Wsparcie dla MPX 5XXX

krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

MPX5XXX.PNG
MPX5XXX.PNG (9.82 KiB) Przejrzano 3384 razy
Dodałem na razie funkcjonalność pomiaru cieczy w zbiorniku za pomocą MPX 5XXX. Jedynie co trzeba zrobić to podać głębokość zbiornika oraz wykonać kalibrację dla pustego zbiornika oraz kalibrację dla pełnego zbiornika. Kalibracja polega na zapisaniu brzegowych wartości sensora gdy zbiornik jest pusty oraz pełny.

Dzięki temu podejściu nie ma znaczenia jaki sensor MPX zastosujecie, zawsze będzie działać zgodnie z założeniem ;)

Pola "Pusty zbiornik" oraz "Pełny zbiornik" to wartości pochodzące z kalibracji, pokazałem je w GUI aby nie trzeba było za każdym razem robić kalibracji jak się zna przybliżone wartości dla sensora a nie ma jak się wykonać kalibracji układu.
mpx_warunki.PNG
mpx_warunki.PNG (5.75 KiB) Przejrzano 3384 razy
Co ważne, po tej wartości możecie sobie napisać prosty warunek załączania/wyłączania przekaźnika. Wartość podaje się w metrach.
Zbiornik mam ustawiony na 5m
przy 1m przekaźnik się włączy - zbiornik pełny
przy 4m przekaźnik się wyłączy - zbiornik pusty

czyli wartości są prezentowane ile pozostało do pełnego zbiornika, oczywiście mogę odwrócić logikę.

Podszedłem do tematu troszkę inaczej niż kolega @elmaya w wątku:
viewtopic.php?f=9&t=4695&hilit=ilo%C5%9B%C4%87+wody
Proszę o wyrażenie opinii które podejście bardziej wam pasuje.

@dobo dzięki za MPX dzięki czemu poszło zdecydowanie szybciej ;) Mogę dodać jeszcze pomiar ciśnienia dla tego sensora, ale to zależy czy takie będzie zapotrzebowanie.
https://gui-generic-builder.supla.io/
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dzień dobry,
pomysł wydaje się naprawdę ciekawy.

W GUI Generic Builderze jest możliwość właczenia opcji "Pushover". Nie do końca rozumiem, jak można ją skonfigurować w GUI (nie mogę znaleźć odpowiedzi na forum).

Czy będzie możliwość dodania powiadomienia po osiągnięciu konkretnego pułapu/po pozostaniu konkretnej ilości cieczy na telefon? Myślę, że taka funkcjonalność znalazłaby zastosowanie u wielu osób.

Jak sobie to wyobrażam, to dodanie przekaźnika załączanego po osiągnięciu konkretnej "wysokości" i wysłanie powiadomienia, gdy np. się włącza.

Czy dobrze to interpretuję? Proszę o wyjaśnienie działania Pushovera w GUI.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czy można najpierw skalibrować wartość maksymalną, a potem - minimalną?

PS2. Skoro i tak wartości są przeliczane, to może dałoby się dodać przeliczania zawartości zbiornika na procenty? Myślę, że w takim wypadku wartałoby, aby GUI tworzył dwa kanały: jeden z "wysokością" w metrach (kontrolny), a drugi - w procentach.
Ostatnio zmieniony pt mar 03, 2023 12:05 am przez jaku2k, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Działasz błyskawicznie :D
Zapytam bo u mnie to chwilkę potrwa zanim zmontuję.
Czy warunkowanie można wyrażać tylko w pełnych metrach czy można ustawić wartości po przecinku np. 3,7m.
Czy podłączenie MCP do ESP robimy tak jak zaprezentował to w swoim projekcie @elmaya.
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

dobo pisze: ndz maja 23, 2021 10:28 am Działasz błyskawicznie :D
Zapytam bo u mnie to chwilkę potrwa zanim zmontuję.
Czy warunkowanie można wyrażać tylko w pełnych metrach czy można ustawić wartości po przecinku np. 3,7m.
Czy podłączenie MCP do ESP robimy tak jak zaprezentował to w swoim projekcie @elmaya.
Tak można wpisać po przecinku. Ja mam podłączenie wg schematu pierwszego czyli 180k między A0 a sygnałowy mpx.
https://gui-generic-builder.supla.io/
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

jaku2k pisze: ndz maja 23, 2021 10:24 am Dzień dobry,
pomysł wydaje się być ciekawy.

W GUI Generic Builderze jest możliwość właczenia opcji "Pushover". Nie do końca rozumiem, jak można ją skonfigurować w GUI (nie mogę znaleźć odpowiedzi na forum).

Czy będzie możliwość dodania powiadomienia po osiągnięciu konkretnego pułapu/po pozostaniu konkretnej ilości cieczy na telefon? Myślę, że taka funkcjonalność znalazłaby zastosowanie u wielu osób.

Jak sobie to wyobrażam, to dodanie przekaźnika załączanego po osiągnięciu konkretnej "wysokości" i wysłanie powiadomienia, gdy np. się włącza.

Czy dobrze to interpretuję? Proszę o wyjaśnienie działania Pushovera w GUI.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czy można najpierw skalibrować wartość maksymalną, a potem - minimalną?

PS2. Skoro i tak wartości są przeliczane, to może dałoby się dodać przeliczania zawartości zbiornika na procenty? Myślę, że w takim wypadku wartałoby, aby GUI tworzył dwa kanały: jeden z "wysokością" w metrach (kontrolny), a drugi - w procentach.
Nie ma znaczenia która wartość najpierw podasz ale ta dla zbiornika pustego będzie oscylować w granicy od 0 do 100.

Pushover działa na stanach przekaźnika. Więc jeżeli skonfigurujesz odpowiednio warunkowanie w przekaźniki to wiadomości będą się wysyłać wg tych stanów.
https://gui-generic-builder.supla.io/
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dziękuję za odpowiedź. A co z pomysłem wartości w procentach? Jest do zrealizowania?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

jaku2k pisze: ndz maja 23, 2021 11:13 am Dziękuję za odpowiedź. A co z pomysłem wartości w procentach? Jest do zrealizowania?
Do realizacji banalne, ale na jakim kanale to wyświetlać ;)
https://gui-generic-builder.supla.io/
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Myślałem o kanale wilgotności. Myślę, że w tym przypadku ikonkę i tak każdy zmienia (bez względu na to, jaki kanał jest wykorzystywany).
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Niby jest to jakiś pomysł ale wtedy dla głębokości by się wyświetlały stopnie. Co już nie jest takie fajne. Brakuje nam kanału ogólnego.
https://gui-generic-builder.supla.io/
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Fakt - kanał ogólny rozwiązałby sprawę. Czy nie da się zrobić tak, by był sam kanał wilgotności (wtedy wartość byłaby w procentach), a drugi był kanałem czujnika odległości?

W moim przypadku kanał z wartością określającą metry byłby widoczny tylko w Cloudzie - sprawdzałoby się raz na jakiś czas czy wskazywane wartości są realne, więc mi nie zależy na "estetyce" - mogłyby być i stopnie. Rozumiem jednak, że nie wszystkich może zadowolić taki stan rzeczy. Jak nie wprowadzać teraz, to kiedy indziej.

Bardzo dziękuję za dodanie tego czujnika - w tygodniu będzie wgrywany najnowszy GUI generic i zaczną się testy.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”