przyciski, przez co ten do configa sterował przekaźnikiem), a powinien się ustawić tylko jako przycisk konfiguracyjny. Dodatkowo ten moduł musi mieć odznaczone „odwrócona logika” i „pull up” bo inaczej nie działa. Przekaźniki akurat działają ok czyli jako high. A ten termometr na A0 czemu się nie ustawił ?
krycha88
Posty: 5195
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: sob lis 20, 2021 6:56 pm GPIO 2 wskoczył jako przycisk i config (były ustawione 3 przyciski, przez co ten do configa sterował przekaźnikiem), a powinien się ustawić tylko jako przycisk konfiguracyjny. Dodatkowo ten moduł musi mieć odznaczone „odwrócona logika” i „pull up” bo inaczej nie działa. Przekaźniki akurat działają ok czyli jako high. A ten termometr na A0 czemu się nie ustawił ?
Wrzuciłem poprawki teraz powinny dodać się 3 przyciski
Button1
Switch_n2
Switch_n1

Przy czym Button1 oraz Switch_n1 steruje Relay1 a Switch_n2 steruje Relay2. Od teraz w konfiguracji przycisku można określić kolejność przycisków. Dodatkowo przycisk Button1 zawsze będzie przyciskiem konfiguracyjnym.

Dodatkowo dodałem obsługę ADC Temperature.

Daj znać czy teraz szablon zadziała zgodnie z oczekiwaniami :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Mimo że już Sonoff mini jest mały to itak czasem miałem problem z upchaniem w puszce. Wleciał goły... shelly te małe się super instaluje, te zwykle niebieska obudowa też łatwiej wchodzą bo nie mają kanciatej obudowy.
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: ndz lis 21, 2021 10:17 am
LukaszH pisze: sob lis 20, 2021 6:56 pm GPIO 2 wskoczył jako przycisk i config (były ustawione 3 przyciski, przez co ten do configa sterował przekaźnikiem), a powinien się ustawić tylko jako przycisk konfiguracyjny. Dodatkowo ten moduł musi mieć odznaczone „odwrócona logika” i „pull up” bo inaczej nie działa. Przekaźniki akurat działają ok czyli jako high. A ten termometr na A0 czemu się nie ustawił ?
Wrzuciłem poprawki teraz powinny dodać się 3 przyciski
Button1
Switch_n2
Switch_n1

Przy czym Button1 oraz Switch_n1 steruje Relay1 a Switch_n2 steruje Relay2. Od teraz w konfiguracji przycisku można określić kolejność przycisków. Dodatkowo przycisk Button1 zawsze będzie przyciskiem konfiguracyjnym.

Dodatkowo dodałem obsługę ADC Temperature.

Daj znać czy teraz szablon zadziała zgodnie z oczekiwaniami :)
Sprawdzałem na roletach i przekaźnikach - w obu przypadkach coś dziwnie to działa. Na roletach w ogóle ten przycisk konfiguracyjny zaburzył ustawianie rolet, a w przekaźnikach nie wiem czemu ale fizyczny przycisk 2 przestał działać. Próbowałem także ustawić ten konfiguracyjny jako "nr 3" aby odciążyć ale nic z tego (odłączyło mi przycisk nr 1). Jedynie jak od nowa ustawiłem przyciski zgodnie z kolejnością + 3 button ten na GPIO 2 (config) to pojawił się jako oddzielny AT i było ok. Poniżej zdjęcia jak to się ustawiło dla rolet:
shelly dla rolet.jpg
shelly dla rolet.jpg (370.78 KiB) Przejrzano 671 razy
I jak dla włączników:
shelly dla wlacznikow.jpg
shelly dla wlacznikow.jpg (343.38 KiB) Przejrzano 671 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”