Wniosek formalny o funkcjonalność

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Cześć,

pytanie/prośba czy jest opcja dołożenia możliwości wyboru MCP do klawisza konfiguracji i przycisku OLED?

Założenie jest takie, że coś na kształt panelu sterującego jest w odległości od modułu i mógłbym pociągnąc 4 przewody i2c ale niestety nie będę mógł wybudzać OLEDa i uruchamiać konfiguracji. Gdyby była opcja MCP to wybrałbym któryś z już używanych przycisków a tak muszę dołożyć jedną żyłę (najmniejszy problem) i dodatkowy przycisk tylko do tej czynności.

W sumie co do wybudzania OLED'a to przydatnym mi się wydaje przypisanie do różnych klawiszy czyli np. wybudzenie następuje po naciśnięciu dowolnego przycisku (albo wybranych) ale to już grubsza zmiana.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

chyba powinienem to wpisać na githuba ale nie ogarniam tego serwisu na razie ;) gdzie to można wpisać?

EDIT:
chyba ogarnąłem - niezależnie od prośby głównej niech ktoś ogarnięty napisze czy tak to powinno być wpisane?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Niby rozumiem potrzebę ale nie do końca :D jeżeli masz ESP + MCP oddalone od OLEDa to w tym przypadku musisz pociągnąć 4 przewody do obsługi OLEDa plus jeden do przycisku do podświetlenia i konfiguracji. Więc ten jeden przewód to nie problem.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: czw maja 20, 2021 3:17 pm Niby rozumiem potrzebę ale nie do końca :D jeżeli masz ESP + MCP oddalone od OLEDa to w tym przypadku musisz pociągnąć 4 przewody do obsługi OLEDa plus jeden do przycisku do podświetlenia i konfiguracji. Więc ten jeden przewód to nie problem.
teoretycznie tak ale .... nie mogę wybrać tego samego pina. Przy korzystaniu z pinów wemosa mogę ten sam pin podać jako włącznik światła i konfiguracyjny (lub podświetlenie oleda) czyli zapalając 10x światło wchodziłem w konfigurację, lub włączając roletę podświetlał się oled. Przy MCP jest to chyba niemożliwe, potrzeba kolejnego fizycznego przycisku, a może czegoś nie dojrzałem?

O ile funkcjonalność konfiguracji nie jest pierwszej potrzeby (w sumie jak często odpalamy tryb konfiguracyjny?) to bardziej chyba nawet by się przydała możliwość podświetlenia OLED'a dowolnym klawiszem. Mam np. panel gdzie mam 6 przycisków (2x światło + 2x rolety) i każda czynność na dowolnym przycisku mogłaby podświetlać oleda.
A może z drugiej strony faktycznie lepiej podciągnąć dodatkowego pina i zrobić podświetlenie na zbliżenie? :)

Pozostawię temat do oceny innych - jeżeli nikt nie zauważy takiej potrzeby to nie ma co tracić czasu.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Możesz nie ściemniać OLEDa całkowicie i nie będziesz musiał go wzbudzać czymkolwiek, żeby zobaczyć odczyt.
Nie próbowałem, ale co z lokalnym odcięciem zasilania OLEDa? Zadziała?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Goral64 pisze: pn maja 24, 2021 9:15 am Możesz nie ściemniać OLEDa całkowicie i nie będziesz musiał go wzbudzać czymkolwiek, żeby zobaczyć odczyt.
Nie próbowałem, ale co z lokalnym odcięciem zasilania OLEDa? Zadziała?
jeżeli cię dobrze rozumiem to też się wiąże z dodatkowym fizycznym przyciskiem. A zostawienie włączonego właśnie mi pozostało - pytanie jak długo wytrzyma OLED bo z tego co czytałem to od ciągłego świecenia się wypali po około roku.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

YoMan pisze: pn maja 24, 2021 3:13 pm jeżeli cię dobrze rozumiem to też się wiąże z dodatkowym fizycznym przyciskiem.
Tak, ale bez konieczności połączenia z płytką, więc brak dodatkowego przewodu. Tylko nei sprawdzałem czy taki sposób jest "zdrowy" dla OLED-a.
YoMan pisze: pn maja 24, 2021 3:13 pmA zostawienie włączonego właśnie mi pozostało - pytanie jak długo wytrzyma OLED bo z tego co czytałem to od ciągłego świecenia się wypali po około roku.
Możesz dać mu jasność np. 20% i włączyć rotację ekranów. To wydłuży znacznie żywotność wyświetlacza.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Goral64 pisze: pn maja 24, 2021 7:56 pm
YoMan pisze: pn maja 24, 2021 3:13 pm jeżeli cię dobrze rozumiem to też się wiąże z dodatkowym fizycznym przyciskiem.
Tak, ale bez konieczności połączenia z płytką, więc brak dodatkowego przewodu. Tylko nei sprawdzałem czy taki sposób jest "zdrowy" dla OLED-a.
YoMan pisze: pn maja 24, 2021 3:13 pmA zostawienie włączonego właśnie mi pozostało - pytanie jak długo wytrzyma OLED bo z tego co czytałem to od ciągłego świecenia się wypali po około roku.
Możesz dać mu jasność np. 20% i włączyć rotację ekranów. To wydłuży znacznie żywotność wyświetlacza.
wyjdę na marudę ale ... tak właśnie testowo zrobiłem i jak zaświeci słońce to nic nie widać :)
A w ogóle pytanie można jeszcze rozszerzyć o przycisk OLED'a więc tak naprawdę chcąc mieć pełną funkcjonalność należałoby oprócz i2c pociągnąc 3 dodatkowe kabelki (skrętka jak znalazł) i 3 dodatkowe przyciski wcisnąć: konfiguracyjny może być z boku "na długopis", miejsce na jeden jeszcze mam, podświetlenie na zbliżenie - i mamy pełen wypas :) ciekawe czy mi starczy samozaparcia :?: :?: :?:

EDIT: a nie, w nowej wersji już chyba przycisk przerzucania ekranów jest razem z podświetleniem
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”